12.1 ºC
53.8 ºF
zachmurzenie całkowite, opadów brak
A A A
...
QR Code
Wileńskie Kaziuki w Gdańsku

Dobiegł końca trwający trzy dni Jarmark Wileński. W tym czasie Targ Węglowy przekształcił się w litewską oazę w sercu Gdańska. Można było posłuchać litewskiej muzyki, popróbować cepelinów i kiełbasy oraz wziąć udział w licznych konkursach.

Był to trzeci już Jarmark Wileński, organizowany w Gdańsku. Jak w latach ubiegłych pogoda dopisała i odwiedziły go dziesiątki tysięcy gdańszczan, dla których przygotowano wiele atrakcji. Zapewniło je ponad 100 artystów z Wileńszczyzny. Niewątpliwie to co ściągnęło turystów i mieszkańców Gdańska, to także unikalna możliwość skosztowania regionalnych dań litewskich. Długa kolejka ustawiła się, aby skosztować gotowanej kiełbasy. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że kiełbasa gotowana była w olbrzymim kotle i miała 150 metrów długości.

„Gdańsk to miasto w dużej mierze zamieszkane przez przybyszów z Kresów Wschodnich, w tym z Wilna i Wileńszczyzny. Szacuje się, że po 1945 roku aż 30% nowych mieszkańców naszego miasta przybyło właśnie ze Wschodu. Wileńskie, i szerzej litewskie, sentymenty są w Gdańsku wciąż żywe. Stąd między innymi pomysł corocznego organizowania Jarmarku Wileńskiego” – powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz w rozmowie z przedstawicielami władz Wilna.

Na kolejny, czwarty Jarmark Wileński, zapraszamy już za rok!

Karol Polejowski


Publikacja: 12.09.2006 15:09

www.gdansk.pl