1.8 ºC
35.2 ºF
zachmurzenie całkowite, opadów brak
A A A
...
QR Code
Kaziuki w Gdańsku - litewskie święto nad Motławą
W najbliższy weekend 3-5 września 2004 r., Targ Węglowy zmieni się w prawdziwą ambasadę Litwy i litewskiej kultury. Wszyscy chętni będą mogli popróbować tradycyjnego litewskiego piwa, jajecznicy z 1000 jaj czy zaopatrzyć się w wytwarzane przez litewskich mistrzów wyroby ze skóry, gliny wikliny czy szkła.

 
Herb Wilna  
Okazją do zaproszenia litewskich gości są uroczyste obchody święta św. Kazimierza patrona Litwy. Kaziuki, bo tak popularnie nazywane jest święto, obchodzone są w marcu. Wtedy jednak niemożliwym byłby przyjazd do Gdańska tylu znamienitych gości z Litwy. Przedstawiciele Gdańska i Wilna doszli do porozumienia, że przedłużą sezon turystyczny w Grodzie nad Motławą i wyjątkowo zorganizują Kaziuki we wrześniu.

Święto Rzemiosła, które odbędzie się na Targu Węglowym, zgromadzi najaktywniejszych i najbardziej oryginalnych artystów ludowych oraz przedstawicieli tradycyjnego rzemiosła z całej Litwy. Swoje umiejętności zaprezentują tu:

  • cieśle i stolarze, którzy przedstawią zwiedzającym najprzeróżniejsze wyroby z drewna w tym drewniane naczynia, tace, meble;

  • najlepsi kowale ze środkowej Litwy, którzy zaprezentują osiągnięcia litewskiego kowalstwa oraz wyroby przydatne w gospodarstwie domowym: pogrzebacze, szczypce, ogrodzenia i wiele innych.
  • garncarze (ceramicy), którzy pokażą gliniane zabawki, dzbanki i inne naczynia kuchenne;
  • dziewiarki i tkaczki, które zaprezentują precyzyjnie wykonane wyroby z lnu - obrusy, serwetki, barwne pasy;
  • szklarze - z wazami, witrażami i naczyniami ze szkła;
  • rymarze - z torebkami, pasami oraz innymi stylowymi wyrobami ze skóry.


 
Do oceny receptur i subtelności smaku swoich wyrobów będą zapraszali: najsłynniejsi piwowarzy i winiarze, którzy zaproponują gościom napoje wytwarzane według prastarych receptur. Rzeźnicy zaoferują litewskie kindziuki, kiełbasy i szynki o niepowtarzalnym smaku, piekarze - czarny litewski chleb i obwarzanki, a kucharze raczyć będą gości daniami narodowej kuchni litewskiej.
Wszyscy chętni będą mogli spróbować własnoręcznie wykonać litewskie specjały.
Jedną z głównych atrakcji będzie rekordowa jajecznica z 1000 jaj. Będzie można również skosztować usmażonych na ognisku placków drożdżowych.

Swoje podwoje otworzy drewniana karczma "Marceliukés klétis", gdzie każdy będzie mógł smacznie się posilić i ugasić pragnienie litewskim piwem. Dzieci zainteresuje z pewnością możliwość spróbowania litewskich obwarzanków. Na urządzonej obok scenie, publiczność będą bawiły kapele ludowe i zespoły folklorystyczne z Wileńszczyzny.
Wszystkie imprezy prowadzić będą znani z telewizji i radia - Michał Juszczakiewicz, Tomasz Galiński oraz Tomasz Olszewski.PROGRAM

3 września 2004 r. /piątek/
godz. 10.00 - 19.00

16.00   Oficjalne otwarcie Jarmarku na scenie przy Targu Węglowym z udziałem władz Wilna i Gdańska
    Występy zespołów folklorystycznych z Wilna


4 września 2004 r. /sobota/
godz. 10.00 - 19.00

    Występy zespołów folklorystycznych z Wilna i Kaszub
    Koncert Gdańskiej Formacji Szantowej
    Konkursy dla publiczności
    Smażenie jajecznicy z 1000 jaj na największej wileńskiej patelni - degustacja /godz. 15.00/.
12.00   Powitanie żeglarzy i przedsiębiorców z Wilna w Gdańskiej Marinie. Przejście ulicą Długi Targ i Długą na Targ Węglowy - prezentacja na scenie.
17.00   Koncert chóru męskiego z Rotterdamu - Ratusz Głównomiejski, Wielka Sala Wety, ul. Długa 47


5 września 2004 r. /niedziela/
godz. 11.00 - 19.00

    Uroczysta Msza Św. w Bazylice Mariackiej /godz. 10.30/
    Występy zespołów folklorystycznych z Wilna i Kaszub
    Koncert Gdańskiej Formacji Szantowej
    Konkursy dla publiczności


Patronat medialny


Oceń artykuł:
Publikacja: 31.08.2004 12:37

www.gdansk.pl