• Start
  • Wiadomości
  • Blogerzy, gejmerzy, vlogerzy spotkali się w Gdańsku. W realu; twarzą w twarz!

Blogerzy, gejmerzy, vlogerzy spotkali się w Gdańsku. W realu; twarzą w twarz!

Podczas Blog Forum Gdańsk dyskutowano o blogach, modzie, reportażach, wolności słowa i oczywiście o polityce. - Zwolennicy lewicy i prawicy mają inne wskaźniki w receptorze depominowym D4 - mówił neurobiolog i bloger prof. Jerzy Vetulani.
25.09.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Jan Adamski, 63-letni bloger modowy w sali BHP w Gdańsku. Elegancja online i w realu.

Przez dwa dni o blogowaniu, youtubowaniu, gejminowaniu, ale też o całkiem tradycyjnym pisaniu rozmawawali w Gdańsku ludzie z XX i XXI wieku, ci wychowani na książkach i tekstach z tymi wychowanymi na internecie i grach.   

Mariusz Szyczygieł, wybitny polski reporter mówił głównie o różnicy między zmyśleniem a prawda, między fikcją a prawdą, między tym, co subiektywne a tym co obiektywne w dziennikarstwie.

Szczygieł tłumaczył sztukę dobrego pisania: - Ja lubię zdania, które syntetyzują rzeczywistość - mówił Szczygieł. - Pisałem kiedyś o kobiecie, w której zakochał się Hitler. Ale nie byli ze sobą w łóżku. Jak miałem to napisać? “Lida Baarova nie była z Hitlerem w łóżku”. Nieciekawe! “Lida Baarova nie przespała się z Hitlerem”. Może być, ale wciąż słabo. Ale akurat czytałem książkę o Hitlerze i dowiedziałem się pewnej ciekawostki anatomicznej o nim. I jak napisałem? “Lida Baarova nie przekonała się, czy Hitler naprawdę miał tylko jedno jądro”. Jest o tym samym? Jest! A brzmi lepiej!

Szczygieł radził młodym reporterom/blogerom: - Piszcie obrazowo i unikajcie ogólników: czyli nie “pojazd uderzył w drzewo” tylko “toyota roztrzaskała się na stuletnim dębie”. I nie spinajcie się, piszcie tak, jak mówicie.  


Vetulani: bliźni to nie kolega partyjny 

O polityce w kontekście neurobiologii mówił prof. Jerzy Vetulani, autor bloga Piękno neurobiologii. Profesor mówił, że nauka zauważa różnice w mózgu między ludźmi o poglądach lewicowych i prawicowych: - To są różnice w receptorze depominowym D4. Poza tym to kwestie wychowania, ci którzy mieli w młodości 20-30 przyjaciół są lewicowi, ci, którzy mieli jednego kolegę - prawicowi.

- A Kaczyński miał tylko brata - powiedziała Karolina Korwin-Piotrowska, która rozmawiała z Vetulanim.

- I to z jednego jaja, właściwie klona - mówił Vetulani.

Vetulani mówił, że martwi się o przyszłość polskiego szkolnictwa, gdzie coraz mniej jest lekcji muzyki, rysunku, coraz mniej wyjść do teatru czy filharmonii. - Potrzeba nam kontaktu ze sztuką, z innym człowiekiem, z bliźnim, nawet jeśli ten bliźni to Żyd, imigrant czy cygan - mówił profesor. - Nie może być tak, że bliźni to tylko towarzysz z tej samej partii.

Profesor krytykował też ze sceny "dobrą zmianę" i wymianę kadr na wszystkich szczeblach, mówiąc, że “Polska zamienia się w jedną wielką stadninę koni w Janowie”.  


Internet dla seniorów

O tym, że internet może też służyć ludziom po 60. roku życia mówiła gejmerka, czyli grająca namiętnie w gry na PlayStation Bogumiła Bartnik. Bartnik, która ma 60 lat wymieniała: - Lubię gry z wysokiej półki: “Assasin’s Creed”, choć jedynka jest nieco nudna; “Uncharted” jest niezwykle piękna, przeleciałam już “Hitmana”, lubię “Tomb Ridera” i “GTA 5”, bo “GTA4” nie jest pod mój gust; “Heavy Rain”. Niech do konsoli siadają dziadki i babcie. Czemu nie?! Ja mam dosyć mówienia, co mi wypada, w co wypada mi się ubrać, w co wypada mi grać, jak mam się zachowywać, co mam robić. Ja jestem komputerowym samoukiem, dobijam już trzeciego laptopa.

Autor bloga o modzie Jan Adamski, mówił: - Mam 63 lata, za chwilę 64. Ale to nie ma znaczenia. Mój blog odwiedzają głównie ludzie do 34 roku życia. Każdy ma swój rozum i wie, co chce przekazać na blogu, nieważne, czy ma naście czy 70 lat.

Z kolei młodzi blogerzy mówili, że trzeba umieć pokonać strach i wstyd, żeby móc prowadzić bloga. Cały czas trzeba bowiem walczyć z hejterami, którzy o blogerach mówią: "jesteś nikim, jesteś zerem, po co w ogóle piszesz?". Czy pisze się o modzie, czy o dietach, o byciu ojcem, o sporcie, czy o polityce, trzeba umieć uwierzyć w siebie i stwierdzić, że ma się coś do powiedzenia innym, mimo, że krytycy zawsze na pewno się znajdą. - Ważna jest elastyczność, trzeba umieć się dostosować, bo w internecie wszystko tak szybko się zmienia - mówił Kamil Nowak, autor bloga o ojcostwie i wychowaniu trójki dzieci blogojciec.pl  



TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet