Tenis stołowy: brązowy medal Partyki

Gdańszczanka Natalia Partyka zdobyła w Lizbonie, wspólnie z koleżankami z reprezentacji, brązowy medal drużynowych mistrzostw Europy. W półfinale Polki przegrały z Austriaczkami 1:3.

W drodze do półfinału podopieczne trenera Michała Dziubańskiego wygrały z Portugalią 3:2, Rumunią 3:0 i Hiszpanią 3:0.

W ćwierćfinale wyeliminowały Białoruś 3:0. Partyka, reprezentujaca w kadrze klub KTS Tarnobrzeg, grała z 36-letnią Wiktorią Pawłowicz, jedna z najlepszych Europejek. W światowym rankingu zwykle zajmowała ona miejsce w drugiej dziesiątce, tuż za Chinkami i Japonkami. Obecnie jest na 22. pozycji, a w latach 2010 i 2012 zdobywała złote medale mistrzostw Europy w grze pojedynczej.

- Podstawowym warunkiem pokonania Białorusinki była cierpliwość i ja ją zachowałam – cieszyła się po meczu Partyka. - Grałam przeciwko Wiktorii już chyba czwarty raz, ale pierwszy raz ją pokonałam. I to aż 3:0! Widziałam, że jest mocno zdenerwowana.

Polka w pierwszym secie przegrywała 7:10, ale dogoniła Pawłowicz i wygrała 12:10. W drugiej partii Partyka prowadziła 8:2, skończyło się 11:8. W trzecim secie Białorusinka wyszła na prowadzenie 4:1, ale pogoń Polki była w wielkim stylu. Partyka wygrała 11:7.

W meczu z Austriaczkami Natalia podeszła do stołu, gdy było 0:2 (przegrały Katarzyna Grzybowska i Li Qian). Grała z Amelie Solją i pokonała ją 3:2, ale w kolejnym pojedynku znowu przegrała Grzybowska i Polki musiały zadowolić się brązowym medalem.

To pierwszy medal reprezentacji Polski, wywalczony w konkurencji drużynowej, od czasu mistrzostw Europy w 2010 roku. Wtedy, w czeskiej Ostrawie, brązowe medale zdobyły te same zawodniczki: Li, Partyka i Grzybowska, a także Xu Jie oraz Magdalena Szczerkowska.

Ćwierćfinał

Białoruś - Polska 0:3

● Wiktoria Pawłowicz - Natalia Partyka 0:3 (10:12, 8:11, 7:11)
● Aleksandra Priwałowa - Katarzyna Grzybowska 2:3 (6:11, 8:11, 11:9, 14:12, 10:12)
● Elena Dubkowa - Li Qian 1:3 (11:7, 2:11, 4:11, 4:11)