LOTOS Trefl wygrał w Radomiu. Pięć ciężkich setów

W meczu dwóch niepokonanych drużyn PlusLigi siatkarze LOTOSU Trefl Gdańsk wygrali na wyjeździe z Cerradem Czarnymi Radom 3:2. To trzecie kolejne zwycięstwo podopiecznych Andrei Anastasiego.

Drużyna z Radomia, podobnie jak LOTOS Trefl, znacznie zmieniła skład przed tegorocznym sezonem. Do niemieckiego kadrowicza, przyjmującego Dirka Westphala doszli: jego kolega z reprezentacji, rozgrywający Lukas Kampa, reprezentant Finlandii, przyjmujący Mikko Oivanen, były środkowy reprezentacji Polski Daniel Pliński i przyjmujący Wojciech Żaliński, który przez ostatnie lata grał w Gdańsku. Dobrze rozwijają się kariery juniorów: 20-letniego atakującego Bartłomieja Bołądzia oraz 21-letniego przyjmującego Jakuba Wachnika. Cerrad Czarni ma te same ambicje co LOTOS Trefl: pomieszać szyki wielkiej czwórce (Skra, Resovia, Jastrzębski, ZAKSA).

Emocji było co niemiara. Pierwszy set 25:22 dla gdańszczan, głównie dzięki bezbłędnym wystawom Marco Falaschiego. Druga partia 25:23 dla gospodarzy. Po ataku Mateusza Miki, LOTOS Trefl prowadził 23:22, ale w trzech ostatnich akcjach lepsi byli radomianie. Trzeci set znowu dla Cerradu Czarnych 25:23, choć LOTOS Trefl prowadził 20:18 i 22:20. Żal było tych straconych szans. Anastasi brał przerwy, ale nic to nie dało.

W czwartej partii dominowali gdańszczanie. Dzięki atakom Miki i Murphy’ego Troya oraz blokom Wojciecha Grzyba zrobiło się 14:11, a potem przewaga tylko rosła. 25:17. W tie-breaku gospodarzom zabrakło sił. Po obiciu bloku przez Mikę LOTOS Trefl prowadził 9:7. Gracze Cerradu Czarnych zaczęli tracić nerwy i popełniać błędy. Atak Sebastiana Schwarza i as Bartosza Gawryszewskiego zwiększyły przewagę do 13:9. Piąty set zakończył się wygraną do 11.

Najlepszym siatkarzem meczu wybrano gdańskiego środkowego Wojciecha Grzyba. Najwięcej punktów, po 17, zdobyli Mika i Grzyb. Najbardziej we znaki dał się LOTOSOWI Treflowi Bołądź (22 punkty) i Wachnik (17).

Po trzech kolejkach LOTOS Trefl zajmuje w tabeli trzecie miejsce. O jeden punkt lepsze są PGE Skra Bełchatów i Asseco Resovia. Te zespoły każdy mecz wygrały za 3 punkty, a gdańszczanie stracili punkt w Radomiu.

Cerrad Czarni Radom – LOTOS Trefl Gdańsk 2:3 (22:25, 25:23, 25:23, 17:25, 11:15)

Cerrad Czarni: Kampa, Żaliński 12, Pliński 8, Bołądź 22, Westphal 1, Grzechnik 7, Kowalski (libero) oraz Kędzierski, Wachnik 17, Ratajczak 6, Oivanen 1.

LOTOS Trefl: Falaschi 2, Schwarz 9, Grzyb 17, Troy 15, Mika 17, Gawryszewski 13, Gacek (libero) oraz Stępień, Stolc 2, Schulz.