• Start
  • Wiadomości
  • Byli szefowie MIIWŚ do darczyńców: Nie wycofujcie pamiątek!

Byli szefowie MIIWŚ do darczyńców: Nie wycofujcie pamiątek!

Zwolnieni dyrektorowie Muzeum II Wojny Światowej: prof. Paweł Machcewicz, Janusza Marszalec i Piotr M. Majewski oraz Rafał Wnuk, były kierownik działu naukowego apelują do darczyńców: “Ośmielamy się prosić Państwa o powstrzymanie się od wycofywania rodzinnych pamiątek tak długo, dopóki wystawa pozostaje integralną całością”.
18.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

MIIWŚ: wejście do sali poświęconej zbrodni katyńskiej

Z naszych informacji wynika, że tuż po ogłoszeniu zmiany dyrektora MIIWŚ (nowym jest Karol Nawrocki), instytucja odbierała telefony i maile od zaniepokojonych darczyńców, którzy zapowiadali wycofanie pamiątek, ale przed świętami Wielkanocy telefony przestały dzwonić. Pracownicy MIIWŚ każdorazowo przekonywali do wstrzymania się z taką decyzją, bo żadnych zmian na wystawie póki co nie ma i nie wiadomo, kiedy i czy miałyby nastąpić.  

Poniżej list otwarty do darczyńców, podpisany przez byłego dyrektora MIIWŚ, prof. Machcewicza, byłych wicedyrektorów - Janusza Marszalca i Piotra M. Majewskiego - oraz byłego kierownika działu naukowego, Rafała Wnuka. 

Szanowni Darczyńcy!

Zaufaliście nam i przekazaliście do Muzeum II Wojny Światowej bezcenne rodzinne relikwie. Bez nich nasza wystawa nigdy by nie powstała. Jeszcze raz pragniemy Wam za to serdecznie podziękować. Dziś, po likwidacji dotychczasowego, stworzonego przez nas Muzeum II Wojny Światowej i powołaniu w jego miejsce nowej placówki o tej samej nazwie, lecz zupełnie innych władzach i programie, wielu z Was deklaruje zamiar wycofania darów i depozytów.

Przedstawiona na wystawie opowieść głęboko porusza zwiedzających. W jej centrum znajdują się przekazane przez Państwa niezwykłe artefakty. To dzięki nim dziesiątki tysięcy ludzi wchodzi z Muzeum z przekonaniem, że odwiedzili miejsce wyjątkowe i przeżyli lekcję historii, o której nie da się zapomnieć.

Mimo wymuszonego odejścia z Muzeum większości z nas, jego wystawa stała na razie nie została zmieniona przez nową dyrekcję. Czujemy się za nią nadal odpowiedzialni, także wobec Was jako darczyńców. Jest ona bowiem poruszającym zapisem losów wielu polskich rodzin, którego nikt nie ma prawa naruszać w imię doraźnych rozgrywek politycznych.

Ośmielamy się prosić jednak Państwa o powstrzymanie się od wycofywania rodzinnych pamiątek tak długo, dopóki wystawa pozostaje integralną całością. Zapewniamy też Państwa, że jako autorzy tej ekspozycji dołożymy wszelkich starań, aby nie dopuścić do samowolnych zmian jej treści.

Z wyrazami szacunku,

Prof. dr hab. Paweł Machcewicz

Dr hab. Piotr M. Majewski

Dr Janusz Marszalec

Dr hab. Rafał Wnuk, prof. KUL

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim