PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Dziś w nocy liczenie bezdomnych

Dziś w nocy liczenie bezdomnych
W nocy ze środy na czwartek (21-22.01) przeprowadzone będzie na terenie Gdańska liczenie bezdomnych. W akcji weźmie udział około 70 osób. Ostatnie badanie tego typu, przeprowadzane było na terenie całego kraju w 2013 roku.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

W nocy ze środy na czwartek (21-22.01) przeprowadzone będzie na terenie Gdańska liczenie bezdomnych. W akcji weźmie udział około 70 osób. Ostatnie badanie tego typu, przeprowadzane było na terenie całego kraju w 2013 roku.

W akcji liczenia bezdomnych wezmą udział pracownicy socjalni Centrów Pracy Socjalnej oraz Działu Osób Bezdomnych, Straż Miejska, Policja, Straż Ochrony Kolei, Straż Graniczna i streetworkerzy. Działania na terenie Gdańska koordynuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.
Badanie prowadzone będzie w placówkach dla osób bezdomnych, szpitalach, zakładach opiekuńczo – leczniczych i innych placówkach ochrony zdrowia, w których przebywają osoby bezdomne, a także w miejscach niemieszkalnych: pustostanach, domkach i altankach działkowych.


- Rejony badawcze zostały ustalone na podstawie tzw. mapy miejsc niemieszkalnych zawierającej informacje o miejscach pobytu osób bezdomnych ustalonych podczas systematycznego monitorowania tych miejsc w ciągu całego roku – podkreśla Robert Klimczak kierownik DOB w MOPR.

Patrol, do którego mogą się dołączyć zainteresowane media, startuje dzisiaj o godz. 20.30 spod siedziby Straży Miejskiej ul. Elbląska 54. Prosimy o wcześniejszy kontakt: Monika Ostrowska MOPR tel. 797 909 128. Zakończenie badania planowane jest na godz. 1:00 (wszystko zależy od współpracy z respondentami).

Zjawisko bezdomności dotyka całego społeczeństwa w Polsce. Złożoność tego zjawiska i jego regionalna specyfika zmusza nie tylko do prowadzenia różnych form wsparcia interwencyjnego dla osób bezdomnych, ale przede wszystkim do podejmowania przez wszystkie służby działań na rzecz realnego ograniczania skali bezdomności i łagodzenia jej skutków.


- Apelujemy do mieszkańców, żeby zgłaszali Straży Miejskiej lub Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Rodzinie w Gdańsku każdą osobę śpiącą na ławce, czy w innym miejscu do tego nieprzeznaczonym. Pamiętajmy, że widok osoby osłabionej czy nietrzeźwej to wystarczający sygnał do działania. Służby miejskie nie są w stanie być wszędzie. Dlatego zwracamy się do mieszkańców z apelem nie ignorujmy osób bezdomnych - mówi Robert Klimczak.  - Noc spędzona w niesprzyjających warunkach atmosferycznych na ławce, na klatce schodowej, przy dodatkowym osłabieniu organizmu, może skończyć się tragicznie. Jeden telefon do Straży Miejskiej, Policji czy MOPR-u w Gdańsku wielokrotnie uratował czyjeś życie. Przypominamy, że podczas zimy działania służb miejskich oraz Policji mają charakter pomocowy, a nie represyjny.


Kontakt: STRAŻ MIEJSKA 986, Policja 997, Dział Osób Bezdomnych MOPR w Gdańsku przy ul. Wolności 16 A, tel. 58 522 38 20 (poniedziałek - piątek, 7.30-15.30).


Wstępne wyniki badań w Gdańsku będą znane jeszcze w lutym 2015.


Magdalena Kuczyńska

Biuro Prasowe