PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Ruszył program dla młodzieży "Zażyj wolności"

Ruszył program dla młodzieży "Zażyj wolności"
Cztery gdańskie szkoły biorą udział w pilotażowym programie, który ma przeciwdziałać uzależnieniom. Ambasadorem projektu został Jerzy Górski, bohater filmu „Najlepszy”. Człowiek, który jako młody chłopak uzależnił się od narkotyków. Wygrał walkę o wolność, a także został mistrzem świata w morderczej dyscyplinie jaką jest podwójny Ironman.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Program ma na celu zwiększenie wiedzy na temat zagrożeń związanych z substancjami psychoaktywnymi oraz pomocy osobom używającym substancji psychoaktywnych – mówi Radosław Nowak, kierownik Działu Profilaktyki z Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. – Zależy nam także na umacnianiu postawy sprzeciwu wobec zażywania substancji psychoaktywnych oraz zmniejszanie skutków zdrowotnych, rodzinnych i społecznych będących ich konsekwencją.
Podczas spotkań z uczniami poprzez innowacyjne metody i środki komunikacji przeszkoleni edukatorzy zwracają uwagę na współczesne zagrożenia, jakim są różnego rodzaju uzależnienia, nie tylko od środków psychoaktywnych. W ramach projektu poruszany jest także problem cyberprzemocy i manipulacji m.in.

Ambasadorem projektu „Zażyj wolności” - Jurek Górski
Jako młody chłopak uzależnił się od narkotyków. Po kilkunastu latach życia w piekle, walki o jeszcze jedną działkę narkotyku, trafił do ośrodka Marka Kotańskiego. W „Monarze” rozpoczął ciężką walkę o życie i wolność od używek. Jednym ze środków terapeutycznych wówczas była aktywność fizyczna. Każdy musiał biegać. Codziennie! Ten wysiłek był dla Górskiego antidotum. Później przez przypadek trafił na zawody triathlonowe i tak zaczęła się jego przygoda z tym sportem. Nie zawsze było kolorowo. Przeciwnie! Wiele razy upadał. Z trudem przebiegał kilka metrów.
Sport, wysiłek pomagały mu jednak w najważniejszej walce. Trenując dobiegł do mety podwójnego Ironmana w Stanach Zjednoczonych. Przepłynął 7,6 kilometra, przejechał na rowerze 360 i przebiegł 84,4 kilometra. Jednego zawsze był świadomy, że walka toczy się w głowie. Że stawka jest najwyższa. Wolność! Napisać, że Jurek Górski dotarł do mety, to tak jakby nic nie napisać. On na tej mecie, wśród wielu twardzieli był pierwszy. Zdobył mistrzostwo świata w Double Ironman w 1990 roku. Ale przede wszystkim, jak sam mówi wygrał wolność.

W ramach projektu pilotażowego „Zażyj wolności” młodzież, rodzice oraz nauczyciele zaproszeni zostali na film „Najlepszy”. Opowiada on właśnie historię Górskiego. Po obejrzeniu obrazu w reżyserii Łukasza Palkowskiego, twórcy filmu "Bogowie" odbędzie się spotkanie z Górskim, poprowadzone przez organizatorów. Pierwsze odbędzie się 23 listopada br., drugie 14 grudnia br. w gdańskim Multikinie.

Co jeszcze? W szkołach odbywają się spotkania z młodzieżą, rodzicami i nauczycielami
Tematem rozmów z edukatorami są uzależnienia, cyberprzemoc czy manipulacja, której jesteśmy poddawani każdego dnia, w mikro i makro skali. Działa także mobilny punkt konsultacyjny i mobilna galeria profilaktyki uzależnień w szkołach. Jednak to, co wydaje się najważniejsze i na co ma zwrócić uwagę projekt „Zażyj wolności” to komunikacja. A raczej jej brak. Ucieczka w narkotyki, alkohol, świat Internetu to przede wszystkim brak więzi. „To nie media cyfrowe niszczą więzi, to więzi, które są zniszczone bądź nadwątlone sprawiają, że powstaje przestrzeń na obce dla dziecka bycie on-line– twierdzi dr Maciej Dębski, socjolog, specjalista w zakresie problemów społecznych, adiunkt w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego.

Dlatego uzasadnione wydaje się stwierdzenie, że uzależnienia, od czegokolwiek to czubek góry lodowej, a wszystko zaczyna się od relacji. W tym przypadku jej braku.
Wizja programu mobilnych działań profilaktycznych skierowanych do uczniów, nauczycieli oraz rodziców gdańskich szkół powstała w wyniku współpracy Wydziału Rozwoju Społecznego UMG, Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia oraz Gdańskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień. Wizja ewoluowała wraz z przystąpieniem do projektu Fundacji IDEA - Innowacja dla Edukacji i Aktywności. Wtedy projekt nabrał obecnych kształtów i zyskał nośny tytuł "Zażyj wolności". W przyszłym roku planowana jest dalsza realizacja projektu, który po ewaluacji zostanie zmodyfikowany w taki sposób, żeby jeszcze lepiej zaspokajać potrzeby odbiorców. Projekt „Zażyj wolności” sfinansowany został ze środków Miasta Gdańska.

Radosław NowakGdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień
Radosław Nowak - najnowsze