PORTAL MIASTA GDAŃSKA

„Poszukiwacz Bursztynu” pojawi się w centrum miasta

„Poszukiwacz Bursztynu” pojawi się w centrum miasta
Zapraszamy na briefing prasowy i uruchomienie instalacji wodnej „Poszukiwacz Bursztynu”, które odbędzie się w przestrzeni pomiędzy Muzeum Bursztynu i Bramą Wyżynną w poniedziałek 11 lipca 2016 roku o godz. 13.00.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Instalacja wodna „Poszukiwacz Bursztynu” to kolejne działanie z okazji 10-lecia Muzeum Bursztynu i Światowej Rady Bursztynu. Instalacja ma być atrakcją dla mieszkańców i turystów odwiedzających Światową Stolicę Bursztynu. Pomysł wykonania instalacji powstał wśród członków Światowej Rady Bursztynu. Realizacji podjął się Związek Miast i Gmin Morskich przy wsparciu Gdańskiej Infrastruktury Wodno- Kanalizacyjnej oraz Wydziału Promocji Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Autorem koncepcji przestrzennej i projektu jest Studio Projektowe „Profil”  Pracownia Autorska Władysława i Haliny Sucharskich. Współpracowała z nimi Emilia Kohut, młoda projektantka biżuterii z bursztynem bałtyckim.

„Poszukiwacz Bursztynu” to interaktywna, mobilna instalacja, składająca się z płytkiej, napełnionej wodą niecki, symbolizującej brzeg morski oraz umieszczonej w niecce dominanty przestrzennej, symbolizującej drogę bursztynu z głębi ziemi ku niebu i jego przekształcenie, z części ziemskiej materii, w artystyczny wytwór pracy ludzkiej.

Instalacja ma w prosty  sposób budzić skojarzenia dotyczące poszukiwania bursztynu w mieście, które zawsze związane było z bursztynem i dziś jest  Światową Stolicą Bursztynu.

Istotne znaczenie dla instalacji mają dodatkowe efekty wodne oraz światło. Ruch oraz programowane, lokalne wzburzenie wody mają na celu podkreślenie jej znaczenia, jako trudnego do ujarzmienia żywiołu niechętnie poddającego się człowiekowi.

Niecka „Poszukiwacza Bursztynu” ograniczona jest nieregularnym, modułowym obrzeżem z betonu architektonicznego. Jest to nawiązanie do betonowych umocnień brzegów morskich, chroniących przed niszczycielskim działaniem fal morskich. Na obrzeżu zwiedzający znajdą płytki z nazwami bursztynu w 16 językach: po polsku, rosyjsku, litewsku, ukraińsku, niemiecku, chińsku, arabsku,  angielsku, łotewsku, czesku, duńsku, szwedzku, węgiersku, fińsku, włosku i francusku. Liczba językowych wersji jest nieprzypadkowa - właśnie kupcy z tych krajów stanowią większość wśród blisko 8 tys. właścicieli sklepów i galerii odwiedzających co roku w marcu największe na świecie targi bursztynu Amberif w Gdańsku.

Robert PytlosUrząd Miejski w GdańskuBiuro Prezydenta ds. Promocji Miasta Koordynator ds. Bursztynu