PORTAL MIASTA GDAŃSKA

TWOJE PIENIĄDZE = TWÓJ ROZSĄDEK

TWOJE PIENIĄDZE = TWÓJ ROZSĄDEK
23 czerwca o godz. 12:30 służby mundurowe, street workerzy i pracownicy socjalni prowadzić będą akcję edukacyjno-informacyjną na ulicach w Centrum Miasta. Podczas akcji rozdawane będą ulotki na temat żebractwa. Pomyśl zanim ofiarujesz pieniądze na ulicy!
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Czy wiesz jakie są prawdziwe motywy i potrzeby osoby żebrzącej? Na co rzeczywiście zostaną wydane twoje pieniądze? Kto jeszcze i w jaki sposób korzystać będzie z twoich pieniędzy? Pamiętaj … żebranie może być formą wyłudzania pieniędzy oparta na wzbudzaniu współczucia i litości. Każda osoba w potrzebie może dostać właściwą pomoc oferowaną przez profesjonalne instytucje i organizacje.

W powszechnym odbiorze żebractwo stanowi szczególnie dotkliwy wyraz egzystencjalnej
i społecznej degradacji osób, jednak coraz bardziej widoczna jest inna przyczyna - świadomy wybór, sposób na łatwy zarobek, a nawet - styl życia. Z informacji Straży Miejskiej wynika, że mieszkańcy Gdańska konsekwentnie sprzeciwiają się zjawisku żebractwa. – Kiedyś gdańszczanie sięgali po portfel, żeby dać pieniądze. Dziś sięgają po telefon, żeby zadzwonić po Straż Miejską, mówi Miłosz Jurgielewicz, rzecznik prasowy SM w Gdańsku.

W rozwiązaniu problemu żebractwa bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa, czyli uświadomienie ludziom faktu, że dawanie pieniędzy osobom żebrzącym nie jest pomocą. To najprostszy sposób na utwierdzenie ich w tym, co robią. Tylko konsekwentna odmowa takiego wsparcia pozwoli przekonać tych ludzi, by poszukali innego sposobu na życie. Statystyczna osoba żebrząca na terenie Gdańska nie jest gdańszczaninem, posiada stały dochód i nie jest osobą bezdomną. Najczęściej decyduje się na wędrówkę po Polsce w sezonie wiosennym i letnim, wybierając duże miasta, atrakcyjne dla turystów.

- 80 % osób żebrzących w Gdańsku to tzw. żebracy zawodowi, co oznacza, że nie sytuacja materialna zmusiła ich do wyjścia na ulicę, a zwykła chęć zarobienia w ten sposób pieniędzy, mówi dr Maciej Dębski. – Trzeba mieć też świadomość, że przekazywane pieniądze nie zawsze trafiają do kieszeni osób, które żebrzą. Mogą trafiać w ręce członków organizacji przestępczych, które „pilnują swoich pracowników”. 
Najczęściej spotykane tzw. figury żebracze to między innymi: „kościół w tle” (osoby żebrzące pojawiają się w okolicy kościołów z charakterystycznym atrybutem, np. różańcem lub wizerunkiem świętego. Jego skuteczność zarobkowania jest największa w niedzielę i w dni powszednie w godzinach 6-8 rano przed mszą świętą i tuż po jej zakończeniu); „figura komunikacyjna” (np. mycie szyb pojazdów oczekujących na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną); „ofiara losu”; „kwestarz” (często spotykanym atrybutem są wózki inwalidzkie, kule i zwierzęta).

Zdaniem porucznika Roberta Mroczka z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku żebractwo może być również jedną z form wykorzystywania osób w ogólnie pojętym zjawisku „handel ludźmi”. Osoby żebrzące mogą być przymuszane i wykorzystywane do zbierania pieniędzy a następnie przekazywania ich innym osobom.

WIDZISZ OSOBĘ ŻEBRZĄCĄ? ZADZWOŃ! 986 Straż Miejska

Kontakt dla mediów: Monika Ostrowska rzecznik prasowy MOPR
tel. 797 909 128