• Start
  • Wiadomości
  • Autobus się mocno spóźnia, autobus nie przyjeżdża. Co robić?

Autobus się mocno spóźnia, autobus nie przyjeżdża. Co robić?

Komunikacja miejska w Gdańsku jest dobrze zorganizowana, ciągle się rozwija. Jednak nie zawsze wszystko funkcjonuje na 100 procent. Wtedy pasażerowie są źli, obrywa się kierowcom. Co robić w sytuacjach konfliktowych?
25.11.2015
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Zwykły dzień tygodnia, jest kilka minut przed godz. 9 rano. Do Chwaszczyna wjeżdża autobus linii 171, jadący z przystanku Karwiny Tesco w Gdyni do Oliwa - Pętla Tramwajowa.

Do pojazdu wchodzi kilkanaście osób, kilka z nich jest wyraźnie niezadowolonych, mruczą coś pod nosem. Jedna z kobiet rusza w stronę kierowcy.

- Co to jest! O której godzinie powinien pan tutaj być?! – rzuca zdenerwowana.

- Jestem planowo, 8:55 – odpowiada spokojnie kierowca.

- To dlaczego nie przyjechał poprzedni autobus?! Czekam już godzinę na przystanku! - kobieta nie odpuszcza.

- Co się pani mnie czepia. Przecież to nie moja wina – broni się kierowca.

- Może i nie pana wina, ale pracuje pan w tej firmie! Powinniście chociaż powiadomić pasażerów, że jest jakiś problem albo podstawić zastępczy autobus! Przecież przez was spóźnię się do pracy!

- Jeśli poprzedni autobus nie przyjechał, to pewnie miał jakąś awarię. Proszę zadzwonić do firmy i przedstawić całą sytuację.

Wielu z nas, pasażerów transportu miejskiego, miało do czynienia z podobną sytuacją. Niektórzy przyjmują ją spokojnie, innym puszczają nerwy. Co robić w takich przypadkach? Jak się zachować? Skąd w ogóle podobne problemy się biorą? Na nasze pytania odpowiedział Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

Przystanek w Chwaszczynie. Tym razem autobus linii 171, jadący w stronę Oliwy, przyjechał na czas

Waldemar Gabis: Linia autobusowa 171 łączy Gdańsk z Gdynią, kto odpowiada za jej funkcjonowanie?

Zygmunt Gołąb: - Linia 171 działa w oparciu o porozumienia międzygminne między Gdańskiem a Gdynią i jest obsługiwana przez firmę Warbus Sp. z o.o oraz PKM Gdynia Sp. z o.o. Wszelkie sygnały i uwagi związane z nieregularnym funkcjonowaniem, nie tylko tej konkretnej linii, ale i pozostałych, prosimy kierować do Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku. Nie mając żadnego sygnału od pasażerów dotyczącego konkretnego kursu, trudno wyjaśnić, jaki był powód spóźnienia, zachęcamy więc pasażerkę do kontaktu z nami.

Pasażerka twierdzi, że czekała na przystanku w Chwaszczynie godzinę. Z jej wypowiedzi wynika, że jeden z autobusów po prostu nie przyjechał. Dlaczego tak się mogło stać?

- Autobusy nie wypadają z rozkładu jazdy. Nieregularne kursowanie może być spowodowane między innymi przez zatory drogowe (korki), zatrzymanie pojazdu w związku na przykład z awarią, bądź też przedłużający się zakup przez pasażera biletów u kierującego pojazdem (w sytuacji, gdy pasażer nie ma odliczonej kwoty, bądź ma duży nominał, dlatego przy okazji apelujemy o zakup biletów w takiej sytuacji za odliczoną kwotę).

Kierowcy na pewno na bieżąco informują o problemach na trasie. W takiej sytuacji nie można uruchomić pojazdu zastępczego?

- Procedura wysłania pojazdu zastępczego uruchamiana jest najczęściej w sytuacjach, gdy występuje poważna awaria uniemożliwiająca na przykład swobodny ruch tramwajów. Gdy następuje awaria, odpowiednie służby usuwają ją, jak najszybciej. Często ten czas jest krótszy niż ten wymagany na dojazd autobusu zastępczego.

Pasażerowie denerwują się, bo nie docierają do nich żadne informacje o opóźnieniach. To powoduje ich frustrację, żal i złość.

- Od kilku lat zachęcamy naszych pasażerów, posiadających smartfony, do korzystania ze strony mobilnej m.ztm.gda.pl, na której publikowane są między innymi informacje o bieżącej sytuacji komunikacyjnej, a więc również o zatrzymaniach pojazdów komunikacji miejskiej, opóźnieniach, etc. Pasażerowie nie posiadający smartfonów mogą skontaktować się telefonicznie z pracującą 24 godziny na dobę Centralą Ruchu ZTM w Gdańsku pod nr 58 309 13 22.

W tej konkretnej sytuacji oberwało się kierowcy. Czy są przeszkoleni, czy wiedzą, jak się zachowywać i co mówić pasażerom?

- Kierowcy naszych operatorów są przeszkoleni w zakresie kontaktu z pasażerem.

Co zatem powinni mówić pasażerom?

- Zadaniem kierowcy jest dowiezienie pasażera na czas do miejsca przeznaczenia. Gdy jest to niemożliwe, powinien o tym poinformować pasażera ze wskazaniem przyczyny (na przykład awaria) oraz instytucji, do której może się zwrócić (w tym przypadku ZTM w Gdańsku).

W jaki sposób można zgłaszać swoje uwagi dotyczące funkcjonowania komunikacji miejskiej w mieście?

- Najlepiej w formie pisemnej bądź mailowo na adres: ztm@ztm.gda.pl

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus