19.8 ºC
67.6 ºF
zachmurzenie całkowite, opadów brak
A A A
...
QR Code
XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Już w najbliższą niedzielę  XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku zbierać będziemy na rzecz dzieci ze schorzeniami urologicznymi i nefrologicznymi. Tradycyjnie już na ulicach Gdańska pojawią się specjalnie oznakowani wolontariusze, będzie można wziąć udział w „wośpowych” aukcjach internetowych i przyjść na Długi Targ, gdzie zagrają niekwestionowane gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Na zakończenie oczywiście Światełko do nieba.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbliża się do dwudziestki i co roku bije kolejne rekordy. Podczas ubiegłorocznego finału w Gdańsku udało się zebrać 450 tys. zł.  W tym roku cel jest jeden – zebrać jeszcze więcej.

Będzie się działo w Gdańsku

 

KONCERT

Najgłośniej będzie na Długim Targu. Na scenie, przy Zielonej Bramie, pojawią się dziesiątki muzyków, tancerzy i zaproszonych gości. Start o godz. 14.00. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wkracza w 20-ty rok swojego grania. Nie ma chyba muzyka w naszym kraju, który choć raz nie zagrał dla chorych dzieci. Dlatego w tym roku postanowiliśmy przypomnieć gdańszczanom zespoły, które są z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy od samego początku.

Wśród zaproszonych wykonawców muzycy pochodzący z Trójmiasta: Jarek Ziętek Band, Mietek Blues Band czy Golden Life. Wszyscy grają niemal od samego początku z Orkiestrą, a Golden Life brał udział w pierwszym koncercie WOŚP, który odbył się w 1992 roku w klubie Kwadratowa. Na scenie zobaczymy także olsztyński zespół BIG DAY znany z takich przebojów jak “Przestrzeń” czy “W dzień gorącego lata”.

Mocne rockowe brzmienia zespołu IRA od początku wspierają Jurka Owsiaka, a utwór “Nadzieja” stał się jednym z pierwszych orkiestrowych hymnów. To właśnie przy “Nadziei” będziemy oglądać tegoroczny happening “Światełko do nieba”.

Na zakończenie koncertu finałowego pojawi się zespół, który po przerwie powraca na scenę. Ich przeboje z lat 90-tych takie jak “Zanim zrozumiesz”, “Noc księżycowa”, czy “Orła cień” trafiły do kanonu polskiej muzyki pop. VARIUS MANX po czterech latach znów w Gdańsku! Pojawią się również niesamowici tancerze, m.in. duet Kaczorexa i Lipskee'go – znany szerokiej publiczności z programu “Mam talent”.

Koncert poprowadzą Sławomir Siezieniewski (TVP Gdańsk), Tomasz Galiński (Radio Gdańsk) oraz Arkadiusz Bruliński (na co dzień rzecznik prasowy GPEC – Złotego Sponsora Gdańskiego Finału WOŚP).

Szczegółowy program koncertu:

14:00 – 14:10

Powitanie – ORKIESTRA ODDZIAŁU MORSKIEGO STRAŻY GRANICZNEJ

14:10 – 14:35

RETRO VOICE – program dla dzieci

14:35 – 14:40

Aukcja, pokaz taneczny DE SOUL KIDS

14:40 – 15:00

JAREK ZIĘTEK BAND

15:00 – 15:10

Aukcja

15:10 – 15:30

HARASZO

15:30 – 15:40

Aukcja, pokaz taneczny LIPSKEE&KACZOREX

15:40 – 16:05

LIPALI

16:05 – 16:10

Aukcja

16:10 – 16:40

MIETEK BLUES BAND

16:40 – 16:50

Aukcja, pokaz taneczny DPS KOLLEKTIV

16:50 – 17:30

GOLDEN LIFE

17:30 – 17:40

Aukcja, gość

17:40 – 18:10

COCTAIL

18.10 – 18:20

Aukcja, gość

18:20 – 18:50

BIG DAY

18:50 – 19:00

Aukcja, pokaz taneczny LIPSKEE&KACZOREX

19:00 – 19:50

IRA

ok. 19.50

ŚWIATEŁKO DO NIEBA

20:00 – 20:50

VARIUS MANX

ok. 20:50

Finał, pożegnanie

LICYTACJE

W przerwach występów muzycznych na scenie będziemy licytować ciekawe przedmioty przekazane  przez darczyńców,  m.in. rejs rozrywkowy Stena Line z Gdyni do Karlskrony, gadżety z podpisami znanych gdańszczan i piłkarzy Lechii Gdańsk, karnety SPA czy zaproszenia na eleganckie kolacje. Wylicytować będzie można także czynny udział w treningu Trefla Sopot prowadzonym przez trenera Muiznieksa i sprawdzić swoje umiejętności przy graczach sopockiej drużyny. Kolejna gratka dla kibiców to możliwość wylicytowania treningu z siatkarzami Lotos Trefl Gdańsk. Takiej okazji kibice jeszcze nigdy nie mieli! W Internecie czeka  m.in. rejs Mateuszem Kusznierewiczem, rejs żaglowcem do Karlskrony oraz kolekcjonerska złota moneta wydana z okazji 1000-lecia Gdańska (aukcje.wosp.org.pl).

INNE ATRAKCJE

Poza muzyką na Długim Targu będzie się wiele działo! Będą loterie kiermasz i wiele innych atrakcji. Na Zielonym Moście odbędzie się festyn ratowniczy przygotowany przez gdański MOSiR oraz Stowarzyszenie Lifeguard Gdańsk. W miasteczku ratowniczym zobaczyć będzie można pokazy ratownictwa linowego oraz lodowego. Najhojniejsi darczyńcy będą mogli skorzystać z bezpiecznej kąpieli w Motławie pod okiem ratowników i oczywiście w specjalnych kombinezonach. Najmłodszym z pewnością sprawi radość zdjęcie na skuterze wodnym oraz krótka przejażdżka quadem.

Pojawi się także grupa rekonstrukcyjna w umundurowaniu i uzbrojeniu kontyngentu afgańskiego. Na głodnych i zmarzniętych gości będzie czekać grochówka ugotowana przez żołnierzy z 49. Pułku Śmigłowców Bojowych z Pruszcza Gdańskiego.

Więcej informacji o wydarzeniach orkiestrowych w Gdańsku znajdziecie na stronie  www.gdanskdlaorkiestry.pl. Na stronie tej w dniu finału będą zamieszczane zdjęcia oraz filmy z przebiegu koncertu.

 

Gdzie jeszcze bawimy się i zbieramy pieniądze w Gdańsku ?

Stowarzyszenie Lifeguard Gdańsk i MOSiR Gdańsk

Gdańsk nad Motławą, przy Zielonej Bramie

 • Otwarte pokazy udzielania pierwszej pomocy organizowane przez ratowników Lifeguard Gdańsk (każdy będzie mógł podejść zapytać, zostać poinstruowanym jak należy postępować w określonych sytuacjach)
 • Tyrolka lub most linowy dla żądnych przygód
 • Kąpiel w suchym skafandrze w Motławie w eskorcie dwóch ratowników
 • pokaz sprzętu ratowniczego
 • możliwość zrobienia zdjęć ze sprzętem
 • pokaz pogotowia ratunkowego
 • dla najmłodszych: zdjęcie na skuterze  wodnym oraz krótka przejażdżka quadem

Klub Miasto Aniołów

Gdańsk ul. Chmielna 26
Koncert 17.00 - 21.00:

Miss Hapen
Miss Hapen to nowy trójmiejski zespół grający rocka alternatywnego bez zbędnych
udziwnień i dążenia do sztucznej oryginalności. Dobre, proste, naturalne gitarowe granie
wyrzucone prosto z głów piątki muzyków, których twarze można kojarzyć z nieistniejących
już zespołów aktywnych niedawno na scenach trójmiejskich i nie tylko.

Miss Hapen istnieje kilka miesięcy, a już we wrześniu 2010 r. weszło w obieg branżowy
i publiczny pierwsze wydawnictwo pt. „Minus Czterdzieści”.

C4030

To gdyński kwartet unikający szufladek, tworzący dźwięki wychodzące bezpośrednio z powietrza, instrumentów i serc. W obecnym czteroosobowym składzie funkcjonuje od 2008 roku, sukcesywnie łącząc przebojową alternatywę z jazzem, freak-folkiem czy nawet post-rockiem. Są bezkompromisowi, kumplują się z legendarnymi L ’herbe folle, i wszystkie znaki wskazują na to iż wkrótce poważnie namieszają na krajowej scenie.


The Moongang

Grupa założona została w 2009 roku przez młodych chociaż już doświadczonych trójmiejskich muzyków. W jej skład wchodzą: Joanna Knitter, Piotr Góra, Karol Kozłowski, Marcin Wądołowski, Hubert Świątek oraz Roman Badeński. Stylistyka zespołu zakorzeniona jest w bluesie, jednak muzycy czerpią inspiracje z wielu gatunków, takich jak jazz, soul czy funky. Jego charakter z jednej strony wyznacza szacunek do blues - rockowej tradycji, z drugiej jednak ciągła chęć eksperymentowania, dzięki czemu ich aranżacje cechuje świeżość i nowatorstwo. Grupa może pochwalić się tym, że już w pierwszym roku działalności wystąpiła m.in. na dużej scenie Rawa Blues Festival 2009 w Katowicach, została laureatem konkursu zespołów na Festiwalu Muzycznym im. Ryśka Riedla 2010 w Chorzowie oraz jej nagranie trafiło na płytę prezentującą utwory czołowych polskich zespołów bluesowych "Antologia Polskiego Bluesa" wydanej pod patronatem radiowej Trójki.

Europejskie Centrum Solidarności
ul. Wały Piastowskie 24
80-855 Gdańsk
tel. (058) 308 44 28, 43 19

Wstęp na wystawę „Drogi do wolności” - datek do puszki.

Państwowa Opera Bałtycka

Kwesta w operze podczas spektaklu Halka

przedmioty do licytacji (stroje)

do licytacji: udział w spektaklu operowym „Makbet” oraz w balecie „Romeo i Julia”

Informacji udziela p. Olimpia Schneider tel.  516206523

I 3Miejski Bieg Narciarski

Miejsce spotkania: Oliwa ul. Bpa Edmunda Nowickiego 5 (przed Katedrą Oliwską) godzina 10:30.

Trasa: Niebieski Szlak – Pachołek – Droga Nadleśniczych – Gołębiewo – Wielka Gwiazda – Łysa Góra – Sopot

Zapewniamy poczęstunek na trasie, zabawy rekreacyjno-sportowe, konkursy i wiele innych niespodzianek.

UWAGA: w przypadku braku śniegu – wycieczka piesza i nordic walking.

Organizator: 3sports.pl

Galeria Przymorze

Gdańsk, ul. Obrońców Wybrzeża 1

Godz. 12.00 – 19.00

Pokazy, występy, licytacje

 • pokazy ratownictwa
 • występy cheerleaderek
 • pokaz kung-fu
 • pokaz walk rycerskich i tańców dworskich
 • koncert niewidomego wokalisty, ucznia XIV LO w Gdańsku
 • aukcje (m.in. płyty różnych wykonawców z autografami, koszulki sportowców z autografami)

Szpital Pluszowego Misia

 • Organizator: Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland, oddział Gdańsk; studenci wydziału lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego;
 • akcja ma na celu pokazanie dzieciom, że biały fartuch, szpital i lekarze nie są tacy straszni i że wizyta u lekarza nie musi być nieprzyjemna; naszymi pacjentami są misie, a ich opiekunami - dzieci; zabawy i pogadanki z dziećmi na temat zdrowego stylu życia;
 • zapraszamy dzieci ze swoim ulubionym pluszakiem: każdy pluszak otrzymuje kartę pacjenta, skierowanie na badania oraz receptę;

Organizatorzy:

 • Galeria Przymorze
 • Polska YMCA
 • Hufiec ZHP Przymorze
 • IFMSA-Poland
 • Klub Osiedlowy „Bolek i Lolek”

 

ORKIESTRA NA FORTACH

Pokazy kucia z możliwością próby własnych sił przy kowadle oraz zakupu przedmiotów wykutych podczas pokazu:

 1. pokaz kucia
 2. licytacja przedmiotów wykutych
 3. licytacja przedmiotów ze szkła
 4. (może uda się zorganizować grochówkę jako poczęstunek).

Impreza odbędzie się na Fortach Napoleońskich w Gdańsku w  Kaponierze Środkowej.

Gospodarzem i organizatorem jest Kowalstwo Artystyczne Bystrek - Remigiusz Bystrek oraz Leszek Supiński Kowal Oliwski i Edyta Barańska Studio Szkła Art. z Sopotu

Ponadto Wolontariusze zbierać będą pieniądze w następujących centrach handlowych:

 • Madiosn
 • Carrefour Morena
 • Tesco Chełm
 • Alfa Centrum
 • Manhattan (Sztab  z  SP nr 45)

Publikacja: 05.01.2011 17:20

www.gdansk.pl