Żużel: Vaculik mistrzem Europy

Słowak Martin Vaculik wygrał wszystkie wyścigi podczas ostatniego turnieju finałowego w Rzeszowie i został mistrzem Europy. Wicemistrzostwo dla Duńczyka Nickiego Pedersena, a brąz dla Rosjanina Grigorija Łaguty.

W tym roku żużlowe mistrzostwa Europy miały inną formułę – wcześniej o tytułach decydowały wyniki jednego turnieju, obecnie turnieje są cztery (pierwszy został rozegrany w Gdańsku). Faworyci wycofywali się jeden po drugim. Do trzeciego i czwartego turnieju, z powodu kontuzji, nie stanął Rosjanin Emil Sajfutdinow, który przed wypadkiem prowadził również w klasyfikacji mistrzostw świata. Do Rzeszowa na decydujące wyścigi nie przyjechali także Brytyjczyk Tai Woffinden oraz Tomasz Gollob, którzy zaliczyli upadki podczas turnieju zaliczanego do mistrzostw świata.

W tej sytuacji żelaznym niemal faworytem do tytułu był trzykrotny mistrz świata, Duńczyk Nicki Pedersen. Drugi po trzech turniejach Vaculik miał do niego 5 punktów straty. W dodatku Pedersen w ubiegłym sezonie jeździł w barwach klubu z Rzeszowa, więc doskonale znał tor.

Decydujący dla losów tytułu okazał się bieg 17. Spotkali się w nim Vaculik z Pedersenem. Słowak wystartował znakomicie, Pedersen był z tyłu i na pierwszym łuku podciął Szweda Fredrika Lindgrena, za co został wykluczony. Powtórkę wygrał Vaculik i z kompletem punktów wylądował w finale. Pedersen o miejsce w finale musiał walczyć w barażu. Nie poradził sobie w nim z Grzegorzem Zengotą i swoim rodakiem Hansem Andersenem i przekreślił swoje szanse na tytuł. Vaculikowi w finale wystarczyło zdobyć tylko 1 punkt. Zdobył 3.

Nowy mistrz Europy ma 23 lata. w 2009 roku startował w barwach Wybrzeża, gdy gdański klub jeździł w Ekstralidze.
Czwarty turniej finałowy mistrzostw Europy: 1. M. Vaculik (Słowacja) 15+3 (3, 3, 3, 3, 3); 2. G. Łaguta (Rosja) 14+2 (3, 2, 3, 3, 3); 3. H. Andersen (Dania) 9+1 (2, 3, 1, 0, 3); 4. G. Zengota (Polska) 11+w (1, 3, 3, 2, 2); 5. N. Pedersen (Dania) 10 (3, 2, 2, 3, w); 6. A. Karpow (Rosja) 10 (0, 3, 2, 2, 3); 7. M. Janowski (Polska) 8 (d, 2, 3, 1, 2); 8. F. Lindgren (Szwecja) 8 (2, 2, 2, 1, 1)… 12. R. Miśkowiak (Polska, Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk) 6 (2, 1, 2, 1, d).

Klasyfikacja generalna: 1. Vaculik 47; 2. Pedersen 44; 3. Łaguta 42; 4. Andersen 35; 5. Janowski 33; 6. T. Woffinden (W. Brytania) 33; 7. T. Gollob (Polska) 32; 8. Lindgren 28; 9. E. Sajfutdinow (Rosja) 27; 10. Karpow 22.