PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy!

Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy!
Dzięki festiwalowi „Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy! – Zobacz jak wyglądał Gdańsk w XVII wieku!” będziemy mogli przenieść się do Wisłoujścia sprzed 300 lat. Zobaczymy grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy (ponad 150 osób), muszkieterów, pikinierów, ćwiczenia oddziałów piechoty i artylerii, będziemy mogli potargować się przy straganach rzemieślniczych, spróbować sił w dawnym rzemiośle, odwiedzić kwaterę dowódcy twierdzy, przymierzyć dawne elementy wyposażenia żołnierzy i posłuchać ciekawostek
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
banner promujący wydarzenie

- Pragniemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych widzów. Często nas pytano o możliwość zwiedzenia twierdzy po inscenizacji, by zobaczyć z bliska jak wyglądało życie w tym miejscu. – mówi Maciej Flis, pracownik działu marketingu MHMG. - W tym roku zawita do nas 150 osób zaangażowanych w odtwarzanie formacji wojskowych z XVII wieku. Będą to grupy zarówno z województwa Pomorskiego, jak i z okolic Warszawy, Krakowa, a nawet z Anglii. Wydarzenie będzie jedną z nielicznych okazji, w których będzie można znaleźć się pomiędzy odtwórcami XVII wieku i odrobinę odczuć klimat epoki, poczuć się jej uczestnikami. W przyszłych latach chcemy rozwijać ten pomysł do kilkudniowego festiwalu który będzie odbywać się regularnie - dodaje.

Przewodnicy Twierdzy Wisłoujście tego dnia wprowadzą widzów w wydarzenia, które miały tu miejsce w pierwszej połowie XVII wieku. Usłyszymy o przemianach w sztuce obronnej twierdz na przełomie XVI i XVII stulecia, wizycie króla Zygmunta III Wazy, dziejach floty polskiej stacjonującej pod Twierdzą, Bitwie pod Oliwą w 1627 roku i szwedzkim kontrataku na polską flotę przy latarni twierdzy z 1628 r.

Na placu przed fortem Twierdzy na zwiedzających będą czekały punkty gastronomiczne, kuchnia polowa oraz strefa odpoczynku/rekreacyjna, gdzie przy kawie będzie można usiąść przy stoliku i odpocząć w cieniu drzew.

Podczas wydarzenia realizowane będą warsztaty filmowe dla profesjonalistów realizowane przez reżysera Janusza Bociana i Studio Filmowe Blackstork. Nagrane materiały posłużą do promocji festiwalu MHMG oraz projektu „Gunpowder” – filmu osadzonego w XVII-wiecznym Gdańsku.

- Film wspierany jest przez rekonstruktorów i muzea, a moim celem jest przenieść ich wiedzę na ekran z pełną dbałością o detal. Film będzie pełen ekscytujących pojedynków, zwieńczonych finalną walką głównych bohaterów na pokładzie statku, w środku szalejącego sztormu. Wszystko to w choreografii ułożonej przez znakomitą ekipę kaskaderską i trenerów szermierki historycznej - mówi o filmie reżyser Janusz Bocian.

Gunpowder to film płaszcza i szpady, pełen przygód i tajemnic, osadzony w Gdańsku w XVII wieku - wielokulturowe miasto zamieszkałe przez ludność z całej Europy – Anglików, Szkotów, Holendrów, Szwedów, Polaków i wiele innych. Przygodowa opowieść o ściganiu przestępców pozwoli nam na pokazanie wyglądu i klimatu złotego wieku Gdańska.

Wielkim finałem tego wydarzenia będzie multimedialne widowisko, które odbędzie się dokładnie tydzień później – 13 sierpnia odbędzie się inscenizacja „Bitwa Morska. Tajemnice Twierdzy Wisłoujście”.

Program: Twierdza Wisłoujście szykuje się do bitwy! – Zobacz jak wyglądał Gdańsk w XVII wieku!
Twierdza Wisłoujście, Oddział Muzeum Historycznego Miasta Gdańska
Ul. Stara Twierdza 1
Sobota, 6 sierpnia, 2016 r.
godz. 10:00-18:00

Sobota, 6 sierpnia, godz. 10:00-18:00

  • 10:00 Otwarcie bram Twierdzy
  • 10:20 Wejście pierwszej grupy turystów prowadzonej przez przewodnika. Następne grupy wchodzą w cyklu co 25 min;
  • 18:00 Zamknięcie bram Twierdzy;

Plan Manewrów wojsk w Twierdzy Wisłoujście:

  • 8.00 Pobudka
  • 9.00-10:00 Zaprawa i śniadania;
  • 10.30-10.40 apel;
  • 10.40-12.30 Ćwiczenia pododdziałów: pikinierzy, muszkieterzy, specjaliści, chorągwie, dobosze;  
  • 12.30-14.30 Przerwa;
  • 13:30-14:30 Warsztaty: sztylet średniowieczny i renesansowy;
  • 14.30-16.30 Ćwiczenia całego regimentu;
  • 17:30 Msza polowa w kazamacie Furta Wodna;
  • 16.30-18.00 Turniej zapasów oraz gier i zabaw obozowych;
  • 10:00-18:00 Funkcjonują punkty rzemieślnicze: Apteka XVII-wieczna, Tor powroźniczy, warsztacik hafciarski, bicie monet, filcowanie wełny, tkanie płótna

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem w cenie biletu: Normalny 12.00 zł; Ulgowy 6.00 zł; Rodzinny 25.00 zł

Grupa z przewodnikiem startuje co 25 min – ze strefy odpoczynku na terenie parkingu twierdzy. Czas zwiedzania: 1,5-2 godz.

Uwaga! Dostępne tego dnia miejsca parkingowe znajdować się będą przy przystani promu oraz tramwaju wodnego.

Dojazd:  Autobusami linii 138 oraz 606 (przystanek „Twierdza Wisłoujście n/ż”)

plakat promujący wydarzenie
Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze
Michał PiotrowskiUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowymichal.piotrowski@gdansk.gda.pl
Michał Piotrowski - najnowsze