PORTAL MIASTA GDAŃSKA

Przystąpienie do programu rewitalizacji i zmiany planów zagospodarowania

Przystąpienie do programu rewitalizacji i zmiany planów zagospodarowania
Podczas majowej sesji, Rada Miasta przegłosowała cztery uchwały przygotowane przez Biuro Rozwoju Gdańska.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Radni Miasta Gdańska uchwalili na majowej sesji przystąpienie do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdańska dla obszarów rewitalizacji wskazanych w uchwale, którą podjęto miesiąc temu – na kwietniowej sesji.
Przypomnijmy, że w uchwale wskazano następujące obszary rewitalizacji:
1. obszar Biskupia Górka / Stary Chełm o powierzchni 104,60 ha;
2. obszar Dolne Miasto / Plac Wałowy / Stare Przedmieście 87,24 ha;
3. obszar Nowy Port z Twierdzą Wisłoujście 165,29  ha;
4. obszar Orunia o powierzchni 145,26 ha.
Istotną częścią sporządzania programu rewitalizacji jest partycypacja społeczna. Gminny program rewitalizacji opracowywany będzie przy udziale wszystkich interesariuszy rewitalizacji, środowisk społecznych, gospodarczych, mieszkańców tak, aby osiągnąć jak największą skuteczność w programowaniu poszczególnych działań.

Program ma powstać do końca 2016 roku. Określi kierunki działań, ramy czasowe i finansowe realizacji poszczególnych projektów, składających się na zintegrowany program działań w poszczególnych obszarach. Działania, jakie zostaną wskazane do realizacji w ramach gminnego programu rewitalizacji przyczynią się do poprawy warunków zamieszkania, prowadzenia działalności gospodarczej, a także wizerunku terenów znajdujących się obecnie w złym stanie technicznym, gospodarczym i społecznym. Opracowanie Gminnego Programu Rewitalizacji miasta Gdańska umożliwi aplikowanie miastu i innym podmiotom z terenu miasta o środki unijne na realizację zaplanowanych przedsięwzięć na obszarach rewitalizacji. Istotną częścią sporządzania programu rewitalizacji jest partycypacja społeczna. Gminny program rewitalizacji opracowywany będzie przy udziale wszystkich interesariuszy rewitalizacji, środowisk społecznych, gospodarczych, mieszkańców tak, aby osiągnąć jak największą skuteczność w programowaniu poszczególnych działań.

Miejscowy plan dla Niedźwiednika
Radni zdecydowali także o uchwaleniu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Niedźwiednika rejon ulic Słowackiego i Podkarpackiej II. W planie zweryfikowano parametry urbanistyczne na terenach sąsiadujących z realizowanym przystankiem PKM. Niedźwiednik to teren eksponowany i atrakcyjny inwestycyjnie, predysponowany do intensywnej zabudowy mieszkaniowo-usługowej. Realizacja ustaleń planu umożliwi ożywienie gospodarcze obszaru a tym samym możliwość utworzenia nowych miejsc pracy. Nowa zabudowa, która ma szansę pojawić się na obszarze planu, pozwoli także lepiej wykorzystać potencjał przewozowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Zmiany we Wrzeszczu
Następnie uchwalono przystąpienie do sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wrzeszcz Dolny rejon ulic Wajdeloty i Grażyny. Obszar objęty granicami planu jest atrakcyjnie położony w kontekście transportu publicznego - SKM, PKM i PKP oraz szeregu przystanków autobusowych zlokalizowanych w rejonie dworca kolejowego Gdańsk Wrzeszcz. Jednym z podstawowych celów opracowania jest polepszenie sytuacji parkingowej rejonu ulic Wajdeloty i Grażyny jako konsekwencji działań rewitalizacyjnych w dzielnicy Wrzeszcz Dolny. Zmian wymaga dotychczas zaproponowany sposób zagospodarowania nieruchomości w rejonie skrzyżowania wyżej wymienionych ulic. Niezbędne jest dopuszczenie realizacji parkingów kubaturowych i umożliwienie uzupełnienia pierzei ulicy Grażyny. Koncepcja takich działań uzyskała wstępną pozytywną opinię Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Odstąpienie w Łostowicach
Radni zdecydowali także o odstąpieniu od sporządzania MPZP Łostowice rejon ulicy Michonia. Do planu przystąpiono 28 lutego 2013 roku w celu umożliwienia realizacji kościoła p.w. Św. Jana Pawła II. Sporządzenie planu dla tego obszaru stało się bezzasadne ze względu na fakt, iż znaczna część terenu objętego planem została już zabudowana. Natomiast pozostała część niezabudowanego terenu stanowi głównie własność Parafii, dla którego uzyskała prawomocne pozwolenie na budowę kościoła z ażurową sygnaturką i wieżą dzwonnicy na podstawie obowiązującego planu miejscowego.

Współpraca: Dariusz Wołodźko / Referat Prasowy

Agnieszka SiedleckaBiuro Rozwoju Gdańska
Agnieszka Siedlecka - najnowsze
Agnieszka SiedleckaBiuro Rozwoju Gdańska
Agnieszka Siedlecka - najnowsze