15.3 ºC
59.5 ºF
zachmurzenie całkowite, opadów brak

ul. Kartuska 5

80-103 Gdańsk
tel. sekretariat: +48 58 323 67 27
fax: +48 58 323 67 57, e-mail: wrs@gdansk.gda.pl

A A A
...
QR Code
Program "Gdańszczanin 2020"

"Gdańszczanin 2020" nowe standardy w gdańskiej edukacji

Funkcjonowanie polskich szkół wszystkich szczebli zależy już nie tylko od środków przekazywanych przez budżet państwa, ale przede wszystkim od polityki oświatowej samorządów. To władze poszczególnych gmin muszą odpowiedzieć na pytanie o priorytety w rozwoju oświaty.

Zarówno budynki szkolne i przedszkolne, jak i osoby tam pracujące, czyli nauczyciele i obsługa szkół, są utrzymywani przez gminę. Każda gmina w Polsce, także Gdańsk, otrzymuje z budżetu centralnego subwencję oświatową, która zawsze jest zbyt mała w stosunku do rosnących potrzeb szkół. Subwencja jest obliczana według liczby uczniów, a nie szkół i wykazuje tendencję malejącą w związku z malejącą z roku na rok liczbą dzieci w wieku szkolnym. Z drugiej strony zwiększa się z roku na rok kwoty łożone na oświatę ze środków własnych gminy.

W celu jasnego i czytelnego określenia działań władz miasta w tej jakże ważnej dziedzinie, stworzony został, przez pedagogów i dyrektorów gdańskich szkół, perspektywiczny, długookresowy plan rozwoju gdańskiej oświaty: "Model gdańskiej oświaty samorządowej - Gdańszczanin 2020". Program ten kreśli wizerunek absolwenta gdańskiej szkoły za lat kilkanaście, który jest człowiekiem dobrze orientującym się w świecie, posługuje się przynajmniej dwoma językami obcymi, umie świadomie korzystać ze zdobyczy techniki, jest człowiekiem otwartym, żądnym wiedzy, elastycznym na bardzo szybko zmieniającym się rynku pracy.

Model gdańskiej oświaty samorządowej - Gdańszczanin 2020 ? pełna wersja programu do pobrania


Ostania modyfikacja: 30.12.2013 15:56
wiecej informacji »

www.gdansk.pl