Będzie modernizacja Domu Zarazy!

XVI wieczny Dom Bramny inaczej zwany Domem Zarazy, jest jednym z najstarszych, świeckich budynków w Starej Oliwie. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu, aktywności mieszkańców i wsparciu Miasta Gdańska, zabytkowy Dom Zarazy lada chwila doczeka się odnowienia i doposażenia
20.07.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dom Bramny, był kiedyś główną bramą klasztoru oliwskiego, jednak teraz znajdują się tam nie tylko pomieszczenie mieszkalne, ale także- od 2004 roku- siedziba Stowarzyszenia Stara Oliwa, gdzie odbywają się rozmaite inicjatywy społeczno- kulturalne takie jak koncerty, promocje książek, spotkania mieszkańców Oliwy z różnych okazji.

W Budżecie Obywatelskim 2015 przewidziano 400 tys. złotych na remont Domu Zarazy, jednak jest to tylko część funduszy niezbędnych do odnowienia zabytku funduszy. Mieszkańcy Oliwy oczekiwali odnowienia zabytku, Miasto szukało środków i w końcu udało się znaleźć dodatkowe wsparcie finansowe dla tej inicjatywy. – Dom Zarazy to wyjątkowe miejsce i na wyjątkowe docenienie zasługuje– powiedział Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska przekazując dobre wieści Danucie Poczman, prezes Stowarzyszenia Stara Oliwa, która opiekuje się budynkiem i tworzy w nim wyjątkową atmosferę. - Miasto dołoży środki w wysokości 800 000 zł. na rewitalizację Domu Zarazy tak, żeby zaczęte tam projekty odniosły sukcesy i żeby Oliwianie mieli jeszcze bardziej przyjazne miejsce spotkań – dodał Adamowicz. Danuta Poczman nie kryła wzruszenia z dobrych wiadomości przekazanych przez prezydenta. – Jestem bardzo szczęśliwa, wzruszona, Miasto nie będzie żałowało tych nakładów – powiedziała Poczman. – Kino, scena, kawiarnia to wszystko już u nas funkcjonuje, ale przez remont jakość naszego działania będzie o niebo lepsza – dodała Poczman.

Całość przebudowy kosztować będzie około 1 200 000 zł., a pierwsza część rewitalizacji budynku powinna zakończyć się w 2015 lub na przełomie kolejnego roku.

Priorytetem remontu zabytku będzie zatrzymanie degradacji budowli, poprawa stanu technicznego budynku oraz przywrócenie wartości użytkowej. Plan działania dotyczący unowocześnienia obiektu zakłada również uposażenie palcówki w sprzęt nagłaśniający, który pomóc ma rozwijać umiejętności młodym muzykom oraz przewiduje również wystawę zewnętrzną pt. „Ochrona dziedzictwa kulturowego Oliwy”. Zabytek ma przejść remont, który zmieni oblicze tego miejsca, ma też być podświetlony tak, aby iluminacja wyróżniała go spośród budynków Oliwy i podkreślała wyjątkowość tego miejsca.

Aleksandra Jędrys

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej