PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Radni uchwalili Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska

Radni uchwalili Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska
Na dzisiejszej sesji Rady Miasta uchwalono Program, składający się z trzech modułów: edukacyjnego, psychologicznego i medycznego, w ramach którego dofinansowana będzie procedura in vitro. Program będzie realizowany w latach 2017-2020.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Projekt dotyczący wsparcia prokreacji mieszkańców to wspólna inicjatywa Klubu Radnych Platformy Obywatelskiej Rady Miasta i Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza. Skierowany on będzie do mieszkańców Gdańska, którzy obecnie pozbawieni zostali możliwości dofinansowania zabiegu in vitro i posiadania dzieci. Od listopada 2016 pracował zespół, który przygotował założenia programu. W zespole pracowali Radni Miasta, lekarze specjaliści i inni fachowcy, którzy zajmują się tematyką in vitro.

- Długie oczekiwanie na dziecko dotyka wielu spośród mieszkańców Gdańska. Zależy nam na urodzinach nowych gdańszczan. A także chcemy choć w części przywrócić program rządowy umożliwiający wsparcie parom korzystającym z procedur in vitro – mówiła Aleksandra Dulkiewicz przewodnicząca zespołu.

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części. Moduł edukacyjny będzie skierowany głównie do młodzieży. Skorzystanie z tego modułu nie jest w żaden sposób powiązane z obowiązkiem skorzystania z pozostałych modułów. Drugi moduł - psychologiczny adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych. Modułu medyczny jest trzecią częścią programu, i to w jego ramach będzie dofinansowana procedura in vitro. Warunkiem dostępności będzie wiek kobiety określony w przedziale 25 – 40 lat, (warunkowo do 42 lat) oraz do osób borykających się z chorobami nowotworowymi (w tym przypadku od 18 lat).

Dla kogo jest program
Z programu skorzystać będą mogli gdańszczanie czyli osób, które płaca podatki w Gdańsku. Podstawą przystąpienia do programu będzie weryfikacja poprzez wgląd w pierwszą stronę ostatniej deklaracji podatkowej PIT. Z programu korzystać będą mogły pary formalne jak i nieformalne.

Kto będzie realizował program
Podmioty realizujące program wyłonione zostaną w konkursie. Będą one pochodzić z całego województwa pomorskiego, nie tylko z Gdańska.

Koszty programu
Planowane jest dofinansowanie do kwoty 5 tyś zł, (do 80 % kosztu) do każdej z trzech możliwych w programie prób. Szacunkowy budżet programu to 1,1 mln złotych rocznie (ok. 200 procedur, nie więcej niż 1 mln), w 2017 r. - około 700 tys. zł (planowane rozpoczęcie programu - od lipca 2017 r.)

Przyjęty w 2017 roku Program będzie kontynuowany do 2020 roku włącznie zgodnie z okresem obowiązywania obecnego Narodowego Programu Zdrowia.

Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska (1.44 MB)

Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze
Olimpia SchneiderUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowyolimpia.schneider@gdansk.gda.pl
Olimpia Schneider - najnowsze