PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Rada Gdańskich Inwestorów spotkała się w Teatrze Szekspirowskim

Rada Gdańskich Inwestorów spotkała się w Teatrze Szekspirowskim
W poniedziałek 19 września spotkała się po raz drugi w tym roku Rada Gdańskich Inwestorów – platformy wymiany opinii i rozwiązywania problemów z zakresu wpływania na kształt przestrzeni naszego miasta.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Spotkania Rady odbywają się z reguły w Urzędzie Miejskim, tym razem jednak przedstawiciele Miasta oraz inwestorzy (związani głównie z branżą mieszkaniową, czyli developerzy, spółdzielnie mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego) obradowali w Sali Kolumnowej Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

W obradach uczestniczył prezydent Gdańska Paweł Adamowicz oraz jego zastępcy: Wiesław Bielawski Andrzej Bojanowski, Piotr Grzelak i Piotr Kowalczuk. Prezydent powitał zebranych i przedstawił główną tematykę spotkania. Głos oddał Barbarze Szczerbowskiej – kierownikowi Referat Planów i Marketingu z Wydziału Urbanistyki i Architektury, która przedstawiła prezentację pt. „Gdańsk — zasoby gruntowe przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe”.
Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Gdańska opracował bazę terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową w oparciu o obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. W opracowaniu szczególnie uwzględniono tereny będące własnością Gminy Miasta Gdańska. Przeprowadzono również analizę terenów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową będących własnością Skarbu Państwa. W Gdańsku istnieją duże rezerwy gruntów Gminy Miasta Gdańska i Skarbu Państwa przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe: wielorodzinne i jednorodzinne o różnej intensywności. Jest to powierzchnia ok. 222 ha, w tym Gmina Miasta Gdańska 194,8 ha, Skarb Państwa 27,3 ha. Rezerwy gruntowe pod budownictwo mieszkaniowe skoncentrowane są głównie w dzielnicach południowych i zachodnich: Jasień, Ujeścisko, Łostowice, Maćkowy i Kokoszki.

Po wystąpieniu Barbary Szczerbowskiej, głos zabrał Piotr Kowalczuk, który przypomniał o reformie oświaty, którą zamierza wprowadzić rząd PiS, a o której poinformowano w ubiegły piątek. Reforma spowoduje zmiany w planowanej siatce szkół także w Gdańsku. Magdalena Chełstowska z Wydziału Rozwoju Społecznego zaprezentowała materiał informujący szczegółowo o zapotrzebowaniu na placówki oświatowe i społeczno-opiekuńcze w pięciu najszybciej rozwijających się dzielnicach Gdańska (prezentacja zatytułowana. „Analiza zapotrzebowania na infrastrukturę usług społeczno-opiekuńczych na terenie Miasta Gdańska”). Tymi dzielnicami są: Osowa, Piecki-Migowo, Ujeścisko-Łostowice, Chełm i Jasień. Potencjałem tych dzielnic oraz wyznacznikami ich rozwoju są: stale rosnąca liczba mieszkańców, duża liczba rodzin z małymi dziećmi, bardzo duże zapotrzebowanie na usługi o charakterze społecznym, m.in. żłobki, przedszkola, szkoły oraz duże zapotrzebowanie na usługi drobnego handlu, gastronomiczne. Jest tu duże pole do inwestowania także dla prywatnych inwestorów. Miasto zachęca gdańskich inwestorów do wypracowania, wspólnie z Miastem Gdańsk, programu tworzenia infrastruktury społecznej w istniejącej, powstającej i projektowanej zabudowie mieszkaniowej.

Po prezentacjach nastąpiła dyskusja i pytania inwestorów, które dotyczyły nie tylko tematów poruszonych w prezentacjach. Poruszono między innym kwestie zwiększenia liczby lotów z gdańskiego lotniska, przez co samoloty latają różnymi korytarzami powietrznymi – także nad osiedlami, nad którymi wcześniej nie miało to miejsca – i powodują dodatkowy hałas. Zastępcy prezydenta zadeklarowali, że skontaktują się w tej sprawie z władzami lotniska, przypominając jednocześnie, że za kierunki startów i lądowań samolotów odpowiada Państwowa Agencja Żeglugi Powietrznej.
Pytano także o pomysły Miasta na współpracę z inwestorami i deweloperami, o możliwości zmiany planów zagospodarowania przestrzennego, o ewentualne możliwości wspólnego tworzenia infrastruktury pod inwestycje. Poruszono także kilka kwestii szczegółowych, dotyczących konkretnych miejsc w Gdańsku i planów Miasta wobec nich, m.in. w Gdańsku Południe i we Wrzeszczu.

Przypomnijmy, że Rada Inwestorów to jedno z kilku gremiów, które powstały z inicjatywy prezydenta Gdańska. W mieście funkcjonują już: Rada Interesariuszy Młodego Miasta, Gdańska Rada ds. Seniorów, Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych, Gdańska Rada Sportu, Gdańska Rada Działalności Pożytku Publicznego oraz Światowa Rada Bursztynu.
Warto podkreślić, że Rada Inwestorów jest otwarta i każdy inwestor, chcący w Gdańsku pracować na rzecz lepszej współpracy na linii miasto – podmioty gospodarcze, może wziąć udział w pracach tego gremium.

Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze
Dariusz WołodźkoUrząd Miejski w GdańskuKancelaria PrezydentaReferat Prasowydariusz.wolodzko@gdansk.gda.pl
Dariusz Wołodźko - najnowsze