Półmaraton w Gdańsku: cztery sekundy

Monika Stefanowicz-Drybulska (Grunwald Poznań) i Kenijczyk John Tanui wygrali w niedzielę pierwszy AmberExpo Półmaraton Gdańsk. Wystartowało 1990 biegaczy, 1981 dobiegło do mety.

Tuz po starcie o godz. 10.00 spod AmberExpo, na czele znalazł się Ukrainiec Mykoła Juchymczuk, a za nim Kenijczycy John Tanui i Boniface Wambua. Wambua został z tyłu, a Tanui i Juchymczuk do 10. kilometra biegli wspólnie. Wtedy Kenijczyk, triumfator Biegu Westerplatte w 2011 roku i tegorocznego półmaratonu w Warszawie, uciekł Ukraińcowi i zyskał nad nim kilkadziesiąt metrów przewagi.

Juchymczuk nieco osłabł, wyprzedził go rodak Michajło Iweruk i to on zaczął pogoń za Tanuim. Emocji było sporo, bo przewaga Kenijczyka topniała z każdym metrem, ale na mecie Iwerukowi zabrakło niewiele, tylko 4 sekundy. Zakończenie biegu wyznaczono w hali C AmberExpo i był to doskonały pomysł organizatorów. Około 300 osób czekało na biegaczy przy kawie i herbacie, obserwując na dużym telebimie wydarzenia z trasy. Na mecie każdy z uczestników mógł skorzystać z bezpłatnego masażu. Wszyscy, którzy ukończyli bieg, otrzymali medale.

26-letni Tanui uzyskał czas 1:05.41 i wyprzedził tercet Ukraińców: Michajłę Iweruka - 1:05.45, Mykołę Juchymczuka - 1:06.09 oraz Rusłana Sawczuka - 1:06.50.

Wśród pań całe podium obsadziły Polki. Najlepsza okazała się 34-letnia Stefanowicz-Drybulska - 1:14.40, drugie miejsce zajęła Marta Krawczyńska (LLKS Ziemi Kociewskiej Smętowo Graniczne) - 1:15.49, a trzecie Małgorzata Tuwalska (Akademia Biegania Gdańsk) - 1:28.25.

Najszybszy z Polaków był Karol Kaliś (UKS Zantyr Sztum), który z czasem 1:10.22 zajął 6. miejsce. Trójmiasto dzielnie reprezentowali gdynianie: Rafał Wolak, Daniel Formela i Marcin Miszewski, którzy zajęli miejsca 10., 11. i 13. Najszybsza kobieta, Stefanowicz-Drybulska, zajęła w klasyfikacji generalnej 12. miejsce.

Wśród uczestników pierwszego gdańskiego półmaratonu znaleźli się m.in. wybitni gdańscy sportowcy znani z zamiłowania do biegów. Adam Korol, mistrz olimpijski i czterokrotny mistrz świata w wioślarstwie, zajął 23. miejsce z czasem 1:19.37, a Iwona Guzowska, mistrzyni świata i Europy w boksie, była 735.

Wśród wózkarzy najszybsi byli: jeden z najlepszych na świecie (wygrał m.in. trzykrotnie Maraton Nowojorski) Bogdan Król oraz Monika Pudlis.

Dla trzech najlepszych zawodniczek i zawodników przygotowano nagrody w wysokości 2000, 1500 oraz 1000 złotych.

Większość uczestników biegu podkreślała bardzo dobrą organizację imprezy.

Wyniki

Mężczyźni: 1. John Tanui (Kenia) 1:05.41; 2. Michajło Iweruk (Ukraina)  1:05.45; 3. Mykoła Juchymczuk (Ukraina) 1:06.09.

Kobiety: 1. Monika Stefanowicz (Poznań) 1:14.40; 2. Marta Krawczyńska (Malbork) 1:15.49; 3. Małgorzata Tuwalska (Gdańsk) 1:28.23.