378 młodych czeka lato w pracy: Wakacyjne Staże rozdane

378 stażystów będzie miało okazję w czasie nadchodzących wakacji zdobyć doświadczenie (a może też stałą pracę) w 86 trójmiejskich firmach. To efekt tegorocznej, czternastej już, edycji gdańskiego programu „Wakacyjny Staż”.
23.06.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Studenci Politechniki Gdańskiej nie tylko bawią się, ale myślą także o przyszłości - to oni właśnie najczęściej aplikowali o udział w Wakacyjnym Stażu. Nz. Technikalia PG na Targu Węglowym w 2015 r.

Uroczyste wręczenie nominacji laureatom to stały element programu „Wakacyjny Staż”. W tym roku pracodawcy i pracownicy spotkali się 21 czerwca 2016 r. w Europejskim Centrum Solidarności.

- W dzisiejszych czasach nie tylko absolwenci poszukują pracy. Również pracodawcy szukają skutecznych sposobów na znalezienie najlepszych pracowników. A staż może być doskonałym sposobem na weryfikację umiejętności. I – co potwierdzają ubiegłe lata naszej akcji – może być początkiem stałej pracy. Wszystkim, którzy za kilka dni rozpoczną swój staż, gratuluję tej decyzji i życzę powodzenia – mówił podczas spotkania Andrzej Bojanowski, zastępca prezydenta Gdańska.

Wśród zarejestrowanych uczestników projektu najwięcej jest studentów Politechniki Gdańskiej - 55 proc, 32 proc. uczy się na Uniwersytecie Gdańskim, a 13 proc. zgłoszeń nadesłali studenci z innych uczelni.

W tegorocznej edycji o staże ubiegało się 1278 kandydatów, a decyzje o przyznaniu stażu fundatorzy podejmowali po przeprowadzeniu indywidualnych rozmów z kandydatami. Ostatecznie do programu zakwalifikowało się blisko 400 osób.

Warto przypomnieć, że po zakończeniu ubiegłorocznej edycji „Wakacyjnego Stażu” 26 proc. laureatów znalazło zatrudnienie w firmie, w której odbywało staż. 46 proc. zaproponowano możliwość zatrudnienia po zakończeniu stażu. A aż 94 proc. laureatów oceniło, że nabyte podczas stażu umiejętności przydadzą się w przyszłej pracy.

Akcja „Wakacyjny Staż” organizowana jest w Gdańsku od 2003 roku. Poprzez staże i praktyki Miasto wspólnie z przedsiębiorcami pomaga studentom i absolwentom wyższych uczelni w zdobyciu nowych umiejętności oraz ułatwia im wejście na rynek pracy.

Fundatorami staży mogą być firmy, organizacje pozarządowe i inne instytucje, które zobowiązują się do przyjęcia stażystów i wypłaty im wynagrodzenia w minimalnej wysokości określonej w regulaminie, tj. 1 100 zł brutto za jeden miesiąc stażu.

W projekcie mogą wziąć udział osoby, które są studentami lub absolwentami dowolnego trybu i stopnia studiów w Polsce lub za granicą. Absolwent to osoba, która ukończyła studia nie później niż dwa lata przed zgłoszeniem się do udziału w projekcie „Wakacyjny Staż”.

W ciągu 14 edycji Wakacyjnego Stażu w projekcie udział wzięło łącznie 777 firm, które zaoferowały 3604 miejsc stażowych, a 13358 osób zadeklarowało chęć odbycia stażu.

TV

Uniwersytet WSB Merito ma nowy kampus