• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można zagłosować w dzielnicy Śródmieście?

Budżet Obywatelski 2018. Na jakie projekty można zagłosować w dzielnicy Śródmieście?

Za nami czwarty dzień głosowania na projekty do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Gdańszczanki i gdańszczanie mają w czym wybierać, gdyż do wyboru mają blisko 300 pomysłów, zarówno dzielnicowych, jak i ogólnomiejskich. Jakie projekty zgłoszono w dzielnicy Śródmieście?
21.09.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jednym z pomysłów mieszkańców do Budżetu Obywatelskiego jest stworzenie przestrzeni relaksacyjnej na ul. Ogarnej

10 tysięcy to wynik dobry, choć... mógłby być lepszy. W ubiegłym roku w głosowaniu wzięło udział w sumie 37 tysięcy mieszkańców (wybierano wśród 254 projektów), ale w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego swój głos oddało ponad 51 tysięcy osób (wówczas do wyboru było aż 307 projektów). Warto więc pobić, a przynajmniej przybliżyć się do tamtego, świetnego wyniku. Tym bardziej, że jest w czym wybierać. Warto pamiętać, że projekty do BO zgłaszają mieszkańcy, a więc Państwa sąsiedzi, znajomi i krewni. Wiele z nich dotyczy zagospodarowania przestrzeni publicznych sąsiadujących z miejscem zamieszkania, ale jest też sporo propozycji na "wyciągnięcie" młodszych i starszych z domów, by spędzili czas na świeżym powietrzu. Sprawdźcie, jakie projekty zgłoszono w poszczególnych dzielnicach.

Prezentujemy propozycje do BO 2018 w dzielnicy Śródmieście:

"Miejsce przyjazne dzieciom": Projekt zakłada zbudowanie infrastruktury rekreacyjnej rozmieszczonej w różnych punktach przy boisku szkolnym oraz placu zabaw przy Szkole Podstawowej nr 4 w Gdańsku, przy ul. Łąkowej. Boisko szkolne jest miejscem codziennych spotkań młodzieży szkolnej. Podczas popołudniowych zajęć animacji uczniowie rozwijają swoje pasje sportowe. Na boisku odbywają się też liczne festyny. Obecnie boisko nie posiada zbyt wielu ławek, na których dzieci mogłyby odpocząć lub pozostawić swoje rzeczy. Brakuje koszy na śmieci. Planujemy także wstawienie tablicy do rysowania. Chcemy wzbogacić infrastrukturę placu zabaw o "betonowe piłkarzyki" i tunel "stonogę". Ciepłą porą dzieci przebywają bardzo dużo czasu na placu, pomyśleliśmy, więc o ławostołach, przy których mogliby się posilić, odpocząć, pograć w gry stolikowe, czy też rysować. Działania te poprawią odbiór wizualny całego terenu boiska i placu oraz przyciągną dzieci, które będą mogły ciekawiej spędzać wolny czas w bezpiecznej atmosferze.

"Plac do ćwiczeń "Dzielnicowy": Projekt skierowany jest przede wszystkim do ludzi młodych, którzy mogliby korzystać bez żadnych ograniczeń z kompleksu drążków przystosowanych do street workoutu. Poprzez trening kalisteniczny można niezwykle efektywnie realizować rozmaite cele, np.: zwiększenie wytrzymałości siłowej, polepszenie koordynacji ruchowej, spalanie tkanki tłuszczowej - co przy narastającym problemie nadwagi wśród młodzieży jest bardzo ważne. Obiekt miałby powstać przy I Liceum Ogólnokształcącym w Gdańsku, przy ul. Wały Piastowskie 6, co zapewniłoby dogodną i bezpieczną lokalizację. Do placu miałby dostęp każdy mieszkaniec dzielnicy i każdy aktywny ćwiczący. Szkoła od lat promuje zdrowy tryb życia a jej uczniowie odnoszą sukcesy sportowe w mieście i w województwie. W godzinach popołudniowych wielu mieszkańców korzysta ze szkolnego boiska sportowego. Stworzenie nowego placu ćwiczeń urozmaici spędzanie wolnego czasu oraz uatrakcyjni obraz Gdańska jako nowoczesnego miasta podążającego za aktualnymi trendami.

"Kreatywne Gry Podwórkowe": Kreatywne i kolorowe zagospodarowanie płytek chodnikowych przy placu zabaw Szkoły Podstawowej nr 4 w Gdańsku dopełni przestrzeń między budynkiem szkolnym a placem zabaw. To doskonałe miejsce do wykorzystania znanych gier i przeniesienia ich na duży format, co zaangażuje zarówno dorosłych jak i dzieci do wspólnej zabawy podczas przerw, zajęć pozaszkolnych i festynów. Pomysł skierowany jest do wszystkich grup wiekowych: dzieci, nastolatków i ich rodziców. Takie zagospodarowanie przestrzeni pozwoli na integrowanie społeczności lokalnej przeciwdziałając nudzie, angażując do zabaw ruchowych i logicznych.
Gry chodnikowe z perspektywy nas – rodziców, były kiedyś nieodłącznym elementem podwórkowych zabaw. Wobec niewielkiej liczby placów spędzaliśmy czas na skakaniu w „klasy”. Współcześnie w okolicy funkcjonują tradycyjne place zabaw, lecz jednak bez gier chodnikowych, które naszym zdaniem rozwijają kreatywność, pomysłowość, kompetencje fizyczne nie tylko u dzieci.

"Budzimy się pod niebem Dolnego Miasta": Projekt jest zaproszeniem do aktywnego i prozdrowotnego stylu życia dla amatorów, od juniora do seniora! W planie sprawdzona formuła treningów pod gołym niebem Dolnego Miasta i Opływu Motławy, dzięki którym kolejne osoby "podnoszą się z kanapy" i odkrywają uroki tych miejsc. Wszystko dzięki wzajemnej motywacji, bo w grupie siła! Będą marszo biegi, gimnastyka, nordic walking, zajęcia aktywizujące dla maluchów i seniorów. Sportowo połączymy pokolenia! Planujemy współpracować z trenerami i doświadczonymi amatorami biegania. Zapewnimy zdrowe przekąski i napój po treningu. Dodatkowo zintegrujemy lokalną społeczność podczas pikniku sportowego dla rodzin (animacje, konkursy i zawody z nagrodami). Chcemy być widoczni - regularnych uczestników nagrodzimy koszulkami i gadżetami sportowymi. Będziemy kreować pozytywne pro sportowe wzorce dla najmłodszych, obudzimy śpiochów, przegonimy lenia! Projekt odbywałby się na Dolnym Mieście, w okolicy zabytkowego tramwaju na rogu ulic Kurzej i Wróbla i wokół Opływu Motławy.

"Treningi Aktywizujące OPEN pod chmurką": Zajęcia na świeżym powietrzu, z wykorzystaniem infrastruktury zewnętrznej w dzielnicy Śródmieście, skierowane przede wszystkim do osób, które na co dzień nie mają możliwości ćwiczyć pod okiem trenera. Trening Aktywizujący OPEN jest unikalną kombinacją slow joggingu, treningu stabilizacyjnego i stretchingu. Każdy uczestnik poddany zostanie dwukrotnej analizie składu ciała analizatorem medycznym z interpretacją wyników. Celem projektu jest aktywizacja, poprawa stanu zdrowia, samopoczucia i kondycji fizycznej mieszkańców. Uczestnicy treningów nauczą się jak korzystać z dostępnej im infrastruktury zewnętrznej, biegać bez urazowo i czerpać radość z aktywności. Ponadto treningi są okazją do spotkań z innymi ludźmi i budowania relacji w sprzyjającej integracji atmosferze. Zajęcia odbywać się będą dwa razy w tygodniu (w dwóch grupach) na wiosnę (od marca do czerwca) i na jesieni (od września do listopada). Projekt przewiduje łącznie 60 spotkań (po 30 spotkań dla każdej z grup), na terenach zielonych w pobliżu Bramy Nizinnej.

"Upiększenie i wyposażenie terenu Szkoły Podstawowej nr 57 przy ul. Aksamitnej 8 w celu polepszenia współpracy ze społecznością lokalną": Szkoła chciałaby rozwinąć współpracę z okolicznymi mieszkańcami i seniorami. Chcielibyśmy organizować weekendowe pokazy teatralne i kinowe dla seniorów i mieszkańców okolic. Przedstawienia i pokazy filmów chcemy w ciepłe dni wystawiać na powietrzu do czego potrzebujemy przenośnej sceny, proscenium, kurtyny, stelaża na kurtynę, głośników, rzutnika, ekranu na statywie, oraz laptopa do tworzenia scenografii, mikrofonów, ław składanych do siedzenia, kilku instrumentów. Dodatkowo na trawniku obok boiska chcemy postawić 3 stoły do gier planszowych z szachownicą i siedzeniami. Na dużym tarasie przyszkolnym wśród kwiatów 3 stoły kamienne do ping ponga ,oraz szachy ogrodowe z pionkami. Na północnej stronie szkoły po posadzeniu roślin cieniolubnych i postawieniu 6 ławeczek stworzymy przyjemne miejsce wyciszające i odpoczynku dla seniorów i dzieci szczególnie w upalne dni. Nasz projekt ma służyć mieszkańcom okolic, dzieciom i dziadkom, by w przyjemny sposób wzmacniali relacje rodzinne i społeczne.

"Plac zabaw dla dzieci": Miejsce uczęszczane przez całe rodziny, przy kanale Motława gdzie działa ścieżka spacerowa wzdłuż zabytkowego opływu Motławy. Mamy zgodę na realizację placu zabaw w tym miejscu, ale ze względu na duże zainteresowanie potrzebne jest poszerzenie zabawek dla dzieci w różnym wieku. Przydałoby się podłoże z tartaru dla najmłodszych, stolik, ławeczki i rośliny zamiast płotu. Dzielnica uboga, dużo dzieci, które nie mają w pobliżu takiego miejsca. Cały teren rozwija sie dosyć prężnie i brakuje takiego miejsca.

"Salonik na Biskupiej Górce": Plac na Biskupiej Górce obok Domu Sąsiedzkiego, przy ul. Biskupiej 4, choć od dawna służy mieszkańcom do spotkań to brakuje na nim miejsca, gdzie można by usiąść większą grupą. Projekt „Salonik na Biskupiej Górce” dawałby taką możliwość, bo zakłada odtworzenie w przestrzeni publicznej wnętrza pokoju gościnnego z lat sześćdziesiątych. Nie będzie w nim ścian, więc każdy będzie mógł w nim zasiąść. Może wybrać kanapę, krzesło lub pufę i choć na betonowych meblach nie będzie miękko, to zrekompensuje to widok rozciągający się z tego miejsca. Wieczorem nastrój zapewni dyskretna pokojowa lampa. Projekt jest autorskim pomysłem gdańskich artystów rzeźbiarzy i ma być ukłonem w stronę polskiego designu tamtego okresu, przez lata niedocenianego. Realizacji towarzyszyłyby warsztaty ceramiczne, na których powstałyby zdobienia do wystroju salonu. Wypał prac techniką raku na tym placu byłby jednocześnie dla przybyłych interesującym widowiskiem: z dymem, płomieniami i ceramicznymi niespodziankami.

"Miejsce zabawy, rekreacji i sportu": Propozycja stworzenia kompleksu rekreacyjno-sportowego dla dzieci, młodzieży i dorosłych na terenie Szkoły Podstawowej nr 50. Planowane prace uwzględniają rozbudowę istniejącego placu zabaw dla najmłodszych dzieci, modernizację istniejących urządzeń oraz doposażenie w zjeżdżalnie, bujaki, huśtawki i domki zabawowe. Wyposażenie placu w tor przeszkód i zestaw sprawnościowy dla dzieci starszych oraz w zestaw do kalisteniki i siłownię zewnętrzną dla młodzieży i dorosłych. W zakresie prac należy uwzględnić zagospodarowanie terenu. Ustronne położenie placu oraz sprzęt pozwalający na trening siłowy oparty o ćwiczenia z wykorzystaniem własnej masy ciała sprzyjać będzie nieskrępowanemu rozpoczęciu aktywności fizycznej. Istotą stworzenia bezpiecznego i wszechstronnego kompleksu jest zachęcenie mieszkańców Gdańska, dzieci, młodzieży i dorosłych do uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Dodatkowo możliwość wspólnego spędzenia czasu wpłynie pozytywnie na integrację międzypokoleniową.

"III etap rewitalizacji Parku przy ul. Św. Barbary": Kolejna rewitalizacja Parku przy u. Św. Barbary. W I etapie BO 2015 powstało boisko wielofunkcyjne, plac zabaw dla małych dzieci, miejsce ze stołami do gry w ping ponga i 2 stoły do gier planszowych. W BO 2016 powstała siłownia pod chmurką. W tym roku zostanie wykonane oświetlenie boiska i alejki prowadzącej do placu zabaw i siłowni, w części parku powstaje plac do ćwiczeń Street Workout dla młodzieży i dorosłych. W wyniku kolejnych konsultacji z mieszkańcami powstał projekt do BO 2018 . Stworzenie nowego placu zabaw dla starszych dzieci uatrakcyjni to miejsce gdzie będą mogły bawić się dzieci starsze dla których przewidujemy ustawienie piramid stożkowych, zamontowanie huśtawek typu bocianie gniazdo, i ścianki wspinaczkowej. Z uwagi na wymogi ZDiZ cały plac musi być ogrodzony.
Wiele jest jeszcze do zrobienia w Parku, aby wszyscy mieszkańcy z okolic i nie tylko byli zadowoleni i licznie korzystali z tego miejsca. Konieczny jest monitoring, aby zapewnić mieszkańcom bezpieczny pobyt.

"Woonerf Ogarna- Przestrzeń relaksacyjna": Ulica Ogarna mimo swojego potencjału i lokalizacji jest niedoceniona. Chcielibyśmy ją zamienić w woonerf – przestrzeń mebli miejskich , fontanny wykorzystująca obecne walory deptaku. Naszym planem jest stworzenie przestronnego skweru z fontanną ośmiodyszową, nowoczesną małą architekturą oraz 5 zielonymi wyspami. Na styku ul. Ogarnej oraz Za Murami znajduje się obecnie niezagospodarowana przestrzeń służąca do postoju kilku samochodów. Zarówno lokalizacja, jak i obecnie istniejąca infrastruktura (Dom Harcerza, duże drzewo dające cień) sprzyja takiemu wykorzystaniu terenu. Bliskość głównych ciągów komunikacyjnych (ul. Długa, ul. Piwna) gwarantują zainteresowanie odwiedzających, chcących odnaleźć cichy zakątek. Jednocześnie na ul. Ogarnej brakuje miejsca, gdzie można spokojnie usiąść, odpocząć, poczytać książkę, wypić kawę, ochłodzić się w upalne dni. Fontanna nie tylko urozmaici wizualnie przestrzeń, ale też będzie fantastycznym miejscem dla dzieciaków i ich rodziców.

"Rozświetlenie Dolnego Miasta": To projekt mający na celu zwiększenie atrakcyjności scenografii Dolnego Miasta. Projekt zakłada wykonanie i montaż dekorów w postaci jednego z symboli Dolnego Miasta przymocowanego na tzw. słupach wysokich (dekor o wysokości 1-1,2 m i długości do 2 m ) - w ilości 15 sztuk oraz wykonanie i montaż typowych dekorów świątecznych w kształcie kuli o rozmiarach 0,8-1,0 m - zawieszonych wzdłuż ul. Łąkowej aż do Podwala Przedmiejskiego - w ilości 20 sztuk. Zabieg ten przyciągnie rzesze turystów, ale także pokaże Dolne Miasto od nowej, romantyczniejszej strony.

"Bezpieczne dojście do gdańskiej "Samochodówki": Projekt ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa młodzieży uczęszczającej do Zespołu Szkół Samochodowych w Gdańsku.
W szkole uczy się około sześciuset uczniów, z czego większość korzysta ze środków transportu miejskiego, których przystanki zlokalizowane są przy newralgicznych ciągach komunikacyjnych. Obecnie ruch pieszych odbywa się przez parking samochodowy przy targowisku miejskim, oraz przez zarośnięty trawą plac przy ulicy Zawodników. Budowa chodnika zapewni wzrost bezpieczeństwa, nie tylko młodzieży, ale także mieszkańcom korzystającym z rekreacyjnej trasy wzdłuż kanału nad Opływem Motławy. Projekt chodnika zaplanowano wzdłuż linii drzew przy ul. Zawodników, od bramy wjazdowej Zespołu Szkół Samochodowych do Targowiska Rynek Elbląska

"Plac zabaw dla dzieci starszych i seniorów - miejsce pod kasztanami": Piękna okolica, park pod kasztanami, około 50m szerokości i 100m długości. Działa na tym terenie ogródek dla dzieci do lat 5. Jest oblegany przez mamy, babcie, które przychodzą z ich starszym rodzeństwem i nie mają gdzie się bawić. Jest potrzeba zrealizowania placu zabaw dla dzieci starszych. Mile widziane byłoby miejsce dla seniorów, którzy chętnie przebywają na tym terenie. Zaistniałaby piękna integracja pokoleń. Jest również miejsce na fontannę, kwiaty, stolik z szachami, sprzęt do gimnastyki. Park pod kasztanami znajduje się między ul. Wygon a ul. Siennicką przy ulicy Długie Ogrody

"Rodzinna Gra Terenowa": Ideą projektu jest aktywizacja mieszkańców dzielnicy w zakresie niedzielnego wypoczynku w terenie miejskim poprzez organizację imprezy na orientację o charakterze rekreacyjno-sportowym w stylu gry miejskiej. Celem projektu jest przekonanie mieszkańców do spędzania wolnego czasu z dala od telewizora czy komputera, na świeżym powietrzu, oraz promowanie postaw pro-rodzinnych - spędzania czasu ze swoimi bliskimi. Uczestnicy poznają też zasady posługiwania się mapą, czytania znaków topograficznych i orientacji w terenie, co przyda się w życiu codziennym. Elementami zachęcającymi do aktywnego spędzenia wolnego czasu będą: rodzinna formuła imprezy; charakter spaceru z dodatkową atrakcją w postaci szukania umieszczonych w terenie punktów kontrolnych oraz drobny element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Przewidujemy, że w wydarzeniu udział weźmie co najmniej 250 osób. Projekt jest kontynuacją Gdańskich Gier Parkowych na Orientację www.parkowe.almanak.pl

Zasady głosowania:

  • każdemu głosującemu przysługuje maksymalnie 5 punktów na projekty dzielnicowe i 1 punkt na projekty ogólnomiejskie

  • można głosować na projekty z dowolnej dzielnicy

  • punktami na projekty dzielnicowe można dysponować w sposób swobodny przyznając np. wszystkie pięć punktów jednemu projektowi, jak i po jednym punkcie na pięć projektów

  • głosowanie na projekty odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną

  • w każdej dzielnicy będzie dostępny punkt stacjonarny do głosowania

  • wyniki głosowania ogłoszone zostaną do 6 października 2017 r.


Więcej informacji o gdańskim Budżecie Obywatelskim znajdziecie tutaj.



TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska