• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2019. A może założyć ogród deszczowy z publicznych środków?

Budżet Obywatelski 2019. A może założyć ogród deszczowy z publicznych środków?

Minął już półmetek etapu składania projektów do kolejnej edycji gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy mają do rozdysponowania na przyszły rok blisko 20 mln złotych. Jeżeli chcą Państwo skorzystać z tej puli, ale nie wiedzą, na co można je wydać, to warto zastanowić się nad propozycją pracowników miejskiej spółki Gdańskie Wody. Zachęcają oni do składania projektów związanych z tzw. małą retencją. O co chodzi?
18.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tak wygląda ogród deszczowy w szwedzkim Malmo. Podobne mogą powstać w Gdańsku

Zmiany klimatyczne, i związane z nimi ulewne deszcze głównie w okresie letnim, są coraz mocniej odczuwalne w naszym mieście. Spółka Gdańskie Wody, odpowiedzialna m.in. nadzór nad zbiornikami retencyjnymi w Gdańsku, zachęca więc mieszkańców, by zadbali o tzw. małą retencję w swoim najbliższym otoczeniu. Wykorzystać do tego można pieniądze z Budżetu Obywatelskiego.

Gdańszczanie mogą złożyć wniosek dotyczący, na przykład, założenia ogrodu deszczowego czy nawet oczka wodnego.

Ogród deszczowy, choć przypomina tradycyjny zieleniec, to spełnia ważną rolę – "zbiera" wodę.

- Takie ogrody tworzone są z kilku warstw: żwiru, piasku, ziemi i kamieni, które pełnią rolę stabilizującą. W centralnej części zasadzane są rośliny hydrofitowe, czyli wodolubne. Stanowią one zazwyczaj 50 proc. roślin w takich ogrodach. Na ich obrzeżach zasadzane są zwykłe rośliny – tłumaczy Agnieszka Kowalkiewicz, rzeczniczka Gdańskich Wód.

W takich ogrodach wykonywany jest też przelew awaryjny - w sytuacji, kiedy w jednym z ogrodów zbierze się zbyt dużo wody to w sposób kontrolowany można ją przelać do innego ogrodu, oczka wodnego czy nawet sieci kanalizacji deszczowej. To już zależeć będzie od tego, jakie rozwiązanie znajduje się w pobliżu danego ogrodu.

Gdzie może taki powstać? Na podwórkach, skwerach, a nawet miejskich placach, a więc wszędzie tam, gdzie mieszkańcy spotykają się bądź spędzają wolny czas. To miejsca, które mogą stać się bezpiecznym i atrakcyjnym "odbiornikiem" wód opadowych z okolicznych budynków i terenów utwardzonych. Obiekty małej retencji, czyli takie, które naśladują naturę w gromadzeniu, oczyszczaniu i opóźnianiu spływu deszczówki, cieszą oko, pełniąc jednocześnie ważną rolę. Woda deszczowa może być wykorzystana także do nawadniania zieleni, co pozwala obniżyć koszty utrzymania terenów zielonych w mieście. Warto też zaznaczyć, że stawy i oczka wodne to chętnie wybierane miejsca spacerów i odpoczynku.

Co ważne, by stworzyć deszczowy ogród, nie potrzeba wcale ogromnych przestrzeni.

- Można go stworzyć nawet... w skrzynce o wymiarach dwa na dwa metry, którą wystarczy umieścić pod rynną – informuje Kowalkiewicz.

Wszyscy zainteresowani takim rozwiązaniem, którzy chcieliby zgłosić go do BO, powinni skontaktować się z pracownikami Gdańskich Wód. Ci podpowiedzą m.in. jak oszacować koszt takiego projektu, ilość retencjonowanej wody i co zrobić, jeśli grunt stanowi własność gminy.

Kontaktować można się mailowo: sekretariat@gdanskiewody.pl lub telefonicznie: 58 323 34 00.

Ogrody deszczowe mogą wyglądać również tak

1marca rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji BO, na rok 2019. Gdańszczanie mogą składać propozycje do 30 marca. W tym roku mieszkańcy mają do rozdysponowania blisko 20 milionów złotych. Z tej kwoty 15,855 mln złotych przeznaczonych jest na realizację projektów dzielnicowych, natomiast 3,964 mln złotych – na projekty ogólnomiejskie.

To, jaką dokładnie kwotę można wydać w danej dzielnicy, można sprawdzić tutaj.

Przez cały czas trwania naboru projektów można skorzystać z pomocy urzędników i pracowników jednostek miejskich (np. ZDiZ czy DRMG). Pomogą oni m.in. oszacować koszty projektu, sprawdzić plany zagospodarowania przestrzennego czy własność gruntu. Pełna lista kontaktów została zamieszczona na stronie Budżetu Obywatelskiego.

W Zespole Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Miejskim (ul. Nowe Ogrody 8/12) działa specjalny punkt konsultacyjny, gdzie pracownicy magistratu pomagają mieszkańcom w napisaniu projektu, założeń projektu bądź złożeniu gotowych propozycji.

W ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku zrealizowano dotąd 185 projektów. Pochłonęły one dokładnie 37 299,659 złotych.

Natomiast do przyszłorocznego BO, w niedzielne przedpołudnie 18 marca, zgłoszonych było 78 projektów.

Przeczytaj także:

Budżet Obywatelski 2019. Od 1 marca składamy projekty do kolejnej edycji BO!

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus