PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rzecznik Praw Dziecka wyjeżdża z Gdańska z nagrodą

Rzecznik Praw Dziecka wyjeżdża z Gdańska z nagrodą
Z dziećmi i dla dzieci tak można podsumować dwudniową (13 i 14 października) wizytę Rzecznika Praw Dziecka w Gdańsku. Marek Michalak odwiedził Domy dla Dzieci, spotkał się z gdańskimi uczniami i nauczycielami. Z Gdańska wyjechał z honorową nagrodą Dignitas przyznaną przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Wizyta Rzecznika Praw Dziecka rozpoczęła się od odwiedzin w Domach dla Dzieci prowadzonych przez Gdańską Fundację Innowacji Społecznej.  Gdańsk jest przykładem miasta, w którym opieka i wychowanie dzieci  w ramach instytucjonalnej pieczy zastępczej  realizowana jest  w kameralnych Domach dla Dzieci (DdD) (każdy ma do 14 miejsc) zlokalizowanych na terenie całego miasta. Domy, w których wychowują się dzieci  znajdują się w zwykłym sąsiedztwie, pozbawione znamion instytucji, przeciwdziałają stygmatyzacji, tworząc przyjazne warunki do wychowania.  

- Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej dbając o zwiększenie efektywności i jakości pracy  kameralnych placówek opiekuńczo – wychowawczych wypracowała i wdrożyła Model Pracy Wychowawczej w kameralnych Domach dla Dzieci – opowiadała o modelu deinstytucjonalizacja  w obszarze pieczy zastępczej Marianna Sitek – Wróblewska z GFIS.  

 

Na czym polega model deinstytucjonalizacji w obszarze pieczy zastępczej

Model ten oparty jest na kameralności placówek. Przekazuje wiedzę jak tworzyć i prowadzić Dom dla Dzieci zapewniający jego mieszkańcom intymność i prywatność bez znamion stygmatyzacji. Nowe podejście oznacza rozpoczęcie procesu usamodzielniania z momentem przyjęcia wychowanka do kameralnej placówki. Podejście to zwiększa szanse na efektywne przygotowanie wychowanków do samodzielności w dorosłym życiu po opuszczeniu placówki. Zakłada włączenie mentoringu do pracy wychowawczej. Wychowawca mentor traktuje wychowanka jako aktywnego uczestnika własnego rozwoju. Pomaga odkryć i rozwinąć zdolności, zainteresowania zgodnie z cechami psychicznymi i możliwościami fizycznymi. W pracy opartej na metodzie indywidualnej pracy z dzieckiem wykorzystuje narzędzia diagnostyczne i analityczne, tworzy Indywidualny Plan Pracy, rozszerzony o sferę aktywności zawodowej i samodzielności życiowej. Wychowawca – mentor w świadomy sposób korzysta z zasobów otoczenia rynku pracy i samych pracodawców. Nawiązuje kontakty z pracodawcami, tworząc warunki do zdobywania doświadczenia zawodowego wychowanków. Finałem współpracy jest staż, praktyka, zatrudnienie u pracodawcy, które prowadzi do uzyskania doświadczenia zawodowego oraz zbudowania postawy, w której praca dla wychowanka jest wartością

 

Rzecznik Praw Dziecka wyjeżdża z Gdańska z nagrodą

Dzień Edukacji Narodowej Rzecznik Praw Dziecka spędził na spotkaniach z gdańskimi uczniami i nauczycielami, rozmawiając z nimi o prawach dziecka. W piątek 14 października odwiedził również Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy Polskiego Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Podczas tej wizyty w podziękowaniu za troskę o prawa niepełnosprawnych został odznaczony nagroda honorową Dignitas. Nagrodę wręczył Markowi Michalakowi wychowanego ośrodka - niepełnosprawny Mikołaj. Rzecznik uczestniczył wraz z maluchami i społecznością przedszkolną w uroczystości upamiętniającej 10-lecie nadania imienia Jana Pawła II Przedszkolu nr 73  w Gdańsku.

Swoją wizytę zakończył na Wydziale Gier i Zabaw Europejskiego centrum Solidarności, gdzie z Basilem Kerskim Dyrektorem ECS rozmawiał m.in. o tym  jak rozmawiać z dziećmi o Wolności i Solidarności i jak edukować o sprawach wielkich i fundamentalnych.

 Tutaj też odbyło się spotkanie z przedstawicielami mediów, w którym obok Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka wzięli udział Piotr Kowalczuk Zastepca Prezydenta ds. Polityki Społecznej oraz Basil Kerski Dyrektor ECS. 

Podczas spotkania Rzecznik podsumował swoją wizytę mówiąc: 

- Na dziecko trzeba patrzeć z różnych stron. I Gdańsk tak właśnie patrzy, całościowo na dziecko. Nie każde dziecko ma możliwość rozwijać się w swojej rodzinie. Ale nawet poza nią można mu stworzyć warunki, które umożliwią dziecku pełen harmonii rozwój.

Prezydent Kowalczuk podkreślał: - cieszymy się, że Rzecznik Praw Dziecka odwiedził Gdańsk. Zobaczył jak dbamy o dzieci potrzebujące pomocy. Cały czas prasujemy nad tym, by dzieci które zostały powierzone naszej opiece miały stworzone jak najlepsze warunki do wszechstronnego rozwoju. 


Marek Michalak pełni funkcję Rzecznika Praw Dziecka od lipca 2008 roku. W październiku 2011 r. Michalak został wybrany na stanowisko Przewodniczącego Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Dziecka (ENOC), organizacji zrzeszającej niezależne instytucje czuwające nad przestrzeganiem praw dziecka. Obecnie, po zakończeniu rocznej kadencji, sprawuje funkcję wiceprzewodniczącego organizacji. W 1994 r. Michalak odznaczony został Orderem Uśmiechu, a od 2007 r. jest Kanclerzem Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu. Nie należy do żadnej partii politycznej.

Rzecznik Praw Dziecka stoi na straży praw dziecka, a w szczególności: prawa do życia i ochrony zdrowia, prawa do wychowania w rodzinie, prawa do godziwych warunków socjalnych oraz prawa do nauki.

Rzecznik podejmuje działania na rzecz zapewnienia dziecku pełnego i harmonijnego rozwoju, z poszanowaniem jego godności i podmiotowości (art. 3 ustawy o Rzeczniku Praw Dziecka). Wypełnienie tych zadań wymaga ochrony dziecka przed wszelkimi przejawami przemocy, okrucieństwa, wyzysku, a także przed demoralizacją, zaniedbaniem i innymi formami niewłaściwego traktowania.

Przedmiotem troski Rzecznika są wszystkie dzieci; szczególną opieką otacza dzieci niepełnosprawne, które mają utrudniony start życiowy.

Wizyta w Centrum Zabaw



 

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:15 do 20:00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20:00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze