• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2019. Już ponad 360 projektów - termin upływa o północy

Budżet Obywatelski 2019. Już ponad 360 projektów - termin upływa o północy

W czwartkowe przedpołudnie, 29 marca, zgłoszonych było 367 projektów. Niewykluczone, że mieszkańcy jeszcze dopracowują swoje pomysły i lada dzień zarejestrują kolejne. Martwi mała liczba projektów w trzech dzielnicach: Olszynce (2), Rudnikach (2) i Letnicy (4). Miasto zachęca do aktywności - czas jest do końca piątku, decyduje data stempla pocztowego lub moment wysłania projektu drogą elektroniczną.
29.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przed kilkoma dniami na Matarni, przy Szkole Podstawowej nr 82, otwarto siłownię pod chmurką - był to jeden ze zwycięskich projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego w tej dzielnicy

- To ostatnie dni, więc na pewno wnioski będą jeszcze wpływać. Jest wielu mieszkańców, którzy dzwonili w tej sprawie, dopytywali o kwestie związane z interesującym ich tematem, ale jeszcze projektu nie złożyli - przyznaje Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.

TUTAJ MOŻESZ SPRAWDZIĆ, JAK NALEŻY ZŁOŻYĆ WNIOSEK DO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2019


Projekty, w wersji elektronicznej i papierowej, do Budżetu Obywatelskiego 2019 można zgłaszać do piątku, 30 marca. Kto nie zdąży dojechać do magistratu, będzie mógł wysłać papierowy formularz pocztą - liczy się bowiem data stempla pocztowego. Warto pamiętać, że 30 marca urząd będzie czynny do godz. 15.00.

Doświadczenia wnioskodawców z poprzednich lat pokazują, że warto złożyć też ponownie projekt, który cieszył się sporym poparciem mieszkańców, ale nie wygrał, ponieważ inne pomysły zgłoszone w danej dzielnicy otrzymały więcej głosów. Niewykluczone, że właśnie w tegorocznym głosowaniu to właśnie te projekty okażą się najbardziej potrzebne czy najciekawsze.

W cztery soboty marca wolontariusze zachęcali gdańszczan w popularnych centrach handlowych do udziału w Budżecie Obywatelskim i złożenia projektu

W tym roku mieszkańcy Gdańska mają do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczono na realizację projektów dzielnicowych, natomiast 3,964 mln złotych na projekty ogólnomiejskie. To, jaką dokładnie kwotę można wydać w danej dzielnicy, można sprawdzić tutaj.

Zwycięskie propozycje zostaną zrealizowane w latach 2019-2020.


W Zespole Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miejskim (ul. Nowe Ogrody 8/12) działa specjalny punkt konsultacyjny, gdzie pracownicy magistratu pomagają mieszkańcom w napisaniu projektu bądź złożeniu gotowych propozycji. Jeżeli więc nie wiedzą Państwo "jak się do tego zabrać", warto zgłosić się do wspomnianego punktu.

Po zakończeniu etapu zgłaszania projektów w ramach BO 2019, do 31 lipca wszystkie pomysły przejdą weryfikację formalno-prawną. Głosowanie na zgłoszone projekty zaplanowano w dniach 10-24 września br.

W ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zrealizowano dotąd 185 projektów, na które wydano w sumie 37 299,659 złotych! Ich efekty widać "na mieście". To m.in. siłownie na świeżym powietrzu, a także wiele zadbanych zielonych skwerów czy wyremontowanych chodników.

W BO 2018 zwyciężyło aż 106 projektów. Ich realizacja przewidziana jest na dwa lata, a więc 2018-2019.


Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2019. A może założyć ogród deszczowy z publicznych środków?



TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę