• Start
  • Wiadomości
  • Budżet Obywatelski 2018. Miasto zerwało umowę z firmą, która zawiniła. Głosowanie jeszcze w grudniu?

Budżet Obywatelski 2018. Miasto zerwało umowę z firmą Implyweb. Dogłosowanie prawdopodobnie jeszcze w grudniu

Dogłosowanie trzeba przeprowadzić wśród 11414 osób, które wzięły udział w tegorocznym głosowaniu na projekty Budżetu Obywatelskiego 2018, ale których głosów system nie zarejestrował ze względu na błąd programistyczny. - Zależy nam bardzo, by zostało ono przeprowadzone jeszcze w grudniu - zaznacza Sylwia Betlej z Referatu Komunikacji Społecznej w gdańskim magistracie.
10.11.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Trwają przygotowania do przeprowadzenia dogłosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018

Miasto zerwało umowę z firmą Implyweb, która opracowała wadliwy program do głosowania na projekty zgłoszone do przyszłorocznego Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Umowa podpisana była na dwa lata, na kwotę ok. 78,5 tys. złotych. Miasto nie zapłaci też (blisko 20 tys. złotych) za wadliwie wykonaną usługę, jaką miało być przygotowanie sprawnego sytemu do elektronicznego głosowania na projekty BO. Program, dzięki któremu będzie można przeprowadzić dogłosowanie, opracuje już inna firma. 

Wyniki tegorocznego głosowania na projekty BO 2018 są niepoprawne. Ewa Pawłowska z firmy Implyweb, odpowiedzialnej za obsługę elektronicznego systemu naboru wniosków i głosowania w ramach BO, przyznała, że podczas głosowania na projekty w dniach 18 września-2 października, na platformie rejestrującej głosy wystąpił błąd, w wyniku którego system zapisywał nie wszystkie punkty, oddane w trakcie głosowania. 

Budżet Obywatelski 2018. Błąd w systemie informatycznym, firma przyznaje się do pomyłki

To był błąd programistyczny. Mechanizm, który miał zabezpieczać przed ewentualnym dublowaniem głosów, część z nich kasował. Działo się tak w sytuacji, kiedy osoba głosująca przyznawała tę samą liczbę punktów dla dwóch lub więcej projektów.  W takiej sytuacji system przypisywał punkty tylko dla jednego z wybranych projektów. Oznacza to, że w momencie, kiedy mieszkaniec przyznał np. 1 punkt na projekt ogólnomiejski i następnie projektom dzielnicowym przyznał odpowiednio 1 punkt i 4 punkty to system "wycinał" wtedy automatycznie jeden punkt albo oddany na projekt dzielnicowy albo na ogólnomiejski.

- Dotyczy to wszystkich projektów, na które można było głosować w tym roku – zaznacza Ewa Pawłowska z firmy Implyweb.

O możliwych nieprawidłowościach, jako pierwsza, poinformowała grupa miejskich aktywistów, twórców dwóch projektów złożonych do gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. Aktywiści nabrali wątpliwości po tym, jak zgłoszone przez nich projekty uzyskały stosunkowo słabe wyniki i odpadły w głosowaniu. 

Budżet Obywatelski 2018. Trwa sprawdzanie systemu, niewykluczone ponowne głosowanie

W poniedziałek, 6 listopada, w gmachu Europejskiego Centrum Solidarności odbyło się spotkanie władz Gdańska, urzędników i przedstawicieli firmy Implyweb z tegorocznymi wnioskodawcami do Budżetu Obywatelskiego. Każdy mógł wyrazić swoją opinię i zaproponować rozwiązanie tej sytuacji. Po wysłuchaniu wszystkich głosów prezydent Gdańska podjął decyzję – miasto przeprowadzi dogłosowanie i dołoży 2 mln złotych do Budżetu Obywatelskiego 2018 (tym samym jego kwota wzrośnie z 14 do 16 mln złotych). Dzięki dodatkowym pieniądzom uda się zrealizować więcej projektów zgłoszonych do BO.

W tym tygodniu odbyło się spotkanie urzędników i władz miasta z tegorocznymi autorami projektów do Budżetu Obywatelskiego 2018

Relację z tego spotkania, w tym argumenty wnioskodawców, można przeczytać tutaj

Najważniejszą kwestią jest obecnie dopracowanie procedury powtórnego głosowania oraz poinformowanie 11 414 osób o możliwości dogłosowania.

- Od strony technicznej musimy określić szczegółową specyfikację usługi dogłosowania z uwzględnieniem punktów już zliczonych. Chodzi o to, by osoby, które po raz drugi przystąpią do głosowania, miały możliwość zalogowania się do systemu elektronicznego, w którym zapisane będą już oddane i zaliczone w pierwszym głosowaniu punkty. Na tej podstawie mieszkaniec dokończy swoje głosowanie przydzielając brakujące punkty - tłumaczy Sylwia Betlej. - Istotne jest także zamieszczenie w systemie elektronicznym szczegółowych informacji o dogłosowaniu, tak by każdy głosujący znał zasady przydzielania punktów.

Kolejną ważną kwestią jest poinformowanie 11 414 osób o możliwości dokończenia głosowania. Referat Komunikacji Społecznej UMG posiada listę numerów telefonów, które były wykorzystane w trakcie głosowania w dniach 18 września – 2 października br. - Planujemy kilkukrotne przesłanie wiadomości tekstowych sms z informacją o dogłosowaniu. Wiemy, że część osób korzystała z telefonu komórkowego innej osoby, dlatego też obecnie trwa sprawdzanie liczby takich przypadków. Do nich zamierzamy przesłać informację o dogłosowaniu listownie. Takie rozwiązanie było także sugestią wnioskodawców podczas spotkania, które odbyło się 6 listopada - zaznacza Betlej.

Miasto przeprowadzi również kampanię informacyjną. W pierwszych dniach grudnia informacja o dogłosowaniu pojawi się w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Planowane są też spoty radiowe i informacje w komunikacji miejskiej. O poszczególnych działaniach powiadamiani będą również wszyscy tegoroczni wnioskodawcy.

- Zależy nam, by cały proces dogłosowania został przeprowadzony w sposób prosty dla jego uczestników. Dlatego ważna jest dla nas przejrzystość strony do dogłosowania, czytelne zasady i skuteczny sposób dotarcia do osób, których punkty we wrześniowym głosowaniu nie zostały zliczone – dodaje Sylwia Betlej.

Od czasu potwierdzenia nieprawidłowości w wynikach głosowania na BO 2018, do Urzędu Miejskiego kierowane są liczne pytania dotyczące m.in. procesu wyboru firmy Implyweb czy szczegółów dotyczących błędu programistycznego, który spowodował te nieprawidłowości. Odpowiedzi na nie można znaleźć na oficjalnej stronie gdańskiego Budżetu Obywatelskiego. 

TV

Obrona Westerplatte – pierwsze starcie II wojny. Rozmowa z dr. Janem Szkudlińskim