Traore na ławce

Bezbramkowy remis z Polonią Warszawa na Traugutta nie zmienił sytuacji Lechii. Na trzy kolejki przed końcem rozgrywek zajmuje czwarte miejsce w tabeli, ze stratą 3 punktów do Śląska i 2 do Jagiellonii.

Bezbramkowy remis z Polonią Warszawa na Traugutta nie zmienił sytuacji Lechii. Na trzy kolejki przed końcem rozgrywek zajmuje czwarte miejsce w tabeli, ze stratą 3 punktów do Śląska i 2 do Jagiellonii.

Już wiele razy nie nadążałem za pomysłami trenera Tomasza Kafarskiego na grę Lechii, ale tym razem zastosował on manewr dorównujący temu sprzed ponad roku, gdy w meczu pucharowym z Jagiellonią wystawił sześciu, czy siedmiu rezerwowych. Otóż ? w obliczu pojedynku z rywalem, który też chce zakwalifikować się do Ligi Europejskiej, zostawił na ławce Abdou Traore.

Przez pierwszą połowę kolegom nie pomagał piłkarz najbardziej pomysłowy w drużynie, świetny technicznie, po prostu najlepszy. Powód ? jak wytłumaczył trener ? przemęczenie zawodnika. W drugiej połowie ?zmęczony? wszedł na boisko, znów był najlepszy, a jego akcja z 52. min., gdy trzy razy strzelał na bramkę Polonii (zawsze w nogi obrońców) postawiła na nogi cały stadion.

Nikt nie wie, czy wystawienie Traore od początku meczu zmieniłoby wynik na korzyść Lechii, ale to samo można powiedzieć o obecności Messiego w składzie Barcelony czy Ronaldo w Realu ? żeby użyć przykładu z samej góry. Są spotkania, w których najlepsi piłkarze po prostu muszą grać, choćby słaniali się na nogach. To z Polonią właśnie takie było.

W pierwszej połowie na boisku niewiele się działo, ponieważ jedni i drudzy bardzo uważali, żeby nie stracić gola. Po przerwie Lechia przeszła do szturmu, chwilami zamykając Polonię na jej połowie. Szansę miał Traore, miał też Ivans Lukjanovs, ale po jego strzale głową z czystej pozycji piłka przeleciała nad poprzeczką.

Po zwycięstwie nad Cracovią 1:0, mistrzostwo Polski zapewniła sobie Wisła. Z ligi spadną dwie z trzech drużyn: Polonia Bytom, Cracovia, Arka. Polonia ma jeden punkt przewagi nad Cracovią i dwa nad Arką.

Lechia Gdańsk ? Polonia Warszawa 0:0
Żółte kartki: A. Kokoszka, M. Sadlok (Polonia Warszawa). Sędzia: A. Lyczmański (Bydgoszcz). Widzów 6012.

Lechia: Kapsa - Deleu, Bąk, Vućko, Andriuskevicius - Bajić (76, Buval), Surma, Poźniak (64, Pietrowski), Nowak - Zejglic (46, Traore), Lukjanovs.

Polonia: Przyrowski - Tosik (46, Mynar), Jodłowiec, Kokoszka, Sadlok (74, Brzyski) - Piątek, Andreu, Bruno, Smolarek, Mierzejewski - Sobiech (38, Gołębiewski).