Lechia gra o mistrzostwo

Piłkarze Lechii Gdańsk przegrali 2:3 w Kielcach z Koroną w ostatnim meczu rundy zasadniczej, ale utrzymali miejsce w górnej połowie tabeli i zagrają w grupie mistrzowskiej. W drugiej fazie rozgrywek rozegrają na PGE Arenie trzy mecze: z Wisłą Kraków, Lechem Poznań oraz Legią Warszawa.

Spotkanie w Kielcach było dość szalone, bo w pierwszych 18 minutach padły cztery gole: dwa pierwsze strzeliła Korona, Lechii udało się wyrównać. Przy pierwszej straconej bramce duży błąd popełnił bramkarz Mateusz Bąk, który był wielce zaskoczony, że w jego kierunku leci piłka. Piękny był pierwszy gol strzelony przez Lechię: podaniami wymienili się Bruno Nazario i Kevin Friesenbichler. Ten pierwszy „miękko” przerzucił piłkę nad głowami dwóch kieleckich obrońców, drugi strzelił z woleja.

Remis 2:2 dawał Lechii awans do czołowej ósemki bez oglądania się na wynik Podbeskidzia Bielsko-Biała. W 71. minucie (błąd Jakuba Wawrzyniaka, Bąk znów nie pomógł) Rafael Porcellis zdobył jednak trzeciego gola dla Korony i trzeba było wsłuchiwać się w wieści z Bielska-Białej. Podbeskidzie nie miało jednak szansy wygrać z Lechem Poznań (ostatecznie przegrało 0:2) i awans biało-zielonych do grupy mistrzowskiej drugi rok z rzędu stał się faktem.

Trener Jerzy Brzęczek powiedział krótko: „Musimy lepiej grać w obronie w meczach wyjazdowych”. To prawda, ale gdyby zliczyć dobre i bardzo dobre sytuacje zmarnowane przez lechistów pod bramką Korony (celował w tym Maciej Makuszewski), nie trzeba byłoby martwić się przesadnie o grę z tyłu.

Korona Kielce - Lechia Gdańsk 3:2 (2:2)

Bramki: Olivier Kapo (7), Luis Carlos (13), Rafael Porcellis (71) dla Korony oraz Kevin Friesenbichler (14), Maciej Makuszewski (18) dla Lechii. Żółte kartki: Jacek Kiełb, Piotr Malarczyk, Rafael Porcellis - Grzegorz Wojtkowiak, Mateusz Bąk, Gerson, Kevin Friesenbichler. Sędzia: Marcin Borski (Warszawa). Widzów 5769.

Korona: Cerniauskas - Golański, Malarczyk, Sylwestrzak, Leandro - Kiełb (87, Pyłypczuk), Jovanović, Fertovs, Kapo, Luis Carlos - Trytko (64, Porcellis).

Lechia: Bąk - Wojtkowiak, Janicki, Gerson, Wawrzyniak - Makuszewski (81, Buksa), Borysiuk, Vranjes (81, Łukasik), Mila, Bruno Nazario - Friesenbichler (61, Grzelczak).

Po podziale na grupy mistrzowską i spadkową, a także po redukcji o połowę punktów zdobytych w sezonie zasadniczym, sytuacja znacznie się zmienia. Ósma w grupie mistrzowskiej Lechia ma 21 punktów i do czwartego miejsca, które gwarantuje grę w kwalifikacjach do Ligi Europy, traci jedynie 2 punkty. Gra zaczyna się więc właściwie od początku.

Terminarz grupy mistrzowskiej

31. kolejka (8-11 maja): ● Pogoń - Lechia (9 maja, godz. 18.00), ● Legia - Lech, ● Jagiellonia - Śląsk, ● Wisła - Górnik
32. kolejka (15-17 maja): ● Lechia - Wisła (15 maja, godz. 20.30), ● Śląsk - Legia, ● Lech - Jagiellonia, ● Górnik - Pogoń
33. kolejka (19-20 maja): ● Górnik - Lechia (20 maja, godz. 18.00), ● Legia - Jagiellonia, ● Wisła - Pogoń, ● Lech - Śląsk
34. kolejka (22-25 maja): ● Lechia - Lech (24 maja, godz. 18.00), ● Pogoń - Legia, ● Jagiellonia - Wisła, ● Śląsk - Górnik
35. kolejka (29-31 maja): ● Śląsk - Lechia (30 maja, godz. 20.30), ● Legia -Wisła, ● Lech - Pogoń, ● Jagiellonia - Górnik
36. kolejka (wszystkie mecze 3 czerwca, godz. 20.30): ● Lechia - Legia, ● Wisła - Śląsk, ● Górnik - Lech, ● Pogoń - Jagiellonia
37. kolejka (wszystkie mecze 7 czerwca, godz. 18.00): ● Jagiellonia - Lechia, ● Legia - Górnik, ● Lech - Wisła, ● Śląsk – Pogoń