• Start
  • Wiadomości
  • 21. Festiwal Jazz Jantar. Czas zacząć pięciodniowy maraton z polskim jazzem

21. Festiwal Jazz Jantar. Czas zacząć pięciodniowy maraton z polskim jazzem

W tej edycji Festiwalu Jazz Jantar usłyszymy w Klubie Żak, jak co roku w marcu, co proponują artyści z Trójmiasta i z kraju. Pięciodniowy maraton z polskim jazzem rozpoczyna się w środę. Za nami pierwszy koncert tej edycji - duet wybitnych, cenionych wysoko na nowojorskiej scenie muzycznej pianistów Vijay’a Iyera i Craiga Taborna.
07.03.2018
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Duet pianistów tworzą Vijay Iyer i Craig Taborn

Wprawdzie wszyscy wypatrujemy już wiosny, ale w Klubie Żak jeszcze czas na zimową odsłonę 21. Festiwalu Jazz Jantar. Co nas czeka tym razem? Tradycyjnie już, o tej porze, poświęcona będzie polskiemu graniu.

Joanna Knitter

Muzycy z Trójmiasta, którzy wystąpią na festiwalu to: Piotr Lemańczyk, Cezary Paciorek, Emil Miszk & The Sonic Syndicate, czyli ośmioosobowy skład najlepszych muzyków młodego pokolenia, i wokalistka Joanna Knitter, która w Żaku zaśpiewa standardy Gershwina. To nie przypadek - w tym roku przypada jego 120. rocznica urodzin.

- Zaczynałam słuchać jazzu od Gershwina i jego „Błękitnej rapsodii”, więc będzie to dla mnie muzyczna podróż sentymentalna - mówi Magda Renk, kurator festiwalu Jazz Jantar i dyrektor Klubu Żak.

Emil Miszk & The Sonic Syndicate przedstawią po raz pierwszy album „Don’t Hesitate!” i przypominamy, że trzeba trzymać kciuki za AlgoRhythm i ich płytę „Mandala”. Premierowo zagrali ją na Jazz Jantar 2017, a teraz zespół jest nominowany do Fryderyków w kategorii Najlepszy Album Jazzowy. Warto przypomnieć, że muzycy z AlgoRhythmu, stanowiący trzon nowego zespołu Miszka, są laureatami Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za 2017 rok.

Piotr Lemańczyk i Cezary Paciorek pod koniec 2017 roku wydali pierwszą wspólną płytę „Duology” inspirowaną jazzem, ale też folklorem polskim, latynoskim i muzyką klasyczną. Będzie więc ciekawie i różnorodnie stylistycznie.


Emil Miszk & The Sonic Syndicate

W bloku Młoda Polska (w poprzednich edycjach festiwalu Młoda Scena Jazzowa) organizatorzy proponują dwa koncerty: zespołów Diomede i Pokusa. Duet Diomede tworzą reprezentanci licznej i coraz głośniejszej „szkoły kopenhaskiej” – pianista Grzegorz Tarwid oraz grający na saksofonach Tomasz Markanicz. Jesienią 2017 roku wydali album „People From East”. - Grają niezwykle sugestywnie, odkrywając przede mną krajobrazy znane jedynie z filmów czy opowiadań prawdziwych podróżników - ocenia Piotr Bielawski z etherjazzu.pl.

Trio Pokusa tworzą Teo Olter, Natan Kryszk i Tymon Bryndal. Muzycy działają w środowisku młodej warszawskiej sceny alternatywnej, do niedawna skupionej wokół nieistniejącej już Klubojadalni „Eufemia”. Do Żaka przyjadą trzeci raz, z nowym albumem „Einz”.


Maciej Obara

Polska Scena Jazzowa

Na marcowym Jazz Jantarze wystąpi też kwartet Maciej Obara Quartet. W polskich i zagranicznych pismach branżowych, na różnych top listach i podsumowaniach 2017 roku, najnowszy album Macieja Obary i jego kolegów - „Unloved” - zajmuje wysokie pozycje.

- To będzie ciekawy dzień dla tych, którzy lubią jazz improwizowany - zapewnia Magda Renk.

Także płyta „VV” zespołu Lotto jest oceniana bardzo dobrze: „Mroczny jazz niesiony klimatycznym, jesiennym spleenem. Na nowym albumie Majkowski, Szpura i Rychlicki radykalizują środki wyrazu i wyostrzają ekspresję. Ponownie zaskakują słuchaczy, przy jednoczesnej rezygnacji jakiejkolwiek formy przystępności - pisze Bartosz Nowicki na: www.uchemokiem.blogspot.com.

Anna Gadt

Na festiwalu, poza Joanną Knitter, usłyszymy jeszcze jedną wokalistkę - Annę Gadt, która wystąpi z muzykami z Trio RGG - Łukaszem Ojdanem, Maciejem Garbowskim i Krzysztofem Gradziukiem. Na jej najnowszym albumie „Mysterium Lunae” słychać wiele inspiracji z kręgu poezji, literatury i popkultury. Odnajdziemy tu ślady „Drzewa życia” Terrence’a Malicka, „Makbeta” Szekspira, „Wesela” Wyspiańskiego, poezję Mickiewicza i Leśmiana.

- Anna Gadt bardzo eksperymentuje ze swoim głosem. Proponuje taki rodzaj wokalizy, nieoczywisty, który lubię w jazzie szczególnie. Gadt robi z głosem rzeczy niesamowite, a jej koncerty są wręcz misteriami, przeżyciami duchowymi - zachęca Magda Renk.

Duet niezwykły

Za nami już koncert wybitnych artystów, duetu pianistów Vijay'a Iyera i Craiga Taborna. Jazz Times o ich wspólnym graniu pisze, że „to zestawienie niczym z jazzowego nieba”, ponieważ obaj są bardzo cenieni na nowojorskiej scenie jazzowej.

Jak doszło do ich występu w Gdańsku? 

- Podczas każdej wizyty Vijaya Iyera w Gdańsku zadawałam mu pytanie czy planują trasę z Craigiem Tabornem w Polsce. W końcu doszło do współpracy i, kiedy tylko trasa znalazła się w ich ofercie, od razu zrobiliśmy booking - opowiada Magdalena Renk, kurator festiwalu Jazz Jantar i dyrektor Klubu Żak.

Jako publiczność gdańska mieliśmy szczęście, ponieważ w tym składzie muzycy grają wprawdzie od kilku lat, ale bardzo rzadko.

- Ten koncert owiany jest legendą - tłumaczy Renk. - Mało osób ich słyszało, nie wydali też wspólnej płyty, jest niewielka dokumentacja zdjęciowa ich występów. To nasz święty Grall, bo koncert w Żaku był ich pierwszym i jedynym występem w naszym kraju.

Craiga Taborna już znamy z Jazz Jantarów. Po raz pierwszy zagrał tu solo w 2013 roku, potem w 2015 z m.in. Davem Hollandem. Bo Taborn gra w wielu stylach i wchodzi w projekty z różnymi muzykami. To mistrz improwizacji, zarówno w grze, jak i kompozycji i... bardzo skryty człowiek. Długi czas nie miał nawet strony internetowej i ograniczał obecność w mediach społecznościowych.

W wywiadach Taborn tłumacząc swój styl improwizowania mówi o podejściu modułowym - używa małych jednostek melodii i rytmu (nawet trzy nuty), a następnie je rozwija budując większe struktury. Podkreśla się jego niezwykłą muzykalność - w 2014 r. Jazz Journalists Association przyznało mu tytuł Pianisty Roku, otrzymał też ważną nagrodę Doris Duke Artist Award.

Vijay Iyer to postać równie charakterystyczna. Jest nie tylko znakomitym pianistą i kompozytorem, którego indyjska edycja magazynu GQ umieściła na liście 50 najbardziej wpływowych Hindusów, ale też studiował fizykę i matematykę na Uniwersytecie Yale, a nawet obronił doktorat z fizyki na kalifornijskim uniwersytecie w Berkeley. Interesował się oczywiście percepcją muzyki. Tym, jak bardzo muzyka zmienia obraz naszego mózgu.

Być może to przygotowanie intelektualne sprawia, że Vijay Iyer nie lubi popisów na scenie i nawet improwizując nie porzuca zasad kompozycji, a jego podejście do muzyki jest takie, jak Duke’a Ellingtona i Theloniousa Monka. W wywiadzie dla www.ziemianiczyja.pl powiedział: – Obaj są moimi bohaterami. Filozofia Monka jest mi bardzo bliska i wiele nauczyłem się poprzez samo tylko słuchanie jego nagrań (...) Mnie nie interesuje kunszt wykonawczy. Ani nawet styl. Słucham uczuć. Szukam autentyzmu.

Uważa też, że “sercem jazzu są osobiste historie”.

Przed koncertem Magda Renk mówiła: - Spodziewam się, że będzie to bardzo kontemplacyjna muzyka. Iyer gra fantastyczne koncerty solowe, które są... ładne, bo czasami przecież też o to chodzi. Natomiast Taborn jest wykonawcą bardziej introwertycznym, jego muzyka wymaga dużego skupienia. Obaj są świetnymi instrumentalistami, wywołują wielkie emocje i łączy ich coś jeszcze... Jest taka grupa pianistów, do których zaliczyłabym jeszcze Jasona Morana (był dwie edycje temu na Jazz Jantar) i Aarona Diehl’a (jeszcze go nie słyszeliśmy, może uda się tej jesieni), występującego na co dzień z wokalistką Cécile McLorin Salvant dwukrotnie nagrodzoną Grammy. Oni nie tylko grają szeroko pojęty jazz, ale reprezentują jakieś idee społeczne czy polityczne. Są artystami zaangażowanymi.


Logan Richardson


Bluesowo i free-jazzowo

Z zagranicznych gości na festiwalu obecny będzie jeszcze saksofonista Logana Richardsona, którego w Gdańsku słyszeliśmy już dwukrotnie. Jego koncert zakończy festiwal. Richardson wystąpi jako lider zespołu „Blues People”, którego klimat bliższy jest bluesowi, ponieważ sam artysta pochodzi z Kansas City, a tam jazz silnie inspiruje się bluesem.

Widzieliśmy go już na koncercie, który siedzi w głowach wielu z nas, grającego z grupą Christiana Scotta, a wcześniej też z pianistką Helen Sung. Tym razem jednak odwoływać się będzie do swoich korzeni -  tłumaczy Magda Renk. - Koncert będzie totalną niespodzianką.

Zaś Trevor Watts - weteran angielskiej sceny free-jazzowej zagra z polskim zespołem Trio RGG program specjalnie przygotowany na Jazz Jantar.

Trevor Watss, weteran angielskiej sceny free-jazzowej, zagra z polskim zespołem Trio RGG program specjalnie przygotowany na Jazz Jantar

PROGRAM 21. Festiwal Jazz Jantar / edycja zimowa

11.03.2018 / G.20.00

VIJAY IYER / CRAIG TABORN / All That Jazz / pierwszy raz w Polsce

Vijay Iyer – piano / Craig Taborn - piano

14.03.2018 / G.20.00

PIOTR LEMAŃCZYK I CEZARY PACIOREK / Duology / Trójmiejska Scena Jazzowa

Piotr Lemańczyk – kontrabas / Cezary Paciorek - akordeon

LOTTO / VV / Polska Scena Jazzowa

Mike Majkowski – kontrabas / Łukasz Rychlicki – gitara / Paweł Szpura - perkusja

15.03.2018 / G.20.00

DIOMEDE / People from East / Młoda Polska

Grzegorz Tarwid – fortepian / Tomasz Markanicz - saksofon

RGG & TREVOR WATTS / Polska Scena Jazzowa

Trevor Watts – saksofon altowy i tenorowy / Łukasz Ojdana – fortepian / Maciej Garbowski – kontrabas / Krzysztof Gradziuk - perkusja

16.03.2018 / G.20.00

POKUSA /  Einz / Młoda Polska / premiera

Tymon Bryndal - kontrabas / Natan Kryszk – saksofon barytonowy / Teo Olter - perkusja

MACIEJ OBARA QUARTET / Unloved / Polska Scena Jazzowa

Maciej Obara - saksofon altowy / Dominik Wania – fortepian / Ole Morten Vågan – kontrabas / Gard Nilssen - perkusja

17.03.2018 / G.20.00

EMIL MISZK & THE SONIC SYNDICATE / Don't Hesitate! / Trójmiejska Scena Jazzowa / premiera

Emil Miszk - trąbka, kompozycje / Kuba Więcek - saksofon altowy / Piotr Chęcki - saksofon tenorowy / Paweł Niewiadomski – puzon / Michał Zienkowski – gitara / Szymon Burnos – fortepian / Konrad Żołnierek - kontrabas, gitara basowa / Sławek Koryzno - perkusja

ANNA GADT QUARTET / Mysterium Lunae / Polska Scena Jazzowa / premiera

Anna Gadt – wokal / Łukasz Ojdana – fortepian / Maciej Garbowski – kontrabas / Krzysztof Gradziuk - perkusja

18.03.2018 / G.20.00

JOANNA KNITTER PLAYS GERSHWIN / Trójmiejska Scena Jazzowa / premiera

Joanna Knitter – śpiew / Artur Jurek – fortepian / Adam Żuchowski – kontrabas / Darek Herbasz – saksofon tenorowy / Piotr Góra - perkusja

LOGAN RICHARDSON / Blues People / All That Jazz / polska premiera

Logan Richardson – saksofon / Igor Osypov – gitara / DeAndre Manning - gitara basowa / Ryan Lee - perkusja, sample


BILETY NA KONCERT 11.03.2018: 90 zł, 80 zł –  na Kartę do Kultury, 60 zł – ulgowe, 25 zł – na Kartę Dużej Rodziny 

BILETY NA DNI 14 - 18.03.2018: 40 zł,  35 zł – na Kartę do Kultury, 30 zł – ulgowe, 25 zł – na Kartę Dużej Rodziny.



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór