PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Uratowaliśmy blisko cztery tysiące gdańskich żab!

Uratowaliśmy blisko cztery tysiące gdańskich żab!
Podsumowano akcję ratowania płazów w Gdańsku, która odbywała się przez cały kwiecień. W kilku miejscach przenoszono żaby i ropuchy, by nie zginęły przechodząc przez drogi podczas swoich wiosennych migracji. Uratowano blisko 4000 żab!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Najwięcej przeniesiono ropuch, bo blisko trzy i pół tysiąca. Uratowano również prawie pół tysiąca żab oraz kilkanaście traszek.
Od 2008 roku w Gdańsku udało się uratować tysiące tych pożytecznych zwierząt. Dodatkowo, wiele radości z pomocy żabom miały dzieci oraz osoby niepełnosprawne, dla których taka forma aktywnej rehabilitacji w kontakcie z przyrodą okazała się znakomita. W roku bieżącym płazy przenosili podopieczni Fundacji „Sprawni Inaczej”, która otrzymała na to pieniądze z magistratu (w wysokości 16 300 złotych).
Łączna liczba osób biorących udział w przenoszeniu płazów wyniosła 56 – w tym 37 osób niepełnosprawnych, 6 wolontariuszy, 12 pracowników Fundacji oraz jedna osoba zatrudniona na umowę zlecenie, która zaangażowana była w dni wolne od pracy.
Akcja ochrony płazów odbywała się w dniach 1-30 kwietnia 2016 r. w następujących miejscach na terenie Gdańska:
 - ul. Do Studzienki i Traugutta,
 - Dolina Radości,
 - ul. Niedźwiednik,
 - ul. Jasieńska,
 - ul. Augustowska.
Na ul. Niedźwiednik oraz w Dolinie Radości ustawione były płotki ochronne. W miejscach prowadzenia akcji rozwieszone zostały plakaty oraz znaki i ulotki zawierające informacje o akcji ochrony płazów.

Warto podkreślić, że do wiosennej akcji gdańskiego magistratu coraz liczniej włączają się mieszkańcy Gdańska wraz z dziećmi, członkowie organizacji ekologicznych, a także wolontariusze (w 2014 r. w naszej akcji brało udział również kilku wolontariuszy z Niemiec). Już dzisiaj wiemy, że akcja pomocy gdańskim płazom jest wielkim sukcesem!

Jak to się zaczęło
W roku 2008 Wydział Środowiska zainicjował program pilotażowy czynnej ochrony płazów na terenie Gdańska. Założenia programu zostały przygotowany wspólnie z gdańskimi naukowcami i społecznikami. Przyjmowaliśmy też zgłoszenia mieszkańców oraz przeprowadziliśmy ankietę wśród młodzieży wszystkich gdańskich szkół, której celem było określenie rejonów wiosennych wędrówek godowych płazów. W efekcie, w latach 2008-2010 Wydział Środowiska gdańskiego magistratu  przeprowadził inwentaryzację stanowisk płazów i ich pierwszy monitoring.

Oznakowanie i płotki
Od roku 2010 zabezpieczamy najważniejsze miejsca migracji płazów na terenie Gdańska. Montujemy oznakowanie ostrzegawcze, zakładamy płotki o łącznej długości ok. 2 km wzdłuż jezdni, a następnie przenosimy płazy w bezpieczne miejsca. W wyniku działań rocznie ratujemy (przenosimy) ok. 4000-5000 szt. płazów, z czego ok. 90% stanowią ropuchy szare (Buffo buffo).

W Polsce wszystkie płazy (w tym żaby i ropuchy) są pod ochroną gatunkową. To jedni z głównych sojuszników człowieka w walce z dokuczliwymi owadami, np. komarami. Oczywiście w latach następnych planujemy powtórzyć, a nawet rozszerzać akcję ratowania gdańskich płazów.

Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze
Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze