Floret: Gruchała 15. w Pucharze Świata

Sylwia Gruchała (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) zajęła 15. miejsce w zawodach Pucharu Świata w niemieckim Tauberbischofsheim. To drugi międzynarodowy występ najbardziej utytułowanej polskiej florecistki od igrzysk w Londynie. Triumfowała Włoszka Elisa Di Francisca.

Gruchałę w 1/8 finału wyeliminowała późniejsza zwyciężczyni. Mistrzyni olimpijska z Londynu wygrała minimalnie 15:13. Wcześniej Polka pokonała 15. w rankingu światowym Francuzkę Astrid Guyart 15:11 oraz Włoszkę Beatrice Monaco 12:7.

33-letnia Gruchała w 2012 roku, po czwartym występie na igrzyskach, rozważała nawet zakończenie kariery, ale ostatecznie - ze względu na ciążę - zdecydowała się tylko ją zawiesić. Przerwa trwała ponad 2,5 roku. Dwukrotna medalistka olimpijska - indywidualnie i w drużynie - oraz 15-krotna medalistka mistrzostw świata i Europy zdecydowała się wrócić do macierzystego klubu Sietom AZS AWFiS i fechmistrza Tadeusza Pagińskiego, pod okiem którego osiagnęła największe sukcesy.

Pierwszy międzynarodowy występ, w marcu w Hawanie, zakończyła na 37. pozycji.

W Tauberbischofsheim Gruchała była najlepsza z Polek. 25. miejsce zajęła Marta Łyczbińska (Budowlani Toruń), która w 1/16 finału jednym trafieniem (14:15) przegrała ze słynną Włoszką Valentiną Vezzali. 46. pozycję zajęła Magdalena Knop, dwie lokaty niżej uplasowała się Emilia Rygielska (obie Sietom AZS AWFiS Gdańsk).

W finale Di Francisca pokonała swoją rodaczkę Ariannę Errigo 11:7.