PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Słonik Tumbo uczy pomagać

Słonik Tumbo uczy pomagać
W poniedziałek 21 listopada w blisko 70 szkołach i przedszkolach odbędą się działania promujące „Tumbo Pomaga”. Specjalne lekcje, wystawy, prelekcje i festyny pomogą dzieciom zrozumieć proces żałoby, a także pokażą jak wesprzeć osoby, które ją przeżywają. Tego samego dnia odbędzie się promocja bajki terapeutycznej „Czary mamy” Magdy Małkowskiej, która otworzy nową serię w Księgarni Fundacji Hospicyjnej, pod nazwą: „Bajka Plasterek”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Dzień Tumbo w poniedziałek 21 listopada gdańskich szkołach i przedszkolach
Blisko 70 szkół i przedszkoli przyłączyło się do wspólnej akcji promującej program „Tumbo Pomaga”, którego zadaniem jest wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży w żałobie. Dzień jest połączeniem idei edukacji i pomocy finansowej. Przeprowadzone zostaną specjalne lekcje, poświęcone procesowi żałoby i sposobom wspierania osób, które ją przeżywają. Odbędą się także imprezy towarzyszące: festyny, wystawy, prelekcje, połączone z kwestą na rzecz dzieci osieroconych. Wszystkie szkoły, które wezmą udział w „Dniu Tumbo” otrzymają dyplom zaświadczający o zaangażowaniu w program Fundacji Hospicyjnej. Najciekawsze pomysły klas i ich realizacje zostaną zaprezentowane na FB Fundacji Hospicyjnej i „Tumbo Pomaga”.

Dlaczego warto edukować uczniów w zakresie śmierci i żałoby?
W Polsce co pół godziny dziecko traci bliską osobę. To oznacza, że codziennie w społeczność szkolną wkracza osierocony uczeń. Szkoła jest ważnym miejscem dla każdego dziecka, a tym bardziej dziecka w żałobie, dlatego powinno się w niej podejmować temat cierpienia, choroby i śmierci. Im bardziej społeczność szkolna zostanie „oswojona” z tematyką śmierci, tym łatwiej będzie dziecku, w wypadku straty kogoś bliskiego, odnaleźć się w nowej rzeczywistości oraz uzyskać wsparcie. Mówienie o śmierci i umieraniu jako o normalnym i naturalnym problemie może pomóc młodym ludziom zdobyć umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami.

„Czary mamy” - pierwsza bajka plasterek
Tego dnia premierę będzie miało także opowiadanie Magdy Małkowskiej „Czary mamy”, zilustrowane przez Magdę Benedę. Książeczka otwiera nową serię w Księgarni Fundacji Hospicyjnej, pod wspólną nazwą: „Bajka Plasterek”. Jej bohaterem jest pięcioletni chłopiec, który po nagłej stracie mamy zamyka się w sobie, na zewnątrz reagując agresją lub pozorną obojętnością. Zaginięcie uszytego przez mamę szmacianego wilczka dodatkowo pogłębia jego izolację. Jednak kiedy zabawka się odnajduje, dziecko, wspólnie z równie zamkniętym tatą, w skrawkach materiałów, z których powstał wilczek, odkrywa tzw. „mapy pamięci” zmarłej. Dzięki odzyskanej sile do wspomnień obaj odzyskują też radość. Terapeutyczna książka dla dzieci w wieku 4-9 lat będzie wkrótce dostępna w Księgarni Fundacji Hospicyjnej.

Fundacja Hospicyjna pomaga terminalnie chorym dorosłym, ich bliskim oraz dzieciom – tym chorym i tym osieroconym przez rodziców lub rodzeństwo zarówno w regionie Województwa Pomorskiego, jak i w całej Polsce. Fundacja prowadzi najstarsze na Pomorzu Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, opiekujące się rocznie ok. 1000 chorych dorosłych i dzieci. Hospicjum im. ks. E. Dutkiewicza SAC to nie tylko oddział stacjonarny przy ul. Kopernika 6 w Gdańsku, ale także Domowe Hospicjum dla Dorosłych i Dzieci. Lata pracy z rodzinami przeżywającymi żałobę zwróciły naszą szczególną uwagę na potrzeby dzieci, których bliscy odchodzą pod opieką hospicjów. Aby wesprzeć je materialnie w 2006 r. powołaliśmy Fundusz Dzieci Osieroconych (funduszdzieci.pl), dzięki któremu otrzymują pomoc w edukacji – w rozwijaniu uzdolnień lub uzupełnianiu braków, w tym kompletowane co roku wyprawki szkolne, możliwość wyjazdów na letni i zimowy wypoczynek, obozy językowe czy sportowe. Dbamy, aby nasi podopieczni otrzymywali prezenty z okazji świąt, czy Dnia Dziecka. Nie mniej ważnym elementem pomocy w sytuacji utraty bliskiej osoby jak pomoc socjalna jest opieka psychologiczna, dlatego stworzyliśmy program wsparcia w żałobie dla dzieci, młodzieży, a także ich rodziców, opiekunów i pedagogów pod nazwą „Tumbo Pomaga” (tumbopomaga.pl).

Fundacja Hospicyjna prowadzi również:
• filię Akademii Walki z Rakiem, będącą miejscem wspierających spotkań dla osób w trakcie terapii antynowotworowej oraz profilaktyki wtórnej,
• Pomorską Szkołę Wolontariatu Opiekuńczego, której celem jest tworzenie i rozwój wolontariatu w placówkach ochrony zdrowia i pomocy społecznej oraz w długoterminowej opiece domowej,
• Centrum Wolontariatu skupiające uczniów pomorskich szkół i ich nauczycieli-opiekunów,
• portal www.hospicja.pl, który w tym roku jest elementem XIII kampanii społecznej „Hospicjum to też Życie” pod hasłem: Opiekun rodzinny-samotny bohater?

Więcej informacji:
https://www.facebook.com/FundacjaHospicyjna/
www.fundacjahospicyjna.pl
KRS: 0000 201 002

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze