PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Lokalni Przewodnicy ruszają wiosną na Dolne Miasto. Nowa dzielnica, nowe wykłady nowe trasy!

Lokalni Przewodnicy ruszają wiosną na Dolne Miasto. Nowa dzielnica, nowe wykłady nowe trasy!
Instytut Kultury Miejskiej i Opowiadacze Historii zapraszają do poznania kolejnej dzielnicy Gdańska (po Zaspie i Biskupiej Górce) w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. W tym sezonie mieszkańcy i turyści odkryją Dolne Miasto, dzielnicę w której można poczuć atmosferę przedwojennego Gdańska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Instytut Kultury Miejskiej i Opowiadacze Historii zapraszają do poznania kolejnej dzielnicy Gdańska (po Zaspie i Biskupiej Górce) w ramach projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki. W tym sezonie mieszkańcy i turyści odkryją Dolne Miasto, dzielnicę w której można poczuć atmosferę przedwojennego Gdańska.

27 marca o godz. 18.00 w SP Nr 65 (ul. Śluza 6) ruszają bezpłatne wykłady, spotkania i spacery dla wszystkich zainteresowanych tym niezwykłym miejscem.

Punktem wyjścia do opowiadania o Dolnym Mieście stały się zebrane przez Opowiadaczy Historii wspomnienia, dokumenty, fotografie, pocztówki i artykuły prasowe. Grupa zainicjowana została w 2010 roku przez członków Partnerstwa Dolne Miasto Otwarte, od tego czasu przedstawiają oni wędrówki po intrygującej historii ludzi, budynków i miejsc osadzonych w przestrzeni dzielnicy. W 2013 r. powstało Stowarzyszenie Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku. W ramach wykładów Lokalnych Przewodników i Przewodniczek po Dolnym Mieście poznamy jego historię, architekturę i dziedzictwo przyrodnicze oraz wspomnienia mieszkańców. Wykłady wzbogacone będą o spacery tematyczne (w tym, także spływ kajakowy) i warsztaty z technik pracy przewodnickiej. Tak przeszkoleni przewodnicy i przewodniczki latem tego roku będą dzielić się swoja wiedzą z turystami i mieszkańcami podczas bezpłatnych spacerów.

- Rozszerzamy działalność Lokalnych Przewodników i Przewodniczek o kolejną dzielnicę, która znajduje się poza trasami turystycznymi i oficjalnymi przewodnikami. Do współpracy zaprosiliśmy Opowiadaczy Historii, którzy podjęli trud zintegrowania mieszkańców i mieszkanek wokół odnajdywania oraz szerokiej prezentacji historii i walorów Dolnego Miasta, opierając się na wspomnieniach i losach jej mieszkańców. Z pewnością opierać się będziemy na opracowanych już przez Opowiadaczy trzech trasach subiektywnego zwiedzania dzielnicy oraz zebranych zdjęć pochodzących w znacznej części z prywatnych kolekcji – mówi Barbara Sroka, Koordynatorka projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki.

Spotkania poprowadzą specjaliści, osoby znające Gdańsk, jego genius loci, miłośnicy miasta: historycy, historycy sztuki, przewodnicy, architekci. Wśród nich: Andrzej Masłowski, Jakub Szczepański, Anna Perz, Andreas Kasperski, Grzegorz Kurkiewicz, Jan Daniluk, Klaudiusz Grabowski, Marek Barański, Robert Hirsch, Antoni Urbanowicz, Michał Buliński, Lucyna Nyka.

- Miłośnicy flory i fauny zobaczą jedno z najstarszych w Gdańsku drzew i sowę… z kamienia. Miłośnicy architektury – historyczne budynki i ozdobne wykończenia. Miłośnicy Gdańska – poznają dzielnicę, gdzie mieszkał sympatyczny gdański pirat oraz basista zespołu Golden Life. A to tylko drobny wycinek atrakcji, jakie czekają wszystkich spacerowiczów – zapowiada letnie spacery Jacek Górski ze Stowarzyszenia Opowiadacze Historii Dolnego Miasta w Gdańsku.

W ramach cyklu odbędzie się 17 spotkań od marca do czerwca br. Zajęcia odbywać się będą w Szkole Podstawowej nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, (ul. Śluza 6) w Gdańsku. Pierwszy wykład już w czwartek 27 marca o godz. 18.00. Kolejne - co tydzień - zawsze o 17:30.

Wkrótce – już 15 kwietnia o godz. 18.00, wykładem Dominiki Ikonnikow „Społeczności i usługi na Biskupiej Górce” rozpoczną się wykłady i spacery dla Lokalnych Przewodników i Przewodniczek w tej dzielnicy.

Zajęcia uzupełniające wiedzę osób oprowadzających i chcących oprowadzać po Kolekcji Malarstwa Monumentalnego na Zaspie ruszą w maju.

Program bezpłatnych, otwartych wykładów, spotkań i spacerów na Dolnym Mieście:

27 marca 2014 r. czwartek, godz. 18.00

Aleksander Masłowski [wykład] „Historia Dolnego Miasta”.

3 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Jakub Szczepański [wykład] „Architektura Dolnego Miasta – nieodkryte formy, style i elementy”.

10 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Anna Perz [wykład] „Zajezdnia na Łąkowej czy na Wróblej?”.

17 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Andreas Kasperski [wykład] „Dolne Miasto – stuletnia rodzinna opowieść”.

24 kwietnia 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Grzegorz Kurkiewicz [wykład] „Takie właśnie Dolne Miasto zapamiętałem”.

8 maja 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Jan Daniluk [wykład] „Wojsko na Dolnym Mieście”.

10 maja 2014 r., sobota, godz. 12.00

Aleksander Masłowski [spacer] „Dolne Miasto z perspektywy fortyfikacji”, start: Plac Wałowy.

15 maja 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Klaudiusz Grabowski [wykład] „Tych budynków na Dolnym Mieście już nie ma”.

22 maja 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Marek Barański [wykład] „Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość rewitalizacji”.

24 maja 2014 r., sobota, godz. 12.00

Jakub Szczepański/Robert Hirsch [spacer] „Architektura Dolnego Miasta”, start: Brama Długich Ogrodów.

29 maja 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Antoni Urbanowicz [wykład] „Szpitalne życie w pigułce”.

31 maja 2014 r., sobota, godz. 12.00

Michał Buliński [spacer] „Przyroda Dolnego Miasta”, start: wejście do przedszkola Muszelka.

5 czerwca 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Michał Buliński [wykład] „Przyroda Dolnego Miasta”

12 czerwca 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Anna Perz [wykład] „Savoir-vivre lokalnego przewodnika (część I)”.

14 czerwca 2014 r., sobota, godz.12.00

Lucyna Nyka [spacer] „Kajakiem wokół Dolnego Miasta”, start: Żabi Kruku przy przystanku tramwaju wodnego ( ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy)

18 czerwca 2014 r., czwartek, godz. 17.30

Anna Perz [wykład] „Savoir-vivre lokalnego przewodnika (część II, warsztat)”.

Wszystkie wykłady i spotkania: Szkoła Podstawowa nr 65 im. Alfa Liczmańskiego, ul Śluza 6 w Gdańsku.

Projekt „Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki” skierowany jest do społeczności trzech dzielnic Gdańska: Zaspy oraz Biskupiej Górki i Dolnego Miasta. Zapraszamy w nim mieszkańców do poznania historii miejsc, w których żyją, ich dziedzictwa, sztuki, osób związanych z tymi miejscami podczas otwartych wykładów. Aktywizuje mieszkańców, którzy w charakterze Lokalnego Przewodnika/Przewodniczki dzielą się pozyskaną wiedzą podczas prowadzonych później spacerów. W roku 2013 w spacerach na Zaspie i Biskupiej Górce wzięło udział 1170 osób.

KONTAKT:

opowiadaczehistorii@gmail.com
www.facebook.com/opowiadaczehistorii

Punkt Informacji Kulturalnej tel. 58 301 2016}
www.ikm.gda.pl

Koordynatorka projektu Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki: Barbara Sroka

Koordynator lokalny na Dolnym Mieście: Jacek Górski

Organizatorzy: Instytut Kultury Miejskiej, Opowiadacze Historii
Partner: Szkoła Podstawowa nr 65 im. Alfa Liczmańskiego w Gdańsku

Projekt realizowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kontakt dla mediów:
Marta Bednarska
IKM
tel. 784 594 003
marta.bednarska@ikm.gda.pl

Opowiadacze Historii (plakat) (1011.71 KB)

Opowiadacze Historii (ulotka) (730.88 KB)