PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Zadbaj o zieleń, pomóż deszczówce

Zadbaj o zieleń, pomóż deszczówce
Powszechnie wiadomo, że woda dba o otaczającą nas zieleń, ale nie każdy wie, że jest też odwrotnie. Spółka Gdańskie Wody przygotowała pięciotygodniowy cykl prezentujący rośliny dbające o wodę, czyli hydrofity. Co środę na profilu Facebook GDAŃSKIE WODY prezentowane będą rośliny, które usuwają zanieczyszczenia zbierane przez deszczówkę przepływającą przez drogi czy dachy.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Rośliny hydrofitowe to rośliny wodne lub wodolubne, które zatrzymują zanieczyszczenia z pobranej przez siebie wody, np. metale ciężkie i związki organiczne: azot i fosfor. Aby związki te nie przenikały do gruntu, rośliny należy posadzić na odpowiednim podłożu złożonym z warstw piasku i żwiru. Takie nasadzenia tworzą tak zwane ogrody deszczowe, które są jednym z narzędzi małej retencji. CZYM JEST MAŁA RETENCJA? Mówiąc najprościej - zatrzymaniem jak najdłużej jak największej ilości wody przy zachowaniu naturalnego krajobrazu.

W Polsce za małą retencję uznaje się wodę gromadzoną w małych zbiornikach naturalnych lub sztucznych (do 5 mln m3). Są to np. oczka wodne, stawy, starorzecza, jeziora, rowy, niecki, sadzawki, wyrobiska, małe zbiorniki, sieci rzeczne czy kanały.  Zabiegi małej retencji obejmują ponadto zwiększanie powierzchni terenów, które z natury mają zdolności retencyjne (np. mokradeł czy lasów), budowę specjalnych systemów odprowadzających wodę deszczową z budynków (zielone dachy, ogrody deszczowe, studnie chłonne, niecki infiltracyjne), a także stosowanie – zamiast nieprzepuszczalnego asfaltu czy betonu – utwardzonych powierzchni przepuszczalnych (tzw. "kocie łby", kostka brukowa lub płyty ażurowe).

Ogrody deszczowe sprzyjają nie tylko oczyszczaniu deszczówki, ale zwiększają retencje wód. - To małe zbiorniki retencyjne i jednocześnie naturalne filtry wody. Są rozwiązaniem proekologicznym i upiększającym miejski krajobraz. Dbając o system odwodnieniowy Gdańska chcemy łączyć działania hydrotechniczne z rozwiązaniami zielonej inżynierii. Taką drogą podążają między innymi Holendrzy, Duńczycy czy Anglicy - tłumaczy Ryszard Gajewski prezes spółki Gdańskie Wody.

Organizatorzy akcji podkreślają, że przedsięwzięcie ma pokazać jak w skali mikro można zastosować metody zrównoważonego gospodarowania wodą deszczową i dlaczego warto to robić. Przez pięć tygodni, co środę na profilu FB Gdańskie Wody będą prezentowane rośliny hydrofitowe wraz z możliwościami ich wykorzystania. Akcje zwieńczy elektroniczny zielnik roślin do zadań specjalnych.