PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zagłosujmy na Gdańsk i jego najpiękniejszą zieleń w Polsce!

Zagłosujmy na Gdańsk i jego najpiękniejszą zieleń w Polsce!
Gdańsk prowadzi w głosowaniu na najlepiej zrewitalizowane tereny zielone w Polsce! Portal Komunalny (www.portalkomunalny.pl) pyta mieszkańców naszego kraju, które polskie miasta mają najpiękniej zrewitalizowaną zieleń miejską i gdzie najlepiej odnowiono system parków, zieleńców, bulwarów i placów. Na dziś Gdańsk prowadzi (39 procent oddanych głosów), następna w kolejności Bydgoszcz ma 30 procent głosów. Do konkursu zgłoszona została niezwykła gdańska przestrzeń - ogród z elementami japońskimi w botanicznej
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Inwestycja została zrealizowana pod koniec 2015 roku, od tego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców miasta i turystów - dodaje. Portal Komunalny ogłosił konkurs, bo zdaniem redakcji - zieleń jest jednym z najbardziej pożądanych elementów infrastruktury miejskiej. Jak pokazują liczne badania, tego typu tereny mają szerokie znaczenie dla warunków życia w mieście. Dostępność i ich jakość wpływa m.in. na zdrowie mieszkańców i ich chęć współuczestnictwa w życiu miasta, wartość nieruchomości, atrakcyjność biznesową czy nawet poziom przestępczości! Na chwilę obecną Gdańsk jest na pierwszym miejscu, daleko w tyle zostawiając swoich konkurentów.

Na pytanie Które polskie miasto najlepiej rewitalizuje tereny zieleni - uczestnicy internetowego głosowania odpowiedzieli:

  • Gdańsk (39%, 221 Głosów)
  • Bydgoszcz (30%, 166 Głosów)
  • Piekary Śląskie (17%, 95 Głosów)
  • Rzeszów (6%, 32 Głosów)
  • Będzin (3%, 18 Głosów)
  • Toruń (2%, 10 Głosów)
  • Wrocław (1%, 8 Głosów)
  • Bytom (1%, 7 Głosów)
  • Konin (1%, 4 Głosów)

Zachęcamy do uczestnictwa w plebiscycie. Głosy można oddawać do końca maja.

Link: http://portalkomunalny.pl/tereny-zieleni-polskich-miastach-najladniejsze-glosowanie-331407/

A w Oliwie znów różowo!
Właśnie w parkowej części z elementami ogrodu japońskiego zakwitły wiśnie. Rosną na polanie z formowanymi azaliami i kształtowanymi sosnami wśród drewnianych pomostów i ławek, za tło mając staw z wysepką. Różowe obłoki znów zachwycają!

Nowa część parku powstała na nieużytkach położonych nad stawem graniczącym z istniejąca wcześniej częścią botaniczną Parku Oliwskiego. Teraz podziwiać można:

- polanę - roztacza się z niej widok na staw oraz najbliższą okolicę. Ta część ogrodu ma być z założenia miejscem spokojnego wypoczynku. Funkcją, formą, usytuowaniem w stosunku do stawu, rozlokowaniem i kształtem formowanych krzewów azali i sosen, przestrzeń ta nawiązuje do historycznych oraz współczesnych ogrodów Japonii,

- łąkę rekreacyjną z wiśniami japońskimi - umieszczone są tu liczne ławki oraz drewniane nawierzchnie. W parkach i ogrodach Japonii gaje wiśniowe tworzące ‘kwietne obłoki’ są tradycyjnym miejscem podziwiania kwitnących wiosną drzew oraz aktywnego wypoczynku mieszkańców,

- rabatę z kolekcją drzew i krzewów typowych dla Japonii - można poznać tu wybrane elementy flory tego kraju. Rabata stanowi jednocześnie ramę dla ogrodu oraz tło, na którym eksponowane są kwitnące krzewy oraz gaj wiśni japońskich.

- rabaty z kolekcją odmian kosaćca gładkiego (Iris laevigata) - wzdłuż brzegu stawu. Kosaciec jest jednym z niewielu kwiatów, jakie pojawiają się w ogrodach Japonii. Pod nazwą kakitsubata jest tam hodowany od kilkuset lat,

W tej części ogrodu powstały stylistycznie związane z ogrodami Japonii, nawierzchnie żwirowe, kamienne i drewniane oraz elementy małej architektury i wyposażenia.

Katarzyna KaczmarekGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze
Katarzyna KaczmarekGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Katarzyna Kaczmarek - najnowsze