• Start
  • Wiadomości
  • Adamowicz wśród najodważniejszych prezydentów miast świata

Adamowicz wśród najodważniejszych prezydentów miast świata

Paweł Adamowicz ma szansę dostać nagrodę World Mayor. To wyróżnienie dla najlepszych prezydentów miast. W tym roku przyznane będzie temu, kto najlepiej wspiera integrację imigrantów i uchodźców. Można głosować na 33 kandydatów z całego świata, w tym Pawła Adamowicza, który jest w tym gronie jedynym reprezentantem Polski.
14.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

Prezydent Paweł Adamowicz w Barcelonie, na europejskim szczycie w sprawie uchodźców.

 

Adamowicz został nominowany przez City Mayors Foundation. To mały, niezależny międzynarodowy think tank, zajmujący się kwestiami miast, który swoje nagrody przyznaje co dwa lata od 2004 roku. Ostatnim zwycięzcą w 2014 roku był prezydent kanadyjskiego Calgary - Naheed Nenshi

W tym roku fundacja kładzie nacisk na kandydatów, którzy wspierają przyjmowanie imigrantów i uchodźców do swoich miast. Fundacja nominowała 33 kandydatów z całego świata. Jest wśród nich Paweł Adamowicz. Jego kandydaturę mieszkańcy Gdańska mogą poprzeć tutaj. Przypomnijmy, że z inicjatwy Adamowicza i gdańskich organizacji pozarządowych Gdańsk przygotował Model Integracji Imigrantów, mający na celu łatwiejszą integrację przyjezdnych z mieszkańcami miasta. 

Adamowicz ma liczną konkurencję. Wśród nominowanych jest m.in. Ada Colau, pani prezydent Barcelony, miasta otwartego na imigrantów i uchodźców, gdzie stanowią oni już 17 procent społeczeństwa; Guisi Nicolini - pani prezydent włoskiej Lampedusy, gdzie codziennie przybywają z Libii dziesiątki, jeśli nie setki, uchodźców. Nominowana jest także prezydent holenderskiego miasta Amstelveen, pani Mirjam van't Veld. Amstelveen - które leży na przedmieściach Amsterdamu - przyjmie wkrótce 400 uchodźców, ale ludzie są tak otwarci, że żartuje się, że w Amstelveen jest więcej wolontariuszy niż samych uchodźców. Prezydent van't Veld wykonała ogromną pracę, by przekonać mieszkańców, że warto pomagać cierpiącym. Nie było to wcale proste, tym bardziej że grożono jej pobiciem, a nawet śmiercią. Politycy opowiadający się za przyjmowaniem uchodźców muszą wykazywać się odwagą cywilną i polityczną. 

Adamowicz od początku starał się pokazywać i dawać sygnał, że Gdańsk jest gotowy na przyjęcie części uchodźców, którzy mieliby przyjechać do Polski w ramach zobowiązań rządu RP wobec Unii Europejskiej. Urzędnicy samorządowi wspólnie z organziacjami NGOS, przygotował projekt Modelu integracji. Prezydent Gdańska szuka dla niego szerokiego popracia, także wśród hierarchów Kościoła katolickiego.

 

Prezydent Barcelony, Ada Colau - jedna z konkurentek Adamowicza -  należy do osób bardzo zaangażowanych w pomoc uchodźcom i imigrantom.

 

Warto przypomnieć, że prezydent Adamowicz - jako jedyny przedstawiciel polskich samorządów - był gościem na Międzynarodowym Szczycie Humanitarnym w Stambule, gdzie przedstawiał gdański model integracji oraz gdańskie spojrzenie na migracje i uchodźców. Był także w Barcelonie, na europejskim szczycie polityków i NGOs poświęconym uchodźcom. Oto nasza relacja z tego spotkania w stolicy Katalonii. 

Nagrodę przyznaje co prawda kapituła City Mayors Foundation, ale bierze ona pod uwagę, czy mieszkańcy poparli danego kandydata i jak mocno. Jak na razie prezydent Amstelveen Mirjam van't Veld i prezydent Adamowicz mają najwięcej wpisów od mieszkańców, potwierdzających, że rzeczywiście zajmują się aktywnie kwestią uchodźców i imigrantów. Czy to oni dostaną tegoroczne nagrody? Zobaczymy... 

City Mayors Foundation pisze o tegorocznym laureacie, że ma być on osobą odznaczającą się odwagą, empatią i kompetencją; ma też wyróżniać się nie tylko akceptacją dla wyzwań stawianych przez migrację i uchodźców, lecz także głębokim przekonaniem o długofalowych korzyściach z tego płynących. Będzie to burmistrz miasta, w którym dawni oraz bardziej współcześni imigranci w dużym stopniu przyczyniają się do rozwoju lokalnego społeczeństwa, gospodarki i kultury. Fundacja uwzględni także prężność i zaangażowanie mieszkańców miasta w obliczu migracji z rejonów świata dotkniętych różnymi nieszczęściami.

Laureatami przyznawanej od 2004 r. nagrody byli burmistrzowie takich miast jak Calgary (2014), Bilbao (2012), Meksyk (2010) czy Ateny (2005). Do tegorocznej edycji nagrody nominowani są m.in. włodarze Aten, Barcelony, Monachium, Wiednia, Rotterdamu, Turynu, Dallas i Montrealu.

City Mayors Foundation i gdansk.pl zachęcają gdańszczan do wsparcia kandydatury prezydenta Pawła Adamowicza. Liczy się każdy głos, każda wypowiedź, po angielsku bądź po polsku.

 POPRZYJ NOMINACJĘ PREZYDENTA GDAŃSKA PAWŁA ADAMOWICZA 

Aby wesprzeć kandydaturę wybranego prezydenta należy kliknąć w „Vote” pod jego zdjęciem. Wówczas otworzy się strona z „metryczką”, w której należy podać imię i nazwisko osoby na którą głosujemy, miasto którym zarządza, kraj, a także podać rok, od którego kandydat piastuje swój urząd.

 

Następnie należy wpisać swoje imię i (opcjonalnie) nazwę organizacji w imieniu której oddaje się głos. W kolejnym oknie należy zaznaczyć czy mieszka się w mieście zarządzanym przez wskazanego kandydata, w innym mieście, czy w innym kraju niż on.

 

Kolejne okno to miejsce na uzasadnienie naszego wyboru - fundacja CMF prosi o wpisanie, dlaczego naszym zdaniem nagroda należy się wskazanej przez nas osobie. Przedostatnie okno to pytanie, co wnoszą i co jeszcze mogą wnieść imigranci w życie miasta zarządzanego przez naszego kandydata. A w ostatnim oknie należy wskazać działania kandydata na rzecz polepszenia losu imigrantów i wyzwania, które wciąż przed nim stoją w tym zakresie.





TV

Bajpas kartuski działa