13.7 ºC
56.7 ºF
zachmurzenie duże, opadów brak
A A A
...
QR Code
Gdańsk pod jednym czujnym okiem

W Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku powstało nowoczesne studio monitoringu miejskiego. Dzięki temu w jednym miejscu obserwować będzie można wkrótce obraz ze wszystkich kamer rozmieszczonych na terenie Gdańska.

Dotychczas miejskie kamery połączone były wyłącznie z komisariatami Policji w poszczególnych dzielnicach. Dzięki inwestycji - sfinansowanej w całości z budżetu miasta - od dziś obraz z ponad 150 kamer wyświetlać się będzie również na stanowisku Oficera Dyżurnego KMP. Zintegrowanie systemu umożliwić ma służbom mundurowym błyskawiczną orientację i rozpoznanie ewentualnych zagrożeń w całym mieście. W Centralnym Studiu Monitoringu będzie można również na bieżąco obserwować ruchome zagrożenia - np. przemieszczające się demonstracje, czy grupy kibiców.

Do centralnego studia jako pierwsze przyłączone zostały kamery z rejonu komisariatów Policji numer III (Wrzeszcz), V (Przymorze), VIII (Suchanino) oraz kamery ze stadionu Lechii Gdańsk i Dworca PKP Gdańsk Główny.  Pozostałe kamery z rejonu policyjnych komisariatów I, II i IV podłączone zostaną do systemu w 2010 roku.

Nie oznacza to jednak, że dotychczasowe lokalne studia monitoringu przestaną funkcjonować.

- Podstawowy monitoring będzie nadal prowadzony z poszczególnych komisariatów. Oficer z Komendy Miejskiej, który ma bezpośredni kontakt z wszystkimi Policjantami w mieście, będzie mógł jednak w każdej chwili przejąć sterowanie kamerą i do akcji zaangażować większe siły - tłumaczy Tadeusz Bukontt, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Monitoring wizyjny w Gdańsku działa od 1999 roku. Pierwsze kamery zainstalowano wzdłuż ul. Długiej i Długiego Targu. Przez kolejne lata ilość kamer sukcesywnie rosła. Aktualnie system miejskiego monitoringu wizyjnego składa się z 7 studiów lokalnych. Studia te funkcjonują przy komisariatach Policji i Dworcu PKP Gdańsk Główny i obsługiwane są przez pracowników Straży Miejskiej mających do dyspozycji 125 kamer obrotowych. Jakość obrazu z tych kamer jest tak dobra, że bez trudu można rozpoznać poszczególne osoby. A ponieważ obraz z kamer jest archiwizowany, może posłużyć jako materiał dowodowy.

- Zapis z kamer okazał się nieoceniony np. w przypadku zabójstwa znanego gangstera "Zachara". Materiał dowodowy zebrany przez operatorów kamer posłużył rozpoznaniu i oskarżeniu sprawców - tłumaczył podczas prezentacji nowego studia Mariusz Darabasz, komendant miejski policji w Gdańsku.

Do zintegrowanego systemu miejskiego monitoringu wizyjnego podłączone zostaną w przyszłości kolejne kamery. Do roku 2012 ma ich być w Gdańsku prawie 1300. A - jak podkreśla Tadeusz Bukontt - w miejscach gdzie zamontowano monitoring przestępczość spadła nawet o 35-40 procent. W systemie znajdą się również kamery ze stadionu PGE Arena Gdańsk i Hali Sportowej na Żabiance.

W 2009 r. system miejskiego monitoringu wizyjnego powiększył się o kolejne 8 punktów kamer obrotowych:

3 kamery zainstalowane na ul. Jantarowej na skrzyżowaniu z ul. Piastowską, Hallera i wejścia na molo - wzdłuż drogi rowerowej i deptaka spacerowego pasa nadmorskiego;

1 kamera zainstalowana w rejonie węzła przesiadkowego przy ul. Kołobrzeskiej - rejon pętli autobusowej i SKM Przymorze;

1 kamera zainstalowana w rejonie węzła komunikacyjnego Unii Europejskiej - skrzyżowanie ulic Armii Krajowej i Okopowej;

1 kamera w rejonie Urzędu Wojewódzkiego i Zespołu Szkół Zawodowych ul. Okopowa i Augustyńskiego;

2 kamery w rejonie Oruni na skrzyżowaniu ulic Trakt Św. Wojciecha i Podmiejskiej oraz Małomiejskiej i Ptasiej.

Ponadto pod koniec 2009 roku na odcinku od ul. Platynowej do Traktu św. Wojciecha na Oruni zainstalowana została nowoczesna magistrala światłowodowa. Umożliwi to montaż kolejnych kamer monitoringu na terenie tej dzielnicy.

 

Planowana rozbudowa istniejącego systemu miejskiego monitoringu wizyjnego w 2010 r.:

Ułożenie magistrali światłowodowej 48 włóknowej wzdłuż ul. Wały Jagiellońskie i Podwale Grodzkie od skrzyżowania z ul. Hucisko do ul. Karmelickiej w istniejącej miejskiej kanalizacji teletechnicznej;

Połączenie w/w magistrali przy użyciu kanalizacji sygnalizacji świetlnej węzła Hucisko z magistralą miejską doprowadzoną do budynku Rady Miasta Gdańska;

Układanie kabla światłowodowego w kanalizacji TASK na odcinku od Komisariatu III Policji wzdłuż ul. Wyspiańskiego, Hallera, Reja i Marynarki Polskiej;

Instalacja punktów kamer obrotowych w rejonach :

- Dworca PKS (przy ul. 3-go Maja);

- Skrzyżowania ul. 3-go Maja / Nowe Ogrody;

- Skrzyżowanie ul. Hucisko / Podwale Grodzkie/ Targ Rakowy;

- Skrzyżowanie Hucisko;

- Skrzyżowanie Wały Jagiellońskie / Karmelicka;

- Skrzyżowanie Wały Jagiellońskie / Targ Węglowy;

- przy ul. 3-go Maja naprzeciwko PKS;

- Skrzyżowanie ul Armii Krajowej / Okopowej;

- Skrzyżowanie ul. Podwale Przedmiejskie / Chmielna;

- Skrzyżowanie ul. Podwale Przedmiejskie / Łąkowa;

- Skrzyżowanie ul. Podwale Przedmiejskie / Elbląska;

- Pętla tramwajowa w Jelitkowie;

- Skrzyżowanie ul. Marynarki Polskiej / Żaglowa.

Instalacja kamer stacjonarnych i kopułkowych w rejonach tuneli dla pieszych i przystankach tramwajowych:

- LOT - Wały Jagiellońskie (instalacja 4 kamer stacjonarnych i 2 kamery kopułkowe;

- Okopowa / Podwale Przedmiejskie (instalacja 4 kamer stacjonarnych i 4 kamer kopułkowych);

- Chmielna /Podwale Przedmiejskie (instalacja 3 kamer stacjonarnych i 2 kamer kopułkowych);

- Łąkowa / Podwale Przedmiejskie (aktualnie zainstalowanych jest 6 kamer kopułkowych);

- Stadion GKS Wybrzeże - Podwale Przedmiejskie (instalacja 4 kamer stacjonarnych i 2 kamery kopułkowe);

Zakończenie II etapu - końcowego - instalacji sprzętu i połączeń wszystkich kamer miejskiego monitoringu wizyjnego do Centralnego Studia Oficera Dyżurnego KMP w Gdańsku. Stworzenie zintegrowanego systemu miejskiego monitoringu wizyjnego w Gdańsku.

 

Koszty poniesione na budowę monitoringu od 1999 r - 12,8 mln. zł

Koszty eksploatacji i obsługi od 1999 r - 7,3 mln. zł

Roczny koszt utrzymania systemu monitoringu - ok. 150 tys. zł

Koszt stworzenia Centralnego Studia Monitoringu - 700 tys. zł

 

Michał Piotrowski

Biuro Prasowe

 


Publikacja: 19.01.2010 15:00

www.gdansk.pl