PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Kaczka (Dziwaczka) na gdańskim kościele - zapraszamy na briefing prasowy

Kaczka (Dziwaczka) na gdańskim kościele - zapraszamy na briefing prasowy
Natura płata figle. W ramach projektu „Falco gedanense, czyli pustułka z gdańskiego zaułka”, dzięki nowoczesnej kamerze mieliśmy podpatrywać codzienne życie drapieżnych ptaków. Tymczasem w miejsce zasiedlane dotąd w okresie lęgowym przez pustułki wprowadziła się kaczka! Dziwaczka, bo gniazdo na wysokości około 22 metrów w murze gdańskiego kościała nie jest naturalnym miejscem do znoszenia i wysiadywania jaj dla kaczki. Zdziwieni są wszyscy. Znawcy ptasiej natury kładą to na karb młodego wieku - że niedoświa
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Natura płata figle. W ramach projektu „Falco gedanense, czyli pustułka z gdańskiego zaułka”, dzięki nowoczesnej kamerze mieliśmy podpatrywać codzienne życie drapieżnych ptaków. Tymczasem w miejsce zasiedlane dotąd w okresie lęgowym przez pustułki wprowadziła się kaczka! Dziwaczka, bo gniazdo na wysokości około 22 metrów w murze gdańskiego kościała nie jest naturalnym miejscem do znoszenia i wysiadywania jaj dla kaczki. Zdziwieni są wszyscy. Znawcy ptasiej natury kładą to na karb młodego wieku - że niedoświadczona i wyjątkowo zdeterminowana. O tym jak „dzika lokatorka” zaanektowała stanowisko lęgowe pustułki, jak idzie jej wysiadywanie jaj na wysokości i co dalej z nią oraz jej przyszłym potomstwem – opowiedzą ornitolodzy i autorzy projektu. 17 kwietnia zapraszamy na briefing prasowy.

Czas: 17 kwietnia (czwartek), godz. 11.00
Miejsce: róg ul. Rzeźnickiej i Św. Trójcy w Gdańsku (w załączeniu mapka)

W briefingu udział wezmą: Jakub Typiak - ornitolog pracujący na co dzień w Stacji Ornitologicznej Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, Piotr Kamont – konsultant naukowego projektu „Falco gedanense” ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie z Goniądza, Jakub Zambrzycki - zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz Maciej Lorek - dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

„Falco gedanense, czyli pustułka z gdańskiego zaułka” to autorski projekt Stowarzyszenia Gdański Animals TPZ, dedykowany populacji miejskiego sokoła, czyli pustułki zwyczajnej (Falco tinnunculus). Projekt uzyskał - w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych na realizację zadań w zakresie działań ekologicznych - dofinansowanie Miasta Gdańska w wysokości 28 tys. zł. Środki poznaczone zostały na realizację dwukierunkowych, skorelowanych ze sobą działań. Był to montaż nowoczesnej kamery IP wraz z urządzeniami peryferyjnymi umożliwiającymi transmisję sygnału w czasie rzeczywistym do Internetu ze stanowiska lęgowego pustułek w jednym z gdańskich, zabytkowych kościołów, by przybliżyć mieszkańcom Gdańska biologię i ekologię populacyjną tych pięknych, drapieżnych ptaków. Drugi element projektu to pilotażowa akcja wieszania dziesięciu skrzynek lęgowych o półotwartej konstrukcji dla pustułek, na wysokich budynkach mieszkalnych należących do pięciu gdańskich spółdzielni mieszkaniowych - w ramach przyrodniczych kompensacji utraconych miejsc lęgowych w efekcie masowych termomodernizacji budynków w ostatnich latach. Innowacyjnością rozwiązania technicznego jest zastosowanie po raz pierwszy w Trójmieście estetycznych i przede wszystkim bezpiecznych metalowych stelaży, które umożliwiają powieszenie skrzynek bez ingerencji w elewację, co jest kluczowe dla większości zarządców nieruchomości.

W ramach współpracy Miasta Gdańska z organizacjami pozarządowymi – od roku 2011 organizowane są konkursy na realizację zadań w zakresie „zielonych” inwestycji i działań ekologicznych. W latach 2011-2013 na realizację projektów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe Miasto przeznaczyło łącznie ponad milion złotych. W tym roku na współpracę z organizacjami w zakresie ekologii - w ramach konkursu - przeznaczy ponad 400 tys. zł.

Wyłonione w konkursie projekty dotyczą:

• Poprawy jakości terenów zieleni w mieście i podniesienia estetyki najbliższego otoczenia mieszkańców danej dzielnicy (małe zieleńce wypoczynkowe, skwery – uporządkowanie, zagospodarowanie, tworzenie nowych miejsc wypoczynku);

• Edukacji ekologicznej mieszkańców Gdańska ( dot. segregacji odpadów, ochrony przyrody na terenie miasta, obowiązków właścicieli psów oraz obowiązków mieszkańców w zakresie utrzymania czystości);

• Zwiększenia bioróżnorodności miasta Gdańska (ratowanie gatunków zagrożonych – ochrona płazów i gadów, pomoc zwierzętom dzikim, restytucja flory i fauny w rzekach, podniesienie estetyki miasta poprzez ukwiecenie i zazielenienie miasta);

• Aktywizacji mieszkańców w zakresie wypoczynku w parkach i zieleńcach (organizacja imprez plenerowych o charakterze rekreacyjno-sportowym na terenach parków z poszanowaniem istniejącej przyrody, konsultacje społeczne w zakresie identyfikacji inwestycji parkowych oraz źródeł ich finansowania).

Celem współpracy z organizacjami pozarządowymi jest promowanie zachowań proekologicznych, zaangażowanie mieszkańców w proekologiczną politykę miasta, umacnianie świadomości ekologicznej gdańszczan, budowanie poczucia współodpowiedzialności za jakość przestrzeni.

Wykaz projektów, które w tym roku uzyskały dofinansowanie w ramach konkursu dla organizacji pozarządowych w załączeniu.

miejsce spotkania (mapka) (209.26 KB)

wykaz projektów, które uzyskały dofinansowanie w ramach konkursu (101 KB)

Anna Dobrowolska / Biuro Prasowe