• Start
  • Wiadomości
  • Gdańskie dzielnice wystąpią w serialu w TVP Kultura. Nowe odcinki co poniedziałek

Gdańskie dzielnice wystąpią w serialu w TVP Kultura. Nowe odcinki co poniedziałek

- W bloku, w szafie, mieszka dużo ludzi, ale to dobrze, bo dużo ludzi stwarza dużo możliwości - mówi jeden z bohaterów nowego polskiego serialu dokumentalnego o kulturotwórczym fenomenie polskich blokowisk. Premiery w kolejne poniedziałki od 16 kwietnia o godz. 20.00.
15.04.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Mural autorstwa Jorge Pomara, kolejny obraz w galerii Monumental Art, powstał na Zaspie przy ul. Pilotów w roku 2016

Fantazja polityczna lat powojennych spowodowała, że modernistyczne założenia Le Corbusiera szybko uległy wypaczeniu, gdy ogromne rzesze ludzi - przesiedlanych, przypływających ze wsi do miast, przyszłych pracowników fabryk, kopalni i stoczni - potrzebowały schronienia. Od lat 50. aż do 80. XX wieku budowano w Polsce szybko i tanio, wciąż nie nadążając za popytem. W Gdańsku powstały ogromne osiedla na Przymorzu, Zaspie, na Żabiance... Ludzie stłamszeni na niewielkich powierzchniach, kuchnie bez okien, zsypy w wieżowcach - życie w takich realiach to doświadczenie i rzeczywistość wielu z nas. Czym charakteryzowała się ta nowa wspólnotowość funkcjonująca w oparciu o schemat powielanych, identycznych wielopiętrowych bloków? Wiemy, jakie rodziła problemy, a jakie fenomeny?

Reżyser Tomasz Knittel spróbował uchwycić ten świat i jego kulturowe aspekty w sześcioodcinkowym serialu. Zaprosił do dyskusji twórców kina, literatury, sztuk wizualnych, architektury, muzyki, przedstawicieli generacji, również tych wychowanych na osiedlach. Każdy z odcinków poświęcony będzie jednemu z wymienionych tematów.

W filmie wypowiadać się będą m.in. Maja Komorowska, Robert Brylewski czy Sokół - postaci ważne dla polskiej kultury, choć estetycznie od siebie odległe. 


Na Zaspie cztery wiatrołapy bloku przy ul. Dywizjonu 303 nr 9 zostały pomalowane według projektu Michała Ujczaka w 2015 roku

W pierwszym odcinku - w poniedziałek, 16 kwietnia, o godz. 20 - przekonamy się, jak w pejzaż blokowisk wpisały się sztuki wizualne.

Twórcy przyjrzą się temu zjawisku analizując pojęcia: graffiti, tagowanie, writting, mural aż po tworzenie sztuki w przestrzeni publicznej i angażowanie mieszkańców w działania artystyczne.

Przewodnikami po świecie street artu będą kuratorzy i krytycy sztuki - Stach Szabłowski, Sebastian Cichocki, Ewa Gorządek, Iwo Zmyślony oraz Bogna Świątkowska. Artyści opowiedzą o wybranych pracach i swoich działaniach na blokowiskach.

W kolejnych odcinkach producent zapowiada obecność Tomasza Sikorskiego - jednego z pionierów polskiego graffiti artystycznego, Egona Fietke - twórcy szablonów, Krika - twórcy graffiti, Michała Linowa (Pikaso) - artysty multimedialnego, Stacha Szumskiego - malarza, Izy Rutkowskiej - artystki sztuk wizualnych i aktywistki, Wojciecha Bąkowskiego - artysty sztuk wizualnych, muzyka i poety oraz Piotra Szwabe - malarza, twórcy murali, kuratora gdańskiego festiwalu "Monumental Art", autora m.in. portretu Lecha Wałęsy, który widnieje na ścianie bloku na Zaspie przy ul. Pilotów 17.

Serial “Blok. Sztuki wizualne” będzie można obejrzeć również w internecie na TVP VOD.



TV

W zoo zamieszkały dwa lemury