• Start
  • Wiadomości
  • Anne Applebaum spotka się w ECS. Promuje książkę o czerwonym głodzie na Ukrainie

Anne Applebaum spotka się w ECS. Promuje książkę o czerwonym głodzie na Ukrainie

Anne Applebaum, laureatka nagrody Pulitzera, felietonistka “The Washington Post” oraz autorka doskonałych książek historycznych “Gułag”, “Za żelazną kurtyną” i “Czerwony głód” spotka się z czytelnikami w ECS, 28 lutego, w środę, o godz. 18.00. Rozmowę poprowadzi Wacław Radziwinowicz, korespondent “Gazety Wyborczej” w Moskwie. Wstęp wolny.
21.02.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Anne Applebaum, autorka, felietonistka The Washington Post

Applebaum to jedna z najbardziej cenionych i poważanych felietonistek dziennika “The Washington Post”. Poza tym pisze doskonałe i świetnie sprzedające się książki o historii Europy Środkowej i Wschodniej, takie, jak “Gułag”, za którą dostała Pulitzera w 2004 roku, czy “Za żelazną kurtyną”.

Jej nowa książka to “Czerwony głód” i ją autorka będzie promowała w Gdańsku.

„Czerwony głód” (ang. “Red Famine” ) to wstrząsająca opowieść o głodzie na Ukrainie – drugim, po Holocauście, największym akcie zbrodni przeciwko ludzkości w Europie XX wieku. Książka miała swoją światową premierę w październiku 2017 r. W Polsce ukaże się nakładem Wydawnictwa Agora 28 lutego 2018 r. Przełożyły ją Barbara Gadomska i Wanda Gadomska.

W 1929 roku Stalin zainicjował politykę masowej kolektywizacji, która odebrała ziemię milionom chłopów. Efektem był głód, który w latach 1931-32 pociągnął za sobą 5 milionów ofiar. Zamiast rozwiązać problem, Stalin postanowił wykorzystać go do swoich politycznych celów.

Anne Applebaum dowodzi, że ponad trzy miliony Ukraińców zmarło z głodu w wyniku przemyślanych, celowych działań i decyzji politycznych Kremla. Wstrząsający „Czerwony głód” rekonstruuje nie tylko polityczne i narodowościowe tło zbrodni, ale pokazuje tragedię ludzi, którzy w ostateczności dopuszczali się aktów kanibalizmu nawet względem własnych dzieci.

To także książka o uruchomionej przez Stalina machinie propagandy i dezinformacji mającej na celu zatuszowanie faktu istnienia i skali głodu. Niewątpliwie jest też wciąż aktualnym ostrzeżeniem: politycy są w stanie wykorzystywać kataklizmy do realizowania własnych, podstępnych i zbrodniczych celów.


Czerwony głód - okładka

Tak o książce Applebaum pisał Timothy Snyder, historyk Yale University, i jeszcze do niedawna członek Rady Programowej przy MIIWŚ:

“Applebaum rozpoczęła prace nad „Czerwonym głodem” dawno temu i nie łączy jej z obecną rosyjską okupacją Ukrainy. Jednak wiedza o głodzie pomaga wyjaśnić postawy rosyjskich przywódców. Kreml usprawiedliwił rosyjską inwazję twierdzeniem, że naród ukraiński nie istnieje. Dawna polityka niszczenia narodu przekształciła się w powszechne twierdzenie, że naród nigdy nie istniał. Bądźmy pewni, że Rosja nie jest Związkiem Radzieckim, i dzisiejsi Rosjanie mogą sami zdecydować, czy zaakceptują stalinowską wersję przeszłości. Ale aby realnie mieć taki wybór, potrzebują zrozumieć swoją historię. To jeszcze jeden ważny powód, aby być wdzięcznym za tę niezwykłą książkę”.

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim