16.8 ºC
62.2 ºF
zachmurzenie całkowite, opadów brak
A A A
...
QR Code
Projekt Gdańsk - Światową Stolicą Bursztynu nagrodzony

Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz otrzymał w Warszawie nagrodę Polish Tourfilm Academy 2011 za promocję Gdańska – Światowej Stolicy Bursztynu. Nagrody są przyznawane od 5 lat za cenne wartości kampanii promocyjnych sławiących Polskę.

Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 12 grudnia w warszawskim hotelu Gromada podczas dorocznej wigilii branży turystycznej. Polish Tourfilm Academy zajmuje się popularyzacją wysokich standardów w zakresie multimedialnej promocji atrakcji turystycznych miejsc i regionów. Wśród laureatów nagrody znajdą się, także m.in.
miasta Białystok, Bielsko – Biała i Siedlce oraz Polska Organizacja Turystyczna. 

W imieniu Prezydenta nagrodę odebrał Robert Pytlos, koordynator ds. bursztynu.

Nagrodzona konsekwencja

Władze miasta Gdańska od kilku lat konsekwentnie realizują projekt "Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu". Dostrzegli to członkowie Polish Tourfilm Academy. Bursztyn od wieków zdobi biżuterię i przedmioty użytkowe. Gdzie znajdziemy najpiękniejszy bursztyn? Oczywiście w Gdańsku! Ponadto od kilku lat Miasto jest konsekwentnie promowane jako światowa stolica bursztynu! – stwierdza Ewa Kotus, prezes Fundacji Europa 2004
i założycielka Polish Tourfilm Academy.

Popularyzacja  bursztynu

Od kilku lat władze miasta Gdańska promują bursztyn bałtycki i popularyzują wiedzę na jego temat w ramach projektu Gdańsk– Światową Stolicą Bursztynu. Biuro Prezydenta
ds. Promocji Miasta współorganizuje wraz z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi Galę Mody i Bursztynu, towarzyszącą największym na świecie targom bursztynu Amberif. Dziennikarze zagraniczni są zapraszani na wizyty studyjne, które przybliżają im atrakcje turystyczne miasta związane z bursztynem. W ramach majowego Bursztynowego Tygodnia odbywają się międzynarodowe warsztaty bursztynnicze i wernisaże wystaw biżuterii artystycznej. Biuro Prezydenta ds. Promocji Miasta organizuje także Forum Miast Szlaku Bursztynowego oraz posiedzenie i otwarte dla publiczności seminarium Światowej Rady Bursztynu. W 2009 roku wspólnie ze Związkiem Miast i Gmin Morskich oraz Muzeum Bursztynu w Gdańsku zrealizowano nowoczesną multimedialną wystawę Gdańsk – Światową Stolicą Bursztynu, która była prezentowana m.in. we Francji i w Niemczech oraz w Senacie RP w Warszawie. Gdańsk z determinacją promuje markową biżuterię z bursztynem stawiając na oryginalne wzornictwo i kunszt złotniczy. Od lat inspiruje, wspiera i promuje nowe kolekcje biżuterii i mody projektowane nie tylko przez trójmiejskich twórców. Stąd zrodziła się wspólna inicjatywa Miasta, Akademii Sztuk Pięknych i Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu opracowania   ważnej publikacji –Trendbook 2011+.  Wydawnictwo systematyzuje informacje konieczne do prognozowania trendów stylistycznych i wykorzystywania ich w projektowaniu wzornictwa biżuterii z bursztynem. Stanowi początek opiniotwórczego „think-tanku”. Wkrótce ukaże się drugie wydanie publikacji – Trendbook 2012+ .  Tradycją stało się obdarowywanie gości odwiedzających Gdańsk prezentami dyplomatycznymi z bursztynem. W oparciu o strategię klastra Gdańska Delta Bursztynu miasto wspólnie z organizacjami branżowymi opracowuje polską normę na bursztyn bałtycki i zasady certyfikacji surowca bursztynowego. Upowszechnia również wiedzę na temat bursztynu bałtyckiego wśród młodego pokolenia, organizując lekcje o bursztynie i konkurs Szkoła na bursztynowym szlaku. Wspiera także wydawnictwa popularyzujące „złoto Północy”.

RP


Publikacja: 13.12.2011 08:17

www.gdansk.pl