PORTAL MIASTA GDAŃSKA

W Dobrym kierunku. Bezrobotni z Gdańska zdobędą nowe kwalifikacje

W Dobrym kierunku. Bezrobotni z Gdańska zdobędą nowe kwalifikacje
W Gdańsku rozpoczął się nabór do bezpłatnego projektu szkoleniowego. Ponad stu bezrobotnym pomoże on zdobyć nowe, poszukiwane na rynku pracy kwalifikacje. Część osób nabędzie uprawnienia do kierowania samochodami ciężarowymi (prawo jazdy kat. C/C+E/D), pozostali sami zadecydują o kierunku swojego kształcenia. Rekrutacja ruszyła 3 października.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dokładnie 140 bezrobotnych powyżej 30 roku życia będzie mogło skorzystać z pomocy w ramach projektu „Wspieranie zatrudnienia bezrobotnych gdańszczan w branży transportowo-logistycznej oraz u lokalnych przedsiębiorców”. Program ten umożliwi nabycie nowych kwalifikacji w ramach dwóch różnych ścieżek zawodowych. Pierwsza z nich 50 osobom pozwoli nabyć uprawnienia do kierowania samochodem ciężarowym (prawo jazdy kategorii C/C+E/D) wraz z kwalifikacją wstępną oraz ADR. Z kolei pozostali bezrobotni o kierunku kształcenia zadecydują sami.
- W ramach drugiej ścieżki rozwoju zawodowego, jest praktycznie pełna swoboda w kwestii wyboru tematyki szkolenia - wyjaśnia Łukasz Iwaszkiewicz z Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Możliwe jest sfinansowanie np. kursu graficznego, informatycznego czy księgowego, trzeba tylko spełnić dwa warunki - zmieścić się w limicie finansowym oraz uzyskać pozytywną rekomendację doradcy zawodowego - dodaje

Decydując się na wymarzone szkolenie pamiętać trzeba jedynie o dwóch warunkach. Średni koszt kursu, jaki może zostać sfinansowany w ramach projektu został ustalony na poziomie ok. 2 200 zł. Nie zamyka to jednak drogi do wyboru droższej propozycji. Wspomniana wyżej kwota może bowiem wzrosnąć. Stanie się tak w przypadku gdy część z kursantów wybierze zajęcia o niższej wartości niż przyjęta średnia. Drugi warunek wiąże się z uzyskaniem rekomendacji wybranych zajęć przez doradcę zawodowego. Zaopiniuje on pozytywnie naszą propozycję jedynie wówczas, jeśli w oparciu o analizę lokalnego rynku pracy uzna, że ukończenie szkolenia realnie zwiększy nasze szanse na znalezienie nowego zatrudnienia.

Przed rozpoczęciem właściwych szkoleń wszyscy uczestnicy przejdą jeszcze pięciodniowy cykl warsztatów grupowych z zakresu poradnictwa zawodowego. Zajęcia z doświadczonym ekspertem zmotywują ich do działania, a także pomogą w lepszym przygotowaniu się do udziału w głównej części projektu. Każdy będzie miał też zagwarantowany dostęp do indywidualnych konsultacji z doradcą zawodowym. Wspólnie z kursantem ustali on tzw. Indywidualny Plan Działania (IPD) oraz pomoże wyznaczyć, w oparciu o wybór tematyki szkolenia, najbardziej skuteczną ścieżkę kariery.

Równolegle prowadzone będą działania wspierające późniejsze zatrudnienie uczestników projektu. Pośrednicy pracy zajmą się budowaniem bazy dedykowanych ofert pracy, analizą potrzeb lokalnego biznesu, organizowaniem spotkań networkingowych, a także tworzeniem wśród pracodawców pozytywnego klimatu wokół kursantów.

Ostatni etap projektu związany będzie z wykorzystywaniem nabytych wcześniej umiejętności. Tu również ścieżka projektu zakłada dwa warianty. 90 osób weźmie udział w kilkumiesięcznym stażu u lokalnych pracodawców, a kolejne 6 wspartych zostanie dofinansowaniem do ich zatrudnienia (również przez okres do 6 miesięcy). Zarówno w trakcie szkolenia, jak i stażu kursantom przysługuje karta osoby aktywnie poszukującej pracy (dokument umożliwia bezpłatne poruszanie się komunikacją miejską obsługiwaną przez ZKM Gdańsk) oraz specjalne stypendium. W trakcie szkolenia jego wysokość będzie wynosić 3,5 zł/h, zaś podczas stażu zamknie się w kwocie 1000 zł brutto miesięcznie.

Rekrutacja
Udział w projekcie mogą wziąć wyłącznie osoby bezrobotne zarejestrowane w PUP w Gdańsku, które ukończyły 30. rok życia.
Do udziału zapraszamy szczególnie osoby spełniające jedno z poniższych kryteriów: posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wiek powyżej 50 lat, niskie kwalifikacje (wykształcenie średnie lub niższe) lub pozostawanie bez pracy przez okres minimum 12 miesięcy.

Zgłoszenia do udziału w projekcie przyjmowane będą od 3 października 2016 roku przez doradców klienta w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku (pokój nr 28 lub 123).

Dodatkowe informacje
Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie www.ganesa.pl/projekt oraz pod numerami telefonów - /58/ 768-58-28, /58/ 732-53-06

Program „Wspieranie zatrudnienia bezrobotnych gdańszczan w branży transportowo-logistycznej oraz u lokalnych przedsiębiorców” jest realizowany jest przez Instytut Rozwoju Personalnego „Ganesa”, we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdańsku, Pracodawcami Pomorza oraz Ośrodkiem Szkolenia Kierowców „Poldek”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Regionalny Program Operacyjny Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020).

W dobrym kierunku