Ustawa o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej z dnia 30 kwietnia 2004 roku (tekst jednolity; Dz.U.2016.1808) w art. 41, ust. 2 określa zakres udostępnianej informacji i dotyczy wskazania podmiotu ubiegającego się o pomoc publiczną, beneficjenta pomocy publicznej, informacji o wielkości i formie udzielonej mu pomocy publicznej oraz o jej przeznaczeniu, podstawie prawnej, a także podmiotach udzielających pomocy publicznej.
Zasady dopuszczalności udzielania pomocy publicznej określają przepisy Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE). Każdy projekt programu pomocowego, w tym przewidujący udzielenie pomocy w ramach wyłączeń grupowych, oraz pomocy indywidualnej, w tym pomocy indywidualnej na restrukturyzację, wymaga uzyskania opinii Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). W opinii tej Prezes stwierdza, czy wsparcie przewidziane w projekcie spełnia przesłanki pomocy publicznej w rozumieniu art. 107 ust. 1 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE).
Zgodnie z art. 108 ust. 3 TFUE Komisja musi zostać poinformowana o wszelkich planach przyznania lub zmiany pomocy publicznej. Państwo członkowskie nie może wprowadzać w życie projektowanych środków dopóki Komisja nie wyda decyzji końcowej. Prezes UOKiK zawiadamia Komisję Europejską o zamiarze udzielenia wsparcia przedsiębiorcy przez polski organ administracji lub inny podmiot publiczny. Do momentu podjęcia przez Komisję decyzji w sprawie zgodności notyfikowanego (zgłoszonego) wsparcia z prawem wspólnotowym, państwo członkowskie ma obowiązek wstrzymać się z jego udzieleniem. W toku postępowania wyjaśniającego przed Komisją, Prezes UOKiK, przy współpracy innych organów i podmiotów w tym beneficjentów pomocy, przekazuje w imieniu polskich władz dane oraz dokumenty, o które wnioskuje Komisja Europejska, a także odpowiada na stawiane przez nią pytania. Zgłoszeniu podlega każdy rodzaj wsparcia, z wyjątkiem pomocy de minimis oraz pomocy udzielanej w ramach wyłączeń grupowych.
Informacje dotyczące zasad udzielania i rozliczania pomocy publicznej, sporządzania sprawozdań, a także odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania oraz wykaz funkcjonujących w Polsce programów pomocowych można uzyskać na stronie internetowej Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie: www.uokik.gov.pl, w zakładce: pomoc publiczna.
Wszystkie podmioty udzielające pomocy publicznej, w tym Gmina Miasta Gdańska, zobowiązane są do przekazywania Prezesowi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawozdań o udzielonej pomocy lub informacji o nieudzieleniu pomocy (tzw. sprawozdania zerowe). Informacje te są gromadzone w bazie danych SHRIMP – Systemie Harmonogramowania, Raportowania i Monitorowania Pomocy.
Na podstawie zebranych danych opracowywane jest sprawozdanie zbiorcze o pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcom przez Gminę Miasta Gdańska w roku poprzednim. Raporty oraz wartości udzielonej przedsiębiorcom pomocy publicznej w poszczególnych latach zaprezentowane zostały poniżej.
Gmina Miasta Gdańska udzieliła przedsiębiorcom pomocy publicznej o następujących wartościach brutto w poszczególnych latach:
Pliki do pobrania - Sprawozdanie zbiorcze o pomocy publicznej udzielonej przedsiębiorcom przez Gminę Miasta Gdańska za rok:
Ustawa o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej z dnia 30 kwietnia 2004 r. (Dz.U.2018.362.j.t.) określa obowiązek podmiotów udzielających pomocy publicznej sporządzania i przedstawiania ministrowi właściwemu do spraw rolnictwa sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie albo informacji o nieudzieleniu takiej pomocy w danym okresie sprawozdawczym. Sprawozdania zawierają w szczególności informacje o beneficjentach pomocy oraz o rodzajach, formach, wielkości i przeznaczeniu udzielonej pomocy.
Sprawozdania albo informacje, o których mowa powyżej, przekazuje się w formie elektronicznej na formularzach zamieszczonych w powszechnie dostępnej sieci teleinformatycznej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa, z wykorzystaniem aplikacji Systemu Rejestracji Pomocy Publicznej (SRPP).
Gmina Miasta Gdańska udzieliła pomocy publicznej w rolnictwie lub rybółostwie o następujących wartościach:
2017 rok: 108 966,92 PLN
Pliki do pobrania - Sprawozdanie o udzielonej pomoc publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie
Gmina Miasta Gdańska udzieliła pomocy publicznej w rolnictwie i rybółostwie (innej niż de minimis) o następujących wartościach:
Pliki do pobrania - Sprawozdanie o udzielonej pomoc publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie (innej niż de minimis)
Gmina Miasta Gdańska udzieliła pomocy publicznej w rolnictwie i rybółostwie (de minimis) o następujących wartościach:
Pliki do pobrania - Sprawozdanie o udzielonej pomoc publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie (de minimis)