PORTAL MIASTA GDAŃSKA

W poniedziałek dyskusja na temat zagospodarowania rejonu ulicy Sierocej

W poniedziałek dyskusja na temat zagospodarowania rejonu ulicy Sierocej
Biuro Rozwoju Gdańska zaprasza 11 lipca o godzinie 17:00 przy ul. Wały Piastowskie 24 (IV piętro Sala Konferencyjna) na dyskusję publiczną na temat projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Stare Miasto rejon ulicy Sierocej.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Przystąpienie do prac nad planem związane było z rozpoczęciem przygotowań do realizacji inwestycji pod nazwą „Dom Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa – przywrócenie wartości dawnemu Zespołowi Sierocińca z adaptacją do nowych funkcji – kultury i turystyki”. Kompleks położony jest na obszarze wpisanym do rejestru zabytków jako układ urbanistyczny miasta Gdańska, ponadto budynek Sierocińca (Spendhaus) – ul. Sieroca 6 –wpisany jest indywidualnie do rejestru zabytków. Dwa zachowane budynki stanowią rzadki i niezwykle interesujący przykład architektury XVIII-wiecznego zakładu opiekuńczego. W przestrzeni Gdańska stanowią dodatkowo cenny obiekt, niezniszczony w roku 1945 i zachowany w niezmienionym od XVIII wieku stanie. Odtworzenie budynku dawnej szkoły i pawilonu ogrodowego (zniszczonych w 1945 r.) stanowić będzie domknięcie kompleksu.

Międzynarodowe centrum kultury
Główną ideą jest utworzenie w dawnym Zespole Sierocińca międzynarodowego interdyscyplinarnego centrum kultury, gdzie organizowane będą wydarzenia i eventy nawiązujące do postaci Grassa i Chodowieckiego, promujące dziedziny sztuki, z którymi była związana ich twórczość. Dom Grassa/Chodowieckiego będzie centrum kultury stanowiącym miejsce integracji społecznej, obcowania ze sztuką, edukacji kulturalnej i aktywizacji mieszkańców dzielnicy, a jednocześnie otwartym nie tylko dla wszystkich gdańszczan, ale również turystów. Nadanie dawnemu kompleksowi Sierocińca nowej funkcji stanowić będzie znakomite uzupełnienie oferty kulturalnej naszego miasta, a także zachowa dla przyszłości niezwykły przykład XVIII wiecznej architektury. Celem sporządzenia planu jest umożliwienie odtworzenia nieistniejących budynków dawnej szkoły i pawilonu ogrodowego, a tym samym przywrócenie wartości historycznych dawnemu Zespołowi Sierocińca, który położony jest na szlaku łączącym Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Poczty Polskiej i Europejskie Centrum Solidarności.
Z projektami planów w czasie wyłożenia można zapoznać się w siedzibie BRG. Do wglądu udostępnione są również prognozy oddziaływania na środowisko, opinie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Gdańsku. Projektanci udzielają wszelkich informacji od poniedziałku do piątku między godziną 9:00 a 15:00. Warto zaznaczyć, że wszystkie informacje dotyczące projektów planów dostępne są również na stronie brg.gda.pl oraz na bip.brg.gda.pl. 

Zgłaszanie uwag – do 14 sierpnia
Każdy, kto kwestionuje ustalenia przyjęte w projekcie planu miejscowego, lub w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, może wnieść swoje uwagi. Należy je złożyć na piśmie do Prezydenta Miasta Gdańska z podaniem imienia i nazwiska lub nazwy jednostki organizacyjnej wraz z adresem oraz oznaczeniem nieruchomości, której uwaga dotyczy. Ostateczny termin mija 14 sierpnia 2017 r.
Uwagi dotyczące projektu planu należy kierować na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk lub w postaci elektronicznej opatrzonej bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym przy pomocy ważnego, kwalifikowanego certyfikatu na adres mailowy: brg@brg.gda.pl.
Uwagi dotyczące prognozy oddziaływania na środowisko należy składać na adres: Biuro Rozwoju Gdańska, ul. Wały Piastowskie 24, 80-855 Gdańsk, ustnie do protokołu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej bez konieczności opatrywania ich bezpiecznym podpisem elektronicznym na adres mailowy brg@brg.gda.pl.

21 dni na rozpatrzenie uwag
Uwagi do projektu planu oraz wnioski i uwagi w postępowaniu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko są rozpatrywane przez Prezydenta Miasta Gdańska w terminie 21 dni od dnia upływu terminu ich składania. Rozpatrzenie uwag zostanie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej Biura Rozwoju Gdańska na stronie internetowej http://bip.brg.gda.pl.

Agnieszka SiedleckaBiuro Rozwoju Gdańska
Agnieszka Siedlecka - najnowsze
Agnieszka SiedleckaBiuro Rozwoju Gdańska
Agnieszka Siedlecka - najnowsze