Floret: Janda wygrał z Bykiem

W Gdańskiej Szkole Floretu odbyły się turnieje indywidualny i drużynowy V edycji międzynarodowych zawodów we florecie mężczyzn Fahrenheit 1709 - Mistrzowski Test. Wygrali Piotr Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) oraz druga reprezentacja Polski z trzema gdańszczanami w składzie.

Janda pokonał w finale Białorusina Siarheja Byka 15:14. Trzecie miejsce w turnieju zajął inny zawodnik Sietom AZS AWFiS Gdańsk, Paweł Kawiecki, który w półfinale przegrał z Bykiem. Startowało 64 zawodników z Polski, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Białorusi.

Ćwierćfinały: Paweł Kawiecki  (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Paweł Szumielewicz (Wrocławianie) 15:6, Siarhei Byk (Białoruś) - Marcus Mepstead (Wlk. Brytania) 15:9, Piotr Janda - Filip Płocharski (obaj Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:7, Alex Tofalides (Wlk. Brytania) - Michał Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk). Półfinały: Byk - Kawiecki 15:7, Janda - Tofalides 15:6. Finał: Janda - Byk 15:14.

W finale turnieju drużynowego druga reprezentacja Polski: Michał Janda, Radosław Glonek, Michał Siess (wszyscy Sietom AZS AWFiS Gdańsk) i Leszek Rajski (Wrocławianie) pokonała drugi zespół Wlk. Brytanii 45:33. Na trzecim miejscu zawody ukończyła pierwsza reprezentacja Wlk. Brytanii. Startowało 12 drużyn.

Półfinały: Polska II - Wlk. Brytania I 40:35, Wlk. Brytania II - Polska I 45:37. O 1. miejsce: Polska II – Wlk. Brytania II 45:33. O 3. miejsce: Wlk. Brytania I - Polska I 45:33.

O Kirys Jana III Sobieskiego

130 zawodników stanęło na starcie rozegranego w Gdańsku po raz 13. floretowego turnieju O Kirys Jana III Sobieskiego, zaliczanego do klasyfikacji Pucharu Polski 20-latków. Dużą niespodzianą było szybkie wyeliminowanie liderki listy klasyfikacyjnej juniorek Polskiego Związku Szermierczego, gdańszczanki Anny Szymczak, która nieznacznie przegrała walkę o wejście do ćwierćfinału z zawodniczką z Leszna.

We florecie kobiet triumfowała Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice), a we florecie mężczyzn zwyciężył Andrzej Rządkowski (Wrocławianie). Na podium floretu męskiego znaleźli się srebrni medaliści Pucharu Świata Juniorów z Bangkoku: Piotr Sobczak i Maxime Tarasiewicz zajęli trzecie miejsce.

Floret kobiet - ćwierćfinały: Marika Chrzanowska (KU AZS-UAM Poznań) – Adrianna Frąckowiak (Wrocławianie) 15:9, Beata Żurowska (Wrocławianie) – Katarzyna Matysiak (Warta-Muszkieterowie Poznań) 15:4, Julia Chrzanowska (Budowlani Toruń) – Martyna Długosz (MKS Kusy Szczecin) 10:9, Julia Walczyk (Zjednoczeni Pabianice) – Renata Tomczak (IKS Jamalex Leszno) 15:6. Półfinały: Walczyk – Julia Chrzanowska 15:10, Żurowska – Marika Chrzanowska 15:14. Finał: Walczyk – Żurowska 15:4. Startowało 65 zawodniczek.

Floret mężczyzn - ćwierćfinały: Andrzej Rządkowski (Wrocławianie) – Maciej Podralski (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:11, Maxime Tarasiewicz (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) – Alex Strzelecki (Warta Muszkieterowie Poznań) 15:11, Piotr Sobczak (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) – Piotr Borowiec Piotr (UKS Atena) 15:4, Bartosz Cegielski (AZS AWF Poznań) – Tomasz Konieczny (AZS AWF Warszawa) 15:9. Półfinały: Rządkowski - Tarasiewicz 15:7, Cegielski - Sobczak 15:12. Finał: Rządkowski - Cegielski 15:8. Startowało 65 zawodników.