17.4 ºC
63.3 ºF
zachmurzenie całkowite, opadów brak
A A A
...
QR Code
Okolice Gdańska

Jest wiele powodów by przyjechać do Gdańska. Choćby taki, że nie tylko Gdańsk, ale i jego okolice również obfitują w wiele atrakcji.
Jedna z największych znajduje się w oddalonym o 50 km Malborku. Malbork został założony jako osada wokół zamku, którego budowę rozpoczęto w roku 1274, kiedy to na ziemie te przybył Zakon Krzyżacki. W przeciągu około 30 lat powstał tu mały zamek, który nazwano Grodem Marii - z niemieckiego Marienburg.
W 1309 r. wielki mistrz zakonu Siegfried von Feuchtwagen przeniósł swą siedzibę z Wenecji do Malborka, dzięki czemu zamek i miasto stało się stolicą państwa krzyżackiego. W związku z nowymi potrzebami, zamek zaczęto rozbudowywać. Dzięki trwającym prawie 40 lat przekształceniom pierwotny zamek stał się dzisiejszym Zamkiem Wysokim. Otoczony został fosami i murami i stał się siedzibą wielkich mistrzów oraz najwyższych rangą dostojników krzyżackich.
Zamek w Malborku uznaje się za największą gotycką warownię w Europie. W 1997 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Kilkanaście kilometrów od Gdańska rozpoczyna się kraina jezior, lasów i malowniczych wzgórz morenowych - Kaszuby. Obejmują obszar od Bałtyku po Bory Tucholskie. Kaszuby to nie tylko bogactwo przyrody, ale i miejscowej kultury i tradycji. Z atrakcji turystycznych można wymienić m.in.: skansen we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie czy najwyższą na Kaszubach górę w Wieżycy.
Ostoją kaszubskiej tradycji rybackiej, a zarazem popularnym miejscem letniego wypoczynku Polaków jest Półwysep Helski z Jastarnią, Juratą, Kuźnicą, Chałupami i Helem.
Nie można oczywiście nie wspomnieć o naszych najbliższych sąsiadach: Sopocie i Gdyni. Któż w Polsce nie zna słynnego sopockiego mola, Opery Leśnej z corocznym festiwalem piosenki, Monciaka czy plaży. W Gdyni warto zobaczyć choćby statek-muzeum "Dar Pomorza" i Oceanarium.

A są jeszcze malownicze Żuławy, Mierzeja Wiślana, zamek w Gniewie i wiele, wiele innych atrakcji.
Gdańsk to naprawdę morze możliwości.


Ostania modyfikacja: 16.12.2013 12:51
wiecej informacji »

www.gdansk.pl