PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Wizyta delegacji ONZ i Ministerstwa Środowiska w Gdańsku

Wizyta delegacji ONZ i Ministerstwa Środowiska w Gdańsku
Gdańsk jest kandydatem do organizacji Szczytu Klimatycznego ONZ (COP24) w 2018 roku. O tym, czy Szczyt zostanie zorganizowany w naszym mieście, zdecyduje Zgromadzenie Narodów Zjednoczonych w połowie tego roku. Obecnie w Gdańsku na trzydniowej wizycie roboczej przebywa delegacja ONZ, by sprawdzić, jak miasto jest przygotowane do organizacji światowego spotkania na rzecz m.in. ochrony klimatu.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Delegacji ONZ towarzyszą przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, którzy współorganizowali poprzednie dwa Szczyty Klimatyczne odbywające się w Polsce: w 2008 r. w Poznaniu i w 2013 r. w Warszawie.

Zagraniczni goście podczas wizyty w naszym mieście mieli okazje zapoznać się m.in. z imponującą bazą hotelową regionu (w 2018 roku do dyspozycji gości będzie łącznie blisko 37 500 miejsc hotelowych kategoryzowanych i niekategoryzowanych), jego komunikacją (zarówna nowoczesną komunikacją miejską w Gdańsku, jak i SKM oraz możliwościami dojazdu do Gdańska drogą lądową, morską i powietrzną) oraz miejscem, w którym Gdańsk chciałby organizować Szczyt Klimatyczny za dwa lata, czyli terenem Międzynarodowych Targów Gdańskich i Stadionu Energa. Przedstawiciele miasta i jednostek miejskich przedstawili gościom zalety i możliwości organizacyjne naszego miasta (przypominając m.in. świetną organizację podczas UEFA Euro 2012 roku), odpowiedzieli także na pytania delegatów ONZ dotyczące m.in. bazy hotelowej, organizacji transportu podczas trzytygodniowego szczytu (przypomnijmy – odbywającego się w grudniu) i wydarzeń odbywających się w tym czasie w naszym mieście. Zostali także oprowadzeni po terenie MTG i Stadionu oraz odwiedzili Ergo Arenę na granicy Gdańska i Sopotu.

Marszałek, wojewoda, prezydent – za organizacją Szczytu w Gdańsku
Z delegacją ONZ spotkał się także w Europejskim Centrum Solidarności marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz  prezydent Paweł Adamowicz,
- Występujemy tu dzisiaj wspierani przez potencjał i zasoby całej gdańskiej metropolii. Dlatego też nie będzie żadną przesadą stwierdzenie, że jeśli powierzycie nam Państwo zaszczyt organizacji COP24, dajemy rękojmię sukcesu.-– powiedział prezydent Gdańska. – Idea organizacji tak prestiżowego wydarzenia znalazła poparcie wśród pozostałych największych graczy naszego regionu. Pomysł wspierają zarówno marszałek województwa pomorskiego, jak też prezydenci Gdyni i Sopotu. Obecność na spotkaniu z delegacją ONZ wojewody Wojciecha Drelicha wymownie świadczy o tym, że możemy dodatkowo liczyć na wsparcie rządu oraz podległych mu służby.

- Wiemy w Gdańsku, nie tylko jak przygotować wydarzenia ale też, jak budować wokół niego atmosferę, zainteresowanie i życzliwość mieszkańców. Jak sprawić, aby stali się oni częścią imprezy, poczuli potrzebę wspierania organizatorów i pomagania samym uczestnikom. Niemal każdy Gdańszczanin stanie się wolontariuszem COP24 pomagając uczynić z miasta strefę „COP friendly” – podkreślał prezydent Adamowicz. – Dla przyszłości naszej planety niezmiernie ważna jest edukacja młodego pokolenia.  Właśnie dlatego planujemy zaangażowania uczniów gdańskich szkół, dla których będzie to okazja do upowszechnienia wiedzy o wyzwaniach związanych ze zmianami klimatycznymi.

Raport i decyzja w tym roku
Czworo przedstawicieli ONZ przygotuje raport z wizyty w Gdańsku, który prześle w ciągu dwóch miesięcy do Ministerstwa Środowiska, które będzie mogło wnieść do niego uwagi. Potem przyjdzie czas na ostateczną decyzję, która powinna zapaść w połowie roku. Kontrkandydatem Gdańska w staraniu o organizację Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 roku są Katowice, dokąd goście udadzą się już jutro.

Czym jest szczyt klimatyczny?
Szczyt klimatyczny to najważniejsze forum dyskusji o światowej polityce klimatycznej. W Polsce odbyło się do tej pory dwukrotnie: w Poznaniu (2008) i Warszawie (2013). W konferencji w 2018 roku weźmie udział kilkadziesiąt tysięcy osób z całego świata, w tym głowy państw i ministrowie środowiska, politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych i sfery biznesu.

Gdańsk liderem
Dobre wskaźniki jakości powietrza i odpowiedzialna polityka środowiskowa – to dowody na to, że Gdańsk może być najlepszym gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ w 2018 roku.
W ostatnich latach Gdańsk stał się bezsprzecznym liderem dbania o jakość powietrza. Wskaźniki zanieczyszczenia atmosfery są tu jednymi z najniższych spośród polskich miast. Dla przykładu w 2016 roku w Gdańsku Wrzeszczu zanotowano tylko 6 dni z przekroczeniami poziomu pyłów PM10, podczas gdy normy dopuszczają 35 takich dni w roku. Czyste powietrze to efekt rozbudowy i modernizacji sieci ciepłowniczej, prowadzonej równolegle z działaniami na rzecz promocji ogrzewania elektrycznego i gazowego oraz wyłączanie osiedlowych kotłowni.
Władze wspierają także termomodernizację budynków, inwestycje w odnawialne źródła energii. Gdańsk zachęca mieszkańców do zmiany ogrzewania na bardziej przyjazne środowisku i pokrywa część poniesionych kosztów – w 2016 wypłacono 181 dotacji na wymianę ogrzewania węglowego na bardziej przyjazne środowisku. W 2017 r. kwota dotacji wzrosła z 4 do 5 tys. złotych. Dotacje mają otrzymać wszyscy chętni!
Dodatkowo Gdańsk otworzył w tym roku nową linię dotacyjną, w ramach której można ubiegać się o dotację w wysokości 1000 zł przy zmianie ogrzewania węglowego na ogrzewanie z zastosowaniem kotłów retorowych na ekogroszek lub pelety w budynkach mieszkalnych jednorodzinnych, w przypadku braku możliwości podłączenia nieruchomości do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Przedłużono także termin składania wniosków do końca roku.
Gdańsk był także jednym z pierwszych miast, który zdecydował się na wdrożenie pomiarów jakości powietrza (i prowadzi je do dziś!). Od 1993 roku w Trójmieście funkcjonuje Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej (ARMAAG), czyli metropolitalny system monitorowania atmosfery. Obecnie obejmuje on 9 stacji pomiarowych: 5 w Gdańsku, 3 w Gdyni i jedna w Sopocie. Ich zadaniem jest m.in. pomiar stężenia pyłów PM10 i PM2,5. Na bieżąco można monitorować stan powietrza w aglomeracji gdańskiej w internecie: http://armaag.gda.pl/komunikat.htm

Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze
Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze