Siatkarze Rosji mistrzami Europy: mieli Muserskiego

Rosjanie pokonali w finale Włochów 3:1 (25:20, 25:22, 22:25, 25:17) i zostali w Kopenhadze mistrzami Europy. Brązowy medal dla Serbii, która wygrała z Bułgarią 3:0 (25:22, 32:30, 27:25). Polacy zajęli dziewiąte miejsce.

Rosjanie przegrali swój pierwszy mecz na mistrzostwach, 0:3 z Niemcami w Gdyni. Kapitan zespołu, Siergiej Makarow, powiedział wtedy, że nic się nie stało i że Rosja od tej chwili będzie tylko wygrywać.

Tak się stało. Każdy kolejny mecz Rosjanie wygrywali 3:0 lub 3:1, nie napotykając na większy opór. W trzech ostatnich spotkaniach tracili jednego seta. Byli na mistrzostwach Europy drużyną, z którą Włosi, Serbowie i Francuzi mogliby stoczyć bardziej wyrównane pojedynki, gdyby nie Dmitrij Muserski. To siatkarz, którego chciałby mieć każdy trener na świecie. Ukraiński, niewiarygodnie sprawny gigant (218 cm, 120 kg według oficjalnych danych) w decydujących chwilach brał sprawy we własne ręce, zdobywał dwa – trzy punkty z rzędu (serwisem, blokiem, atakiem)  i reprezentacja Rosji znowu miała spokój.

Muserski urodził się w 1988 roku w 300-tysięcznym mieście Makiejewka na Ukrainie. Republika Ukrainy byłą wtedy częścią ZSRR. W 2006 roku, jeszcze w barwach Ukrainy, Muserski zagrał na mistrzostwach Europy juniorów. Rosjanie dostrzegli wtedy, jak wielkim jest talentem i postanowili skłonić go do zmiany obywatelstwa. Nie jest to nic nadzwyczajnego w państwach tworzących kiedyś ZSRR. Zmiany paszportów u sportowców są dość częste, przy czym najlepszych generalnie ściąga do siebie właśnie Rosja.

Zespoły, w których gra Muserski, prawie wszystko wygrywają. Jest mistrzem Rosji, z Lokomotiwem Biełgorod. Z reprezentacją Rosji zdobył srebrny medal (2010) oraz dwa złote (2011, 2013) medale Ligi Światowej, a także Puchar Świata (2011). Rosja została też w Londynie mistrzem olimpijskim. Muserski był ojcem zwycięstwa: po dwóch przegranych setach z Brazylią, w trzecim secie trener Władimir Alekna zmienił mu miejsce na boisku – ze środkowego stał się atakującym. Zdobył 31 punktów i Rosja wygrała 3:2.

Igrzyska olimpijskie, Liga Światowa, mistrzostwa Europy – reprezentacja Rosji wygrała trzy kolejne wielkie imprezy i nie ma żadnych wątpliwości, kto rządzi i kto będzie w najbliższych latach rządzić światową siatkówką. Mistrzami Europy Rosjanie zostali po raz pierwszy w historii. Wcześniej, w 1991 roku, tytuł zdobył ZSRR.