PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uczmy się w Gdańsku podczas Święta Gdańskiej Nauki!

Uczmy się w Gdańsku podczas Święta Gdańskiej Nauki!
Tegoroczne obchody święta odbywają pod hasłem „GDAŃSK SIĘ UCZY…”. Czego więc będziemy mieli okazję nauczyć się w tym roku podczas Święta Gdańskiej Nauki? Przed nami m.in. warsztaty z kryminologii, kosmiczny lot z Heweliuszem, wieczory otwarte w obserwatorium czy nauka gry na bębnach.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
ŚGN

Święto Gdańskiej Nauki to organizowana cyklicznie impreza, odkrywająca pasję do szeroko rozumianej nauki wśród wszystkich pokoleń oraz przypominająca o dorobku naukowym takich postaci jak Jan Heweliusz, Daniel Fahrenheit czy Artur Schopenhauer – wybitnych gdańskich naukowców. Wydarzenie to angażuje wielu partnerów, którzy wszystkim żądnym poszerzania swoich umiejętności i wiedzy proponują swoją bogatą ofertę. W tym roku Święto Gdańskiej Nauki rozpocznie się w sobotę, 28 stycznia i potrwa kolejnych 8 dni, do 4 lutego.

CO W PROGRAMIE?

Święto rozpocznie się 28 stycznia tradycyjnym przedstawieniem plenerowym na Zieleńcu, w ramach celebrowania urodzin gdańskiego astronoma – Jana Heweliusza. Widowisko przedstawiać będzie dorobek i życie jubilata, wielkiego gdańskiego astronoma. Artyści, naukowcy, gdańszczanie w dniu urodzin Heweliusza wspominać będą jego dokonania. To dobry początek tego, co czeka nas w kolejne dni. Eksperymenty, warsztaty, ciekawe spotkania i wykłady, a nawet wizualizacje oraz pokazy multimedialne. Na co już dziś m.in. warto się zapisać?

  • Dzień Małego Astronoma – czyli eksperymenty i zabawy astronomiczne, a także pokazy w obserwatorium,
  • Uczymy się z kosmosu – gdzie dowiemy się, w jaki sposób badamy planety krążące dookoła dalekich słońc i śledzimy zjawiska na niebie,
  • Gdańsk się uczy… chemii od kuchni – zajęcia oparte na doświadczeniach i eksperymentach chemicznych z użyciem produktów, które można odnaleźć w kuchni,
  • Noc detektywów w bibliotece,
  • Warsztaty bębniarskie,
  • Zwiedzanie części historycznej kampusu Politechniki Gdańskiej,
  • Bezechowa komora akustyczna,
  • Cyber-Oko – czyli urządzenie do komunikacji z ludźmi w śpiączce,
  • Koncert Noworoczny (860.65 KB) – Gdańskie Gwiazdy (12.91 KB) (wydarzenie płatne).

W tym roku po raz pierwszy do Święta Gdańskiej Nauki przyłączyły się gdańskie szkoły, proponując ciekawe wydarzenia dla młodzieży, ale i nie tylko. W ramach przyznanych MINI Grantów Gdańsk się uczy… podczas obchodów zostanie zrealizowanych 45 działań. Uczniowie będą mieli okazję wziąć udział na przykład w zajęciach kulinarnych czy warsztatach z robotyki.

A to tylko część z tego, co znajdziemy w tegorocznym programie Święta Gdańskiej Nauki. Na zakończenie, w sobotę 4 lutego, wszyscy spotykamy się na placu przed Ratuszem Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35). Tego wieczoru odbędą się efektowne pokazy multimedialne – Video Mapping (485.2 KB), łączące światło, obraz i dźwięk, które zmienią Ratusz Staromiejski w ciekawą opowieść o gdańskich naukowcach, nawiązującą do nowoczesności. Premierowy pokaz odbędzie się o godz. 18.00. Pokazy potrwają do 22.30 i odbywać się będą co 15 min. Tego po prostu nie można przegapić!

Pełen program i zapisy na zajęcia na stronie fundacjagdanska.pl

GDAŃSK SIĘ UCZY…