PORTAL MIASTA GDAŃSKA

W Gdańsku dyskutuje się o wodzie

W Gdańsku dyskutuje się o wodzie
Przedstawiciele administracji publicznej i firm komercyjnych wymieniali się doświadczeniami w zakresie zarządzania wodami opadowymi. W czasie konferencji Stormwater Poland 2017, która odbyła się w dniach 27-28.03 w Europejskim Centrum Solidarności, Gdańsk reprezentowały dwie spółki, które były partnerami tego przedsięwzięcia: GIWK oraz Gdańskie Wody.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Miejsce spotkania nie zostało wybrane przypadkowo. To właśnie w Gdańsku w dniach 14/15 lipca 2016 roku wystąpiły opady, które charakteryzowały się niespotykanymi do tej pory parametrami i były jednymi z największych zarejestrowanych w Polsce. Na wybór miejsca dyskusji miał także wpływ specyficzny układ hydrograficzny Gdańska, który jest przyczyną szeregu problemów w zakresie zarządzania wodami opadowymi. Eksperci zwracali uwagę, że zagrożenia powodziowe w naszym mieście mogą wystąpić z co najmniej kilku powodów, miedzy innymi: na skutek gwałtownego spływu wód roztopowych, nawalnych opadów atmosferycznych, wezbrań w odbiornikach, podnoszenia się poziomu wód w Zatoce Gdańskiej czy podnoszenia wód gruntowych.

Przedmiotem referatów i dyskusji były między innymi doświadczenia w zakresie: zarządzania wód opadowych w kontekście zmian klimatu, pozyskiwania środków na modernizację i przebudowę istniejących systemów odwodnienia, nowoczesnych metod modelowania i projektowania, monitoringu hydrologicznego i meteorologicznego czy zarządzania zasobami wody pitnej. Odnoszono się do przykładów z Gdańska, Łodzi, Poznania, Aarhus w Dani czy Kilonii w Niemczech. W dyskusji brali udział liczni goście z kraju i z zagranicy.

Partnerami przedsięwzięcia były spółki: Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna i Gdańskie Wody. GIWK realizuje szereg inwestycji na rzecz poprawy jakości wody, zwiększania dostępności kanalizacji sanitarnej oraz ochrony środowiska. Modernizuje gdański system wodociągowo-kanalizacyjny, dba o strefy ochrony ujęć i zasoby wody pitnej. Prowadzi także działania edukacyjne pod nazwą Bliżej Źródeł. Gdańskie Wody (do niedawna Gdańskie Melioracje) to spółka, która dba o system odwodnieniowy Gdańska. Troszczy się także o fontanny i studnie publiczne.

Prezes spółki Gdańskie Wody, Ryszard Gajewski zaznaczył, że od powodzi w 2001 roku Gdańsk zainwestował w ochronę przeciwpowodziową ponad 370 mln zł. Wydatki obejmowały m.in. budowę zbiorników retencyjnych co przełożyło się na pięciokrotne zwiększenie retencji zbiornikowej. Deszcze nawalne z lipca 2016 roku pokazały, że inwestycje w infrastrukturę powinny być kontynuowane, należy jednak  spojrzeć szerzej na zarządzanie przeciwpowodziowe. Potrzebne jest łączenie twardej inżynierii (retencja zbiornikowa) z miękką czyli retencją naturalną, zieloną. Prezes Gdańskich Wód podkreślił także, że nową jakością w zarządzaniu miastem pod kątem zapewnienia bezpieczeństwa przeciwpowodziowego jest włączenie w proces decyzyjny mieszkańców miasta. Odwoływał się do Panelu Obywatelskiego, gdzie losowo wybrana reprezentatywna grupa mieszkańców została zapytana jakie ich zdaniem działania należy podejmować w celu ochrony przed deszczami nawalnymi. - Rekomendacje mieszkańców w dużej mierze pokrywały się z rekomendacjami ekspertów i zostaną systematycznie wdrażane - podkreślał prezes Gajewski.

Specjalista ds. informacji meteo Maciej Pawelec z Gdańskich Wód opowiadał o rozwoju gdańskiego systemu odwodnieniowego, który zostanie oparty na wynikach modelowania numerycznego zlewni gdańskich potoków. Gdańskie Wody przygotowują się do rozbudowy sieci deszczomierzy i sieci pomiarowej mierzącej poziom wody w zbiornikach retencyjnych i ciekach otwartych. W podsumowaniu wystąpienia przedstawiona został przyszłość systemu i planowane działania związane z wykorzystaniem zbieranych danych.

Istniejący system odwodnieniowy Gdańska odprowadza wody bezpośrednio lub pośrednio do Zatoki Gdańskiej. Stan taki powoduje spowolnienie odpływu wód, zwłaszcza w sytuacji nałożenia się dwóch zjawisk atmosferycznych tj. opadu i sztormu. Andrzej Chudziak, dyrektor ds. technicznych Gdańskich Wód podkreślał, że konieczne są zmiany w podejściu do obecnego projektowania systemu odwodnieniowego. Zmiany te dotyczą zarówno norm dot. wielkości i intensywności opadu przyjmowanego do obliczeń sieci jak też czasu jego trwania.

Panel Gdański zakończył się wystąpieniem Jacka Kaszubowskiego, kierownika Działu Planowania GIWK, który przedstawiał założenia i efekty kompleksowego systemu monitorowania wód podziemnych. Doświadczenia związane z realizacją wieloletniego programu Monitoringu Wód Podziemnych, pozwoliły na wykonanie kolejnego kroku, zmierzającego do budowy systemu monitorowania zanieczyszczeń odprowadzanych do środowiska u źródeł ich powstawania oraz wypracowanie metod ich ograniczania. Zadanie to jest realizowane w ramach międzynarodowego projektu NonHazCity, a w jego realizację zaangażowani są także mieszkańcy Gdańska.